A programozás kitörési pont lehet a hátrányos helyzetűeknek, csak lehetőségeket kell nekik teremteni - ez volt a konklúziója a Green Fox idei utolsó meetupjának.
A Green Fox Academy szerdai rendezvényén olyan szervezetek képviselői tartottak előadásokat, amelyek azért dolgoznak, hogy minél többen érvényesülhessenek a digitalizálódó világban. Már most is egy hatalmas iparágról beszélünk, a jövőben pedig további növekedés várható, így látszólag bárkinek jut hely. De vajon tényleg így van?
A digitális az új normális
Minden ágazatban érzékelhető a digitalizáció térnyerése a telekommunikációtól kezdve az autóiparon át az egészségügyig. "Gyakorlatilag ott tartunk, hogy a digitális az új normális. Ha például veszek egy új fényképezőgépet, akkor ma már az a speciális, ha analóg gépet vásárolok, és ez egyre több dologgal lesz így" - mondta Major Gábor, az Informatikai Vállalkozások Szövetségének (IVSZ) főtitkára, aki nyitóelőadását azzal kezdte, hogy ami digitalizálódni tud, az digitalizálódni fog, és amit automatizálni lehet, azt automatizálni fogják a jövőben. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a gyakori tévhittel ellentétben ez a trend nemcsak a fizikai munkások állását veszélyezteti, hanem az irodai dolgozókét is, például az egyre szélesebb körben használt chatbotokkal. A főtitkár szerint, amit biztosan nem tudnak majd gépekkel pótolni, az a kreativitás és az emberi kommunikáció.
Megéri ezt a pályát választani
Ezzel együtt egyre több informatikusra van szükség, és nemcsak Magyarországon. Itthon sokan ismerik a 22 ezer fős hiányra vonatkozó adatot, azt viszont kevesen tudják, hogy Európában összesen 1 millió IT-szakember hiányzik. A növekvő digitalizáció ezért bőven tartogat új lehetőségeket, amelyeket gyakorlatilag bárki megragadhat.
"A programozást mindenki meg tudja tanulni, aki képes az algoritmikus gondolkodásra, de az járhat a legjobban, aki mellette máshoz is ért" - véli Gábor, aki szerint különösen sikeres karrier várja az agrár- vagy gazdaságinformatikusokat. Hozzátette, hogy anyagi szempontból is megéri az informatikai pályát választani, mert már pályakezdőként többet lehet keresni, mint más szakmákban, tapasztalattal és speciális tudással pedig a határ a csillagos ég. Ez a határ azonban egyelőre sokaknak annyira távoli, hogy szinte elérhetetlennek tűnik, miközben egyre többen vannak azok, akik ezen változtatni próbálnak.
Esély a vakoknak és a gyengénlátóknak
Szerémi Nóra, a Logiscool által létrehozott Digitális Tudásért Alapítvány koordinátora szerint látványosan növekszik az igény arra, hogy a gyerekek a digitális írástudás elsajátításának részeként ne csak felhasználói szinten ismerjék meg a szoftvereket, hanem a kódolásba is beletanuljanak. Ez olyan gyerekeknek is kitörési lehetőség, akik valamilyen szempontból hátrányos helyzetűek, például a programozás-oktatásra specializálódott franchise legutóbb azon dolgozott egy világcéggel összefogva, hogy vak és gyengénlátó fiataloknak is elérhetővé tegye ezt a tudást.
Karrier a hallássérülteknek
A SignCoders egy olyan csoportot próbál bevonni a digitális világ alkotói közé, amelynek tagjai ma Magyarországon összesen 360 ezren vannak. Ők a siketek és a nagyothallók, akiknek a munkaerő-piaci részvételét nagyban növelheti a kódolás. A startupot alapító Károlyi Antal célja, hogy sikeres programozócéget építsen, amely a közösség számára ma még nem létező karrier-lehetőségeket kínál. Ehhez a fogyatékosság mint narratíva újrakeretezése volt a kulcslépés, ami azt jelenti, hogy a hallássérültek nyelvi kisebbségként tekintenek magukra. A csapatban jelnyelven kommunikáló hallássérültek és nem hallássérültek dolgoznak együtt, ezzel pozitív példát mutatva.
