A technológiaváltás meglehetősen fájdalmas folyamat, ha rosszul fogunk hozzá. Előző cikkemben összefoglaltam, hogy miért érdemes feature-önként haladni, most abban adok tanácsot, hogy a technológiát hogyan válasszuk ki.
Ne csak a technológiát, a megközelítést is cseréljük le!
A technológiaváltás nem egy fájdalommentes folyamat, még úgy sem, hogy már középtávon is gyorsabb fejlesztést, elégedettebb fejlesztőket és jobb megtérülést eredményez. A váltás maga azonban meglehetősen fájdalmas, főleg, ha rosszul fogunk hozzá. Előző cikkemben összefoglaltam, hogy miért érdemes feature-önként haladni, most abban adok tanácsot, hogy a technológiát hogyan válasszuk ki.
Néhány hónapja egy technológiaváltási projektben kérte a segítségünket az egyik partnercégünk: Delphi, C#, WPF és MS SQL technológiáról szerettek volna JavaScriptre átállni. Mivel a fejlesztőcsapat többsége C#-ban dolgozott korábban, a hiányzó tapasztalat miatt fordultak hozzánk. A Green Foxnál töltött éveim alatt és még korábban, fejlesztőként is számos hasonló projekten dolgoztam, nagyon sok csapdával és jó megoldással találkoztam, ezeknek a tapasztalatait gyűjtöm össze előző és mostani cikkemben.
A technológiaváltás során sokszor merül fel kétség a management oldaláról: kifizetek sok millió forintot a technológiaváltásra, mi garantálja, hogy nem fogunk ugyanoda jutni, ahol most vagyunk? Ahhoz, hogy kiküszöböljük ezt, a technológia kiválasztásakor a fejlesztői szempontok mellett üzleti szempontokat is sorra kell vennünk. Például:
Fontos, hogy az üzleti és technológiai aspektusnak találkoznia kell. Ebben sokat segít, ha az üzleti vezető is érti a tech nyelvet. Tech4biz képzéseinkre sok üzleti vezető éppen azért jön el, hogy tudjon értően beszélni a fejlesztőkkel, és egy-egy ilyen projekt során hatékonyan tudjanak együtt dolgozni.
Az egyik leggyakoribb hiba, amikor az új technológiát a régi szokások, régi fejlesztési minták szerint kezdik el használni. Ez általában abból adódik, hogy a fejlesztők nem ismerik az új technológiát. Így az újraírt feature nem fogja az elvárásokat hozni, nem fogja megkönnyíteni a fejlesztést. Ez könnyen vezethet ahhoz a téves következtetéshez, hogy az új technológia nem is jó.
Szintén a technológia nem ismeretéből adódik, hogy sokkal lassabban fog haladni a projekt, így üzleti szempontból sem tudja a megfelelő számokat hozni. Hiszen nemcsak az új nyelvet kell elsajátítania a csapatnak, hanem az új módszereket, eszközöket is.
A Green Fox mentorai több ilyen projektben vettek már részt, ahol a feladatunk fontos része éppen az volt, hogy megmutassuk, hogyan kell az új technológiát hatékonyan használni. A szakembereink nemcsak az új technológiákban jártasak, hanem az oktatásban is, a technológiaváltási projektekben ezt a kétfajta tapasztalatot vegyítjük annak érdekében, hogy gyorsabb, fájdalommentesebb legyen a váltás.
Ideális esetben érdemes automatizált teszteket készíteni a technológiaváltáshoz. Ez ugyan drága, nem ritkán megduplázza a fejlesztés költségét, ugyanakkor nagyon megkönnyíti az új technológiára való átállást. Azt érdemes mérlegelni, hogy mennyi idő alatt térül meg.
A technológiaváltás nem egy olcsó projekt, még akkor sem, ha a tesztek írását kihagyjuk. Az egész csapatnak meg kell tanulnia dolgozni az új technológiával, egyes funkciókat újra kell írni, ez mind-mind idő és pénz. Ahhoz, hogy sikeres legyen a projekt,a cég minden szintjén - így a vezetők részéről is - szükség van elköteleződésre. Amit viszont nyerni lehet: az első néhány hét lassulása után felgyorsul a fejlesztés.
Kizárólag házon belül is meg lehet valósítani az átállást. Szerencsés esetben megvan az új technológiával kapcsolatos tudás a fejlesztőknél, ha nem, akkor a csapatnak önállóan kell magára szednie azt. Ilyenkor két dolgot érdemes figyelembe venni: az új tudás elsajátítása erőforrást von el a fejlesztési projektektől, illetve elakadás esetén nehéz továbblendülni.
Több partnerünk is azért fordult hozzánk segítségért, hogy felgyorsítsuk és hatékonyabbá tegyük az átállást, illetve a csapat számára az új tudás megszerzését.
A technológiaváltásra soha sincs tökéletes idő, azonban minél több időt várunk, annál fájdalmasabb lesz, hiszen annál több funkciót kell újraírnunk, és annál tovább dolgozunk egy elavult technológiával.
Technológiaváltás előtt állsz? Olvasd el esettanulmányunkat, hogy hogyan segítettünk partnerünknek az átállásban!
Az idei “tanévben” a HTTP Alapítványnak köszönhetően lehetőségünk nyílt arra, hogy az ITMP (Infotanár Mentor Program) keretében karrierváltók mellett informatiktanárokat is képezzünk. Ez egy különösen izgalmas feladat, hiszen a tanárokon keresztül sok-sok diákra is hatással lehetünk. Mik voltak a legemlékezetesebb pillanatok, a legnagyobb kihívások? És hogyan tovább ősszel? Reményi Zoltánnal, a HTTP Alapítvány elnökhelyettesével, valamint Némethné Büki Bernadett informatikatanárral, a képzés egyik résztvevőjével beszélgettünk.
A rugalmasság mára megkerülhetetlen szerepet kapott a vállalati működésben. Akár növekedés előtt álló üzletágról, akár új technológiai igényről van szó, az időben meghozott döntés hosszú távú versenyelőnyt jelenthet. Ilyen esetre hatékony megoldás egy speciális, vállalati képzés elindítása.
A hosszú hónapokig elhúzódó toborzás a HR rémálma. Főleg, ha még attól is tartani kell, hogy a nehezen kiválasztott szakember egy jobbnak vélt ajánlat miatt hirtelen továbbáll. Pedig van olyan megoldás, ami a kockázatokat és a költségeket is minimálisra csökkenti. Ez a tehetséges fiatal programozókat és a vállalatokat összekötő Tech Talent Speed Date, amelyet a Green Fox Academy szervez március 9-én, Budapesten.
Would you like to know our partners better, where you can even start your new IT career after the course? We have great news then! We sat down with Accenture, and asked them what kind of workplace Accenture is and why it is good to work there. Read our article and get to know Accenture!
It is now widely known that empathy and communication are essential as a programmer. More and more employers are favouring candidates who still need to improve their technical knowledge but are strong in soft skills. But what soft skills should a programmer have and how much can these skills be developed? To what extent can the rise of ChatGPT and similar systems transform these expectations? We asked Annabella Ádám, psychologist at Green Fox Academy.
The popularity of low-code platforms is increasing in the whole world, and the demand for experts in this field is growing rapidly. Nikolett Tarjáni-Dobos left her dietician career to become a software developer and has been working as a low-code programmer in Germany for almost 2 years. She first heard about this field when she was looking for a job. Yet, she now feels lucky that this became her new career. But what does a low-code developer do and how does a working day go? We asked Niki about these topics as well as about the misconceptions