Több mint fél éve álltak munkába a kisgyermekes anyukák igényeire szabott, részidős programozóképzés első évfolyamának hallgatói. Ennek apropóján Gyulai Zsófiával, a SzuperMamik egyikével készítettünk interjút.
Gyulai Zsófia háromgyermekes anyukaként döntött úgy 1,5 évvel ezelőtt, hogy programozó lesz. Akkor már egy ideje egy informatikai SSC-ben dolgozott francia nyelvtudásának köszönhetően. Főleg a munka-magánélet egyensúly, a kreatív munka és az anyagi biztonság miatt választott új irányt korábbi újságírói-könyvszerkesztői karrierje helyett. Miután elvégezte a Green Fox anyukáknak szóló részidős programozóképzését, backend fejlesztőként helyezkedett el. Megkérdeztük, hogy milyen volt szoftverfejlesztő anyukaként állást keresni, és hogy hogyan érzi magát az új szerepben.
Az anyukáknak szóló képzés első évfolyamához csatlakoztál, így mondhatjuk, hogy a programozó anyukák között úttörő vagy. Mennyire volt nehéz elhelyezkedni a Green Fox után?
Egyáltalán nem volt nehéz. Attól a pillanattól kezdve, hogy tavaly júniusban levizsgáztunk, kapkodtak utánunk a munkáltatók. Sok helyről kaptunk ajánlatot, és több cég kommunikálta, hogy kifejezetten szeretnének programozó anyukákkal bővülni, mert tapasztalt, megbízható munkaerőnek tartanak minket. Nekem az volt a célom, hogy a nyarat még otthon töltsem a gyerekeimmel, így én csak szeptember végén álltam munkába. Az Adevinta Classified Media Hungary Kft-nél helyezkedtem el, ami egy norvég tulajdonú cégcsoport magyar leányvállalata. Ez a cég a tulajdonosa a Jófogás és a Használtautó online apróhirdetési oldalaknak, én backend fejlesztőként dolgozom itt.
Hogyan emlékszel az állásinterjúra?
Úgy mentem be az interjúra, hogy nekem nagyon tetszik ez a cég, és úgy jöttem ki onnan, hogy én itt szeretnék dolgozni. Korábban sok pozitívumot hallottam a skandináv munkakultúráról, illetve tudtam, hogy ez egy sikeres vállalat. Van egy sajátos hangulata a mi irodánknak, ami nagy részben az itt dolgozóknak köszönhető, ez az állásinterjún is átjött, és nekem nagyon tetszett. Az interjú technikai része nem volt hangsúlyos, egy egyszerűbb próbafeladatot kaptam. A cég vezetése abban hisz, hogy a személyiség fontosabb, mint a technikai tudás, az utóbbi megfelelő hozzáállással fejleszthető, az előbbi nehezebben. Nálunk ráadásul sok volt green foxos dolgozik, nagyjából tisztában van vele a menedzsment, hogy milyen tudásszintet várhatnak el tőlünk az elején.
Milyen feladatokat látsz el junior backend fejlesztőként?
A Használtautó oldalának működtetésén és fejlesztésén dolgozom. A kódbázisunk egy része 20 éve íródott, egyik fontos törekvésünk ennek megújítása. Két hónapja egy ehhez kapcsolódó részfeladaton dolgozom, korábban főleg hibajavítási feladatokat kaptam. A Green Foxban Javat tanultam, itt PHP-val kezdtem, jelenleg pedig GO programozási nyelven írok kódot.
Milyen skillekre van szükséged napi szinten?
A legfontosabb még mindig a szorgalom és a kitartás, mivel továbbra is sokat tanulok. Nagy segítség, hogy a Green Foxban nem klasszikus iskolai oktatás folyt, hanem önálló problémamegoldásra tanítottak bennünket a mentorok. A GO nyelvnél ez különösen jól jön, mert kevesen ismerik, így csak korlátozottan tudok segítséget kérni.
Mi volt eddig a legnagyobb kihívás, amivel a munkád során találkoztál?
Az első munkanapomon bementem, és leültem egy olyan operációs rendszerű számítógép elé, amin korábban soha nem dolgoztam, egy olyan billentyűzet-kiosztással, ami számomra teljesen szokatlan volt, és elkezdtem nézni egy olyan programozási nyelven írt kódot, amit soha nem tanultam. Akkor arra gondoltam, hogy ennél már csak könnyebb lehet. A régebbi green foxosok azt mondják, hogy az első fél-egy év nehezebb, mint a képzés, erre egyelőre nem nagyon tudok rácáfolni. Az elején kapott feladataimat azért ma már sokkal könnyebben meg tudnám oldani, a hibák megtalálását és kijavítását pedig sokszor kifejezetten élvezem.
Milyen a munkahelyed közösségi szempontból?