Példa a lányoknak
Elsőre furcsa lehet, hogy a lányok is szerepelnek a listán, de az informatika területe még mindig fiúsnak számít. Guzsaly Péter, a Skool projektet elindító alapítvány operatív vezetője elmondta, hogy szeretnék minél több 8 és 18 év közötti lánynak bebizonyítani, hogy ez nem így van. Hozzátette, hogy ehhez a szülők edukálása is szükséges, mert sokan hajlamosak az ismert sztereotípiák mentén gondolkodni lányuk jövőjéről. A Skool ingyenes foglalkozásai nagyvállalatok közreműködésével valósulnak meg, akik a helyszínt is biztosítják. "A gyermekek más szemmel néznek egy ilyen közeget, mint a felnőttek, de láthatóan értékelik, ha egy menő IT-cég irodájában tölthetik a napot, ahol nemcsak kódolni tanulnak, hanem még ingyen túró rudi is van" - mondta Péter, aki hozzátette, hogy folyamatosan nyitnak új rászoruló csoportok felé, nemrég például egy gyermekotthonban tartottak foglalkozásokat.
Sikerélmény az anyáknak
A programozás az anyáknak is ideális lehetőség, hiszen a nők a gyermekvállalás után nehezen illeszkednek vissza a munkaerőpiacra. A szakemberhiány és az IT-cégek rugalmas hozzáállása együtt segíthet ezen a problémán. Ezt ismerte fel Utasi-Peszlen Rita, az Academy4MoMs társalapítója, aki anyukaként vágott bele egy saját vállalkozásba, amely egyszerre kínál képzéseket és bölcsődét kisgyermekes anyukáknak. Szeptemberben a Green Fox Academy közreműködésével programozóképzés is indult, amely több szempontból felülmúlta a várakozásokat. Rita azt reméli, hogy lassan szemléletváltás indul a hazai piacon, és minél több munkáltató belátja, hogy nincs értelme különbséget tenni apukák és anyukák között: a jó munkalehetőségek és a részmunkaidő ugyanis egyformán megilleti mindkét oldalt.
#stayathome: Nagyon hiszünk a social distancing erejében, ezért múlt csütörtök óta a tanteremből átköltöztünk a virtuális térbe, minden képzésünk online zajlik. Szerencsénk van, hiszen mi alapvetően is számítógépen dolgozunk, ráadásul az oktatási metodológiánk is támogatja az online formátumot. Persze nem könnyű egyik napról a másikra váltani, hogy ezt megkönnyítsük nektek, Kökény Tamás, vezető mentorunk segítségével összegyűjtöttük az első hét tapasztalatait.
A rugalmasság mára megkerülhetetlen szerepet kapott a vállalati működésben. Akár növekedés előtt álló üzletágról, akár új technológiai igényről van szó, az időben meghozott döntés hosszú távú versenyelőnyt jelenthet. Ilyen esetre hatékony megoldás egy speciális, vállalati képzés elindítása.
Vállalati partnerünkkel, a Morgan Stanley budapesti központjával együttműködésben kivételes lehetőséget kínáló ösztöndíjprogramot indítunk 2022 áprilisától. A Java Academy corporate bootcamp keretében 15 tehetséges, a Java nyelv és a szerveroldali programozás iránt érdeklődő hallgató térítésmentesen indíthatja újra karrierjét Back-end fejlesztőként.
Barnabás Kádár got into coding as a social scientist because he wanted to find a STEM job. Since then, he has become an experienced Data Engineer and now teaches Python programming himself. What does a Data Engineer do, what skills does he need and who should choose this career path? Learn more about Data Engineering through Barni's story!
Would you like to know our partners better, where you can even start your new IT career after the course? We have great news then! We sat down with Aliz's Community Manager, Petra Palotás, and asked her what kind of workplace Aliz is and why it is good to work there. Read our article and get to know Aliz!
The lack of professionals in the IT sector has clearly become one of the biggest challenges in the labour market. In this situation, solutions tailor-made for a company’s needs are gaining ground. The corporate bootcamp is a training specifically designed to meet a company's needs and expectations. Its graduates are professionals who are ready to join a project immediately. Now we explain the practical operation and the advantages through the example of our co-operation with Lufthansa Systems Hungária.
How is it possible to give more impetus to IT development and HR processes at the same time, even though this field is understaffed? How can you fill the gap when you need specialists of a company-specific technology who are ready to join a project as quickly as possible? The corporate bootcamp, which provides specific skills in close cooperation with a company, responds to these challenges.
The rapid change in development needs and technologies, a shortage of quality workforce, and the difficulty of retaining colleagues with valuable professional skills are major challenges for companies worldwide. How to give a unique answer to a global problem? Who is responsible for the management of this problem, and where should you start? We discussed all these questions with Anita Fachs, who is the managing director in charge of corporate services at Green Fox.