Szél Péternek kisgyermekkora óta szenvedélye a programozás. Ma az egyik legnagyobb öröme, hogy segíthet másoknak elindulni a szoftverfejlesztői pályán.
„Az egyik dolog, ami nélkülözhetetlen a Green Fox mentoraként, az a lelkesedés a programozás iránt” – mondja Péter, akinél ez régóta adott. Gyermekkorában a szülei által vásárolt könyvekből tanult kódolni, később pedig – miután lett internetük – folyamatosan a netet bújta, hogy minél többet megtudhasson a témáról. Villamosmérnöki diplomájának megszerzése után szoftverfejlesztőként dolgozott több nagyvállalatnál, köztük a világhírűvé vált, magyar alapítású LogMeInnél. Két éve határozta el, hogy teljes állásban oktatással szeretne foglalkozni. Azóta a Green Fox Academy senior mentoraként tevékenykedik.
2 küldetés, 1 állás
A kódolás mellett az oktatás is jó ideje szívügye, ezért korábbi munkahelyein is rendszeresen tartott tréningeket, miközben egyre erősödött benne az érzés, hogy tanítani szeretne. Mivel az egyetemről és a baráti köréből ismerte a Green Fox több alapítóját, a kezdetektől figyelemmel követte a bootcamp elindulását. Így nem is volt kérdéses számára a következő lépés, amikor úgy döntött, ezentúl minden tudását és energiáját annak szenteli, hogy segítse mások elindulását és boldogulását a programozói pályán. Mára átlépi az 1000 főt azoknak a száma, akik a Green Foxnál kezdtek kódolást tanulni, és Péter nagyon büszke arra, hogy mentorként ő is kivette ebből a részét. „Különösen jó érzés látni egy-egy hallgató arcán, hogy megértett valamit, vagy sikerélményt szerzett. Hasonlóan pozitív élmény, amikor az alumni találkozón meséli egy korábbi tanítványom, hogy előléptették senior fejlesztővé” – teszi hozzá Péter.
Mit csinál egy mentor a Green Foxnál?
Formális mentoroktatás ugyan nincs, de Kökény Tamás (Tojás) képzésvezető, alapító mentorálja a mentorokat. Ahogy a szuperintenzív programozóképzés hallgatóinál, úgy a mentorok esetében is a „learning by doing” módszert alkalmazzák, vagyis azonnal a mély vízbe dobják az újakat. Ezenkívül a mentorok folyamatosan segítik egymást: beülnek egymás oktatásaira és visszajelzést adnak.
Péter nemcsak a hallgatókat oktatja: ő vezeti a Green Foxban működő Húli Community-t. Ez a közösség belső szoftverek fejlesztésén dolgozik, a hallgatók pedig a képzés elvégzése után becsatlakozhatnak gyakorlatot szerezni, amíg nem helyezkednek el a munkaerőpiacon. Itt már nincs formális mentorálás: a közösség tagjai egymást segítik, a mentorok pedig ellenőrzik a munkát.
Talán kevesen tudják, hogy a Green Fox vállalatoknak is nyújt mentorálást a „Mentoring as a service” B2B szolgáltatás keretében, amit például akkor vesznek igénybe, ha egy technológiaváltást követően elakadnak a szoftverfejlesztők, vagy ha több junior kolléga kerül a csapatba, és segíteni kell a beilleszkedésüket. Ez a feladat nagyban különbözik a hallgatók mentorálásától, hiszen egyedi igényekre szabott segítségnyújtásról, illetve gyakorló szoftverfejlesztők támogatásáról van szó.
Ezért fontos az empátia
A Green Foxnál a hallgatók gyakorlati feladatokon keresztül sajátítják el az elméletet. Előfordul, hogy egy-egy problémát csak sokadik próbálkozásra sikerül megoldaniuk, és ez egyeseket nagyon lehangol. „Aztán eljön a megvilágosodás pillanata, amikor összeáll a kép, és ez a világ legjobb érzése. Többnyire két véglet váltakozik a képzés során: egyszer úgy érzed, hogy nem tudsz semmit, máskor azt érzed, hogy király vagy. Ezen az érzelmi hullámvasúton néha lelki támogatásra is szükségük van a hallgatóknak, ezért fontos az empátia a mentorok részéről” – mesél a tapasztalatairól Péter, aki szerint egy jó mentorral szemben az is elvárás, hogy összetett dolgokat érthetően el tudjon magyarázni, és az egyszerűsítés ne menjen a szakmai pontosság rovására. „Mindez tanulható, fejleszthető, de főleg annak ajánlom a mentorkodást, akinek a szoftverfejlesztés több mint munka, és elhivatottságot érez, hogy másoknak is segítsen megismerni ezt a területet” – teszi hozzá.
Új lehetőségek az online oktatásban
Idén tavasszal külön kihívást jelentett az online oktatásra való átállás a mentoroknak és a hallgatóknak egyaránt. A tananyagok eleve digitálisak, így a technikai részt sikerült gyorsan megoldani. Annak ellenére, hogy a személyes jelenlét nem pótolható a virtuális térben, Péter szerint az online bootcampnek van egy nagyon fontos előnye: „Olyanok is be tudnak kapcsolódni, akiknek eddig nem volt rá lehetőségük, például vidéken vagy külföldön élők, így mentorként újabb érdeklődőknek adhatjuk át a tudásukat”. Jelenleg párhuzamos indulnak online és tantermi képzések, a hallgatók pedig eldönthetik, hogy melyiket választják.
Hihetetlen teljesítményt tudnak letenni az asztalra, nagyon fókuszáltan dolgoznak, időmenedzsment területén verhetetlenek és nincs számukra lehetetlen. Ez a munkába visszatérő anyák szuperereje az munkaadók szerint. Ha szeretnéd tudni, mi vár rád az Academy4MoMs programozóképzés után, olvasd el beszámolónkat az április 20-án tartott meetupról!
A Green Fox Academy új többségi tulajdonosa és befektetője, a Sandberg Capital bevonásával folytatja nemzetközi expanzióját, valamint vállalati szolgáltatásai és képzési kínálata fejlesztését. Ez a partnerség számos új lehetőséget nyit előttünk céljaink eléréséhez, és izgatottan tekintünk a közös munka elé.
Hogyan adható nagyobb lendület egyszerre az IT fejlesztéseknek és a HR folyamatoknak, annak ellenére, hogy ez a terület munkaerőhiánnyal küzd? Mivel hidalható át, ha cégspecifikus technológiára felkészült, azonnal projektre állítható szakemberekre van szükség, a lehető leggyorsabban? A szoros vállalati együttműködésben megvalósuló, speciális készségeket biztosító corporate bootcamp ezekre a kihívásokra ad választ.
Bence was working in retail during his university studies. During these years he decided to apply for a part-time programming course at Green Fox Academy. After Green Fox, he started to work in DevOps at a German IT company, 100% remotely. What is his course experience? Why does he like DevOps, and how future-proof does he think his new profession is? Get to know the story of his career change!
“Someone stole some code from Python God, please help me find it!” - Fanni Fulmer, the storyteller girl, presented her Friday demo tasks at Green Fox embedded in stories after abandoning her career as a nursery-teacher and becoming a programmer. She said it feels good to get a few smiles out of the JavaScript class after a grueling weekend.
One of the biggest obstacles to business growth is the lack of suitable IT professionals. Specific courses that are tailored to the needs of companies do not only make the recruitment process more efficient but also reduce learning time significantly while also boosting employee motivation. The chief executive officer of Green Fox Academy, Kristóf Bárdos shares his experiences on the practical benefits of the courses.
Besides challenges, the changes in the industry brought about by technological trends also present opportunities for companies to increase their revenue streams. However, if they want to stay ahead, organisations must keep pace with evolving technology, and their employees must have the necessary skills.
The lack of professionals in the IT sector has clearly become one of the biggest challenges in the labour market. In this situation, solutions tailor-made for a company’s needs are gaining ground. The corporate bootcamp is a training specifically designed to meet a company's needs and expectations. Its graduates are professionals who are ready to join a project immediately. Now we explain the practical operation and the advantages through the example of our co-operation with Lufthansa Systems Hungária.