Az IT napjaink egyik legdinamikusabban fejlődő szektora, mégis kevesen tudják, hogy a világ első programozója, Ada Lovelace egy hölgy volt és a világ első számítógépén (ENIAC) kizárólag nők végezték a szoftverfejlesztői munkát. Mára ez a jelenség szinte 180 fokos fordulatot vett, és számos olyan kezdeményezés jelent meg, ami a nemek arányát igyekszik kiegyensúlyozottabbá tenni IT területen. Nőnapi különkiadásunkban inspiráló karriertörténetek következnek olyan volt green foxos hölgyektől, akik nem foglalkoztak a sztereotípiákkal, belevágtak az IT karrierbe és sikerült nekik. Hogyan csinálták? Milyen nehézségekkel találták szembe magukat a karrierváltás során? Mit tanácsolnak azoknak a nőknek, akik szintén érdeklődnek az IT szakma iránt, de még nem mertek belevágni? Cikkünkből kiderül!
A munkahelyi egyenlőség felé tett több évtizedes előrelépés ellenére a nők továbbra is globális szinten alulreprezentáltak a tech munkakörökben. Az adatok magukért beszélnek: a McKinsey által készített legfrissebb, 2023-as tanulmány szerint az európai vállalatok tech munkaköreiben mindössze 22% a nők aránya, holott már számos tanulmány igazolta, hogy a vegyes csapatok hatékonyabban működnek, és sok olyan soft skillre (pl. kommunikáció, csapatmunka) van szükség az IT munkakörökben, amikben a nők általában erősebbek. A PWC kutatása rávilágít, hogy a nemek közötti szakadék már az iskolapadban kezdődik, és ez végigkíséri a lányok, nők életének későbbi szakaszait is. A Green Foxnál mindig is nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy erősítsük a nők szerepvállalását IT területen. Számos karrierváltásnak voltunk a tanúi, és elmondhatjuk, hogy a bátorság és az önmagunkba vetett hit sokszorosan megtérül. A karrierváltáshoz ugyanis elsősorban kitartás, elköteleződés és szorgalom kell - ahogy ezt alumnijaink sikertörténetei is igazolják. Anna, Blanka, Éva, Lili és Bettina élethelyzete és karrierváltásának története sokban különbözik egymástól, viszont abban mindannyian egyetértenek, hogy életük legjobb döntése volt IT területre váltani és fejest ugrani az ismeretlenbe.
Volt hallgatónk, Anna eredetileg gyógypedagógusként diplomázott, majd a grafikusi pálya felé kacsingatva érdekelni kezdte a webfejlesztés. Komoly komplexusokkal, de végül belevágott a Green Fox Junior programozó képzésébe, aminek az elvégzése után Front-end fejlesztőként helyezkedett el. Ma már hálás azért, hogy mert váltani. “Szeretném hangsúlyozni, hogy nem csak reálosoknak való ez a pálya, mert még mindig elterjedt ez a régi sztereotípia. Arra biztatnék mindenkit, akit kicsit is vonz ez az irány, hogy próbálja meg, mert minden előzetes várakozása ellenére kiderülhet, hogy neki való, ahogy az én esetemben is történt” - meséli Anna.
Blanka is hasonló cipőben járt: a Green Fox előtt meg volt győződve arról, hogy nem programozó alkat. Ma már azonban határozottan vallja, hogy a kódolás nem alkat kérdése. Családja és a barátai kétkedve fogadták, hogy beiratkozott egy programozó bootcampbe, de magát is meglepte azzal, hogy mennyire leköti ez az új terület. „Ahogy sokakban, bennem is számos előítélet volt a programozással kapcsolatban” – mondja Blanka. Saját bevallása szerint azért sem tartotta magát programozó alkatnak, mert világéletében lányos lány volt, illetve a programozást egy magányos és monoton munkának gondolta. „Emiatt eleinte attól is féltem, hogy nem fogok illeszkedni a green foxos osztályba, de idővel lebomlottak bennem ezek az előítéletek. Ma már úgy gondolom, nem létezik olyan, hogy programozó alkat, és azt is megtapasztaltam, hogy a programozás valójában csapatmunka. Épp ezért fontosnak tartom, hogy a sztereotípiák senkit se tántorítsanak el a programozástól.”
A szuperintenzív Junior programozó képzést elvégző Lili szerint a közösség motiváló és összetartó ereje az, ami a leginkább segített neki az új karrierépítésben: Mivel számomra 180 fokos fordulatot jelentett ennek a képzésnek az elkezdése, minden nap elég nehéz volt. Néha tartottam attól, hogy nem is fogom tudni végigcsinálni, de közben kihívásként éltem meg, és nagyon motivált. Úgy jutottam túl a legnehezebb napokon, hogy a célt tartottam szem előtt. Bár online képzésre jártam, a csapat támogatása sokat segített.”
Éva 20 szállodaiparban ledolgozott év után döntött úgy, hogy egy olyan területre vált, ami valóban motiválja őt. Az IT-ban sosem gondolkodott azelőtt, a matekot viszont mindig szerette. “Azt pedig, hogy felvettek egy programozóképzésre, megerősítésnek vettem, hogy talán végig is tudom csinálni.” A green foxos időszak számára is tartogatott kihívásokat, habár tudta, hogy a szuperintenzív képzés alatt nem nagyon jut majd ideje másra a tanulás mellett. Nőként, anyaként viszont ezzel nehezebb megbirkózni:“Nem ért váratlanul, hogy sokszor éjszaka is a gép előtt ültem, mégis fizikailag és lelkileg nagyon megterhelő volt a képzés. Két lányom van, és tanulás közben többször éreztem lelkiismeretfurdalást azért, hogy nem velük foglalkozom. Amikor pedig velük foglalkoztam, azért furdalt a lelkiismeret, hogy nem tanulok” - meséli Éva, hozzátéve, hogy “szerencsére a lányaim többször elmondták, hogy mennyire büszkék rám, és végig megértőek voltak azzal kapcsolatban, hogy elfoglalt vagyok. Az egész családom támogatott.”
A Forbes 2020-as tanulmánya szerint a dolgozó amerikai nők 85%-a válik anyává karrierje során. Ugyan ma már a legtöbb munkáltató támogatja a nőket a babavárás alatt és után, mégis számos kérdés merül fel egy nőben ebben az élethelyzetben: “Vajon meglesz még a pozícióm a terhesség után is?” “Meddig maradhatok otthon a gyermekemmel?” “Elavulttá válik a tudásom időközben?” Bettina éppen a terhesség 5. hónapjában járt, amikor szembejött vele a Hello IT! for Women ingyenes programunk, amibe azonnal bele is vágott. Azonban, ahogy nőtt a pocakja, egyre kényelmetlenebb lett minden helyzet, egyre fáradékonyabbá vált, jött az első hullámvölgy, és úgy érezte, hogy nem tudja folytatni. “Kértem egy pár nap haladékot még, hátha visszatér az energiám és a lendületem. Szükség is volt rá, mert menet közben megérkezett a kisbabám, aki az első pár napjában nem volt éppen jó alvó baba, így már tényleg a feladás határán álltam. Közben figyeltem a Discord csoportokat, hogy a társaim hogyan haladnak, és láttam, hogy emberfeletti erővel tolták végig a tanfolyamot” - meséli Bettina. “Ránéztem a kisfiamra és az jutott eszembe, hogy neki nem egy olyan anya kell, aki feladja. Újra belevágtam, és egyszer csak azt vettem észre, hogy határidőn belül teljesítettem a programot. […] Szeretném, ha a fiam is azt tanulná meg, hogy kezdje el az álmait megélni, és bátran éljen a lehetőségekkel, és ezt tanácsolom mindenkinek” - teszi hozzá.
Téged is vonz az IT szakma, de nem tudod hogyan vágj bele? Megkértük volt hallgatóinkat, hogy osszák meg a legjobb tanácsaikat a fejlesztői pályával kapcsolatban. Következnek a válaszaik:
Anna: “Amikor még a váltáson gondolkoztam, rengeteg kérdés és kétely volt bennem, hogy ez egy reális és jó ötlet lenne-e számomra. Nem az az ember voltam, akiről azt gondolnák, hogy na majd pont belőle lesz programozó. Én azt tudom tanácsolni, hogy ha valakit vonz ez a terület, de mégis fél, akkor is vágjon bele, mert most már a gyakorlatban is látom , hogy ahogy az ember belép az IT szektorba, lehet kacsingatni különböző területek felé. Illetve a rugalmasság, amit sok cég nyújt, a jövőbeli tervek megvalósítását is megkönnyíti.”
Éva: “Aki gondolkodik, menjen el egy workshopra! Én is ott döntöttem el végleg, hogy ez engem érdekel. Ha pedig belevágnak, először is megveregetném a vállukat. Szerintem ez fontos lépés, mert az ember hajlamos benne maradni olyasmiben, amiben nem érzi igazán jól magát. A képzéssel kapcsolatban pedig azt tanácsolnám, hogy néha engedjenek meg maguknak egy kis kikapcsolódást. Én az elején elkövettem azt a hibát, hogy mindent félredobtam, köztük a kedvenc hobbimat, az olvasást is. Pedig néha muszáj feltöltődni.”