A cég magyar fiókja körülbelül 130 főből áll, és nemcsak szoftverfejlesztők dolgoznak itt, hanem pénzügyesek, marketingesek, salesesek, HR-esek, ezért üdítően színes a társaság, csodás kreatív energiákkal. A fejlesztői csapatban többségben vannak a fiatalok és a fiúk, egyetlen backendes lány van rajtam kívül, én kissé kilógok nőként, 40 év felettiként és anyukaként is. Furcsa helyzet, hogy kezdő vagyok, és közben egy idősebb generációhoz tartozom, de szerencsére a kollégáim nem csak nagyon okosak, de igen segítőkészek is, ráadásul remek humorérzékkel rendelkeznek. Sok nálunk a céges közösségi program is: társasjátékos est, közös sportolás, bajnokságok, még egy szociális érzékenyítést célzó programsorozat is van. Ezek mind hozzájárulnak ahhoz a nagyon oldott légkörhöz, ami nálunk tapasztalható.
Mennyire maradt meg a kapcsolat a többi anyukával, akikkel együtt végeztél a Green Foxnál?
Majdnem mindenkivel tartom a kapcsolatot valamilyen formában. Valakivel csak online tudok beszélni, de hárman a közelben dolgoznak, így néha összefutunk egy-egy ebédre. Karácsony előtt a Green Fox bulijára pedig két embert leszámítva mindenki el tudott jönni. Jó lenne többet beszélgetni, de nehezen kivitelezhető, hiszen mindenki kisgyerekes anyuka, aki emellett építi a programozó karrierjét.
Mit mondanál annak, aki éppen azon gondolkodik, hogy anyukaként belevág a programozásba?
Készüljön fel arra, hogy rengeteg tudásmorzsát kell felszedni, ami elszántság és alázat nélkül nem fog menni. Már a Green Fox képzése is nagyon intenzív volt, a munkahelyi beilleszkedés szerintem még nagyobb feladat. Én most két este alatt megnéztem egy hét órás GO oktató videot, nem mondom, hogy mindig ennyit hozzáteszek itthon, de sokszor olvasok este regény helyett szakcikkeket. A folyamatos tanulás még a tapasztaltabb fejlesztők életének is a része, ezzel érdemes számolnia annak, aki ezen gondolkodik.
Jókuti Anna gyógypedagógusként diplomázott, majd a grafikusi pálya felé kacsingatva érdekelni kezdte a webfejlesztés. Mindig távol álltak tőle a reál tárgyak, ezért sokáig nem hitt abban, hogy neki való kódolás. Komoly komplexusokkal, de végül belevágott a Green Fox Junior programozó képzésébe, aminek az elvégzése után Front-end fejlesztőként helyezkedett el. Hogyan telik egy munkanapja, és milyen készségekre van szüksége? Ismerd meg a Front-end területet Anna történetén keresztül!
2021 júliusában elindítottuk ingyenes, online, alapszintű IT support tanfolyamunkat "Hello IT! for Women" néven az INCO Academy - Work in Tech együttműködésével és a Google.org támogatásával. A programmal 2021-ben 300 nőnek segítettünk felkészülni a digitalizáció új kihívásaira.
Vállalati partnerünkkel, a Morgan Stanley budapesti központjával együttműködésben kivételes lehetőséget kínáló ösztöndíjprogramot indítunk 2022 áprilisától. A Java Academy corporate bootcamp keretében 15 tehetséges, a Java nyelv és a szerveroldali programozás iránt érdeklődő hallgató térítésmentesen indíthatja újra karrierjét Back-end fejlesztőként.
A technológiai trendek által előidézett iparági változások a kihívások mellett lehetőséget kínálnak a vállalatok számára, hogy növeljék bevételi forrásaikat. Ahhoz azonban, hogy az élen maradjanak, a szervezeteknek lépést kell tartaniuk a fejlődő technológiával, alkalmazottaiknak pedig a szükséges készségekkel.
It is still worth learning programming: our latest alumni survey revealed that the average salary of those who enter the field as career changers exceeds HUF 1.2 million gross per month after 3 years. After three years, promotion is almost guaranteed, and nine out of ten programmers who have completed the bootcamp already work in at least medior position.
There are many courses to choose from if you want to learn programming, but before, it's worth comparing the options, because it makes a difference how much support you get or what chances you have later on the job market. In the second part of this article series, we collected more characteristics that you should pay attention to when choosing the course that suits you best. Read the last article to know more!
He studied to be a lawyer and became a dental technician. Then he realized that due to the incredible advancements in technology, there would be an ever-decreasing demand for human work. Richárd Szabó completed the Green Fox course and has been working as a junior developer for the past one year. He managed to fully realize his plan to start working in his new career before he turns 30.
With the involvement of a new investor and majority owner, Sandberg Capital, Green Fox Academy continues the international expansion and the development of corporate services and courses. This partnership opens new opportunities for achieving our goals and we look forward to working together.
The first Forbes Tech Summit in Hungary looked for answers through the example of Lufthansa Systems Hungária's IT Young Professional Programme, and we have collected the 5 main thoughts arose during the full house BIG TECH stage podium discussion.