Lili: “Ne féljenek belevágni. A mai napig külön vagyunk kiemelve, mint nők az IT-ban, és lehet, néhányan esetleg emiatt tartanak attól, hogy ez nem nőies szakma, de ez szerintem nagy tévhit. Egy teljesen más korban élünk már és rengeteg nő van az IT-ban. Saját tapasztalataim alapján egyáltalán nem más nőként az IT szektorban dolgozni, mint amilyen férfiként lenne, nem érzek megkülönböztetést. Szóval vágjanak bele, és ne tartsanak elavult sztereotípiáktól. :) Lépjenek ki a komfortzónából. Nem érhetünk el nagy változásokat, ha félünk azoktól és inkább megmaradunk a komfort ”kényelmében”. A Green Fox képzése is egy ilyen lépés, hiszen teljesen új és ijesztő lehet - számomra is az volt -, de újra ugyanígy döntenék, mert olyan változást értem el, amit előtte nem is gondoltam.”
Blanka: “Nem szeretem, amikor arra bátorítanak, hogy nőként is meg tudsz tanulni programozni és elsajátítani mindazt, amit a (leendő) férfi kollegáid. Persze, hogy meg tudod! Az egyetlen különbség, hogy ritkábban csöppenünk bele az IT világába tizenévesen játékokon és házi barkácsolásokon keresztül, de sosem késő elkezdeni. Sőt, a programozás nemcsak a technikai tudásról szól, hanem kreativitásra, problémamegoldásra és kommunikációs készségre is szükség van, hogy sikeres legyél. Ne becsüljétek alá ezeknek a soft skilleknek a jelentőségét és fordítsátok az előnyötökre őket. A fejlesztő csapatokat sokkal eredményesebbé teszi a színes gondolkodás, egy probléma vagy új funkció más szemszögből való megközelítése, nőként pedig friss megközelítésekkel és tapasztalatokkal hozzájárulhatunk ehhez.”
Elstartolt a jelentkezés idei Hello IT! for Women ingyenes, online kurzusunkra, ahol angol nyelvű tananyaggal belépőszintű IT tudásra tehetsz szert. Ha pedig már biztosan tudod, hogy ez a Te utad, jelentkezz Junior programozó képzésünkre, és válj programozóvá akár 4,5 hónap alatt! A lehetőségek Rád várnak, az IT már nem csak a férfiak terepe!
Továbbra is megéri programozást tanulni: azoknak, akik karrierváltóként lépnek erre a pályára, 3 év után az átlagbére már meghaladja a havi bruttó 1,2 millió forintot – derült ki a legfrissebb alumni kutatásunkból. Három év után ugyanis szinte garantált az előléptetés, tízből kilenc bootcampet végzett programozó ekkor már legalább medior pozíciót tölt be.
Mazur Lili turizmus szakirányon diplomázott, amit főként azért választott, mert mindig szeretett nyelveket tanulni. Később kiderült, hogy a kódolás sem áll annyira távol tőle, mint hitte, sőt, ezen a területen bőven van lehetősége alkotni és kiélni a kreativitását. Hogyan helyezkedett el Front-end fejlesztőként a cégnél, amit előre kiszemelt magának, és milyen most egy munkanapja? Ismerd meg Lili karrierváltásának történetét!
A hosszú hónapokig elhúzódó toborzás a HR rémálma. Főleg, ha még attól is tartani kell, hogy a nehezen kiválasztott szakember egy jobbnak vélt ajánlat miatt hirtelen továbbáll. Pedig van olyan megoldás, ami a kockázatokat és a költségeket is minimálisra csökkenti. Ez a tehetséges fiatal programozókat és a vállalatokat összekötő Tech Talent Speed Date, amelyet a Green Fox Academy szervez március 9-én, Budapesten.
Big Data has recently turned the business world upside down and has created a need for professionals who can create order out of chaos, i.e. who can create and operate data management systems that allow the organization, cleansing, transformation and analysis of millions of data points.
He studied to be a lawyer and became a dental technician. Then he realized that due to the incredible advancements in technology, there would be an ever-decreasing demand for human work. Richárd Szabó completed the Green Fox course and has been working as a junior developer for the past one year. He managed to fully realize his plan to start working in his new career before he turns 30.
In our latest series of articles, we aim to introduce those IT career paths that allow us to remain marketable and acquire long-term future-proof knowledge on the labor market. Our next stop is DevOps. According to the estimates of the largest analytical companies, the market of DevOps-based tools is growing from 3.42 billion in 2018 to 15 billion dollars by 2026. Simultaneously, there is a growing demand for DevOps specialists in the market as well, that is why we will introduce this career path more in depth.
Nowadays, it is not enough for a programmer to write excellent lines of code; it is also becoming more and more important what soft skills they have. What is the added value of a psychologist developing these skills? What methods are worth adapting in a corporate environment? Our psychologist Fruzsina Fejes answered these questions by presenting the Green Fox strategy.
The first Forbes Tech Summit in Hungary looked for answers through the example of Lufthansa Systems Hungária's IT Young Professional Programme, and we have collected the 5 main thoughts arose during the full house BIG TECH stage podium discussion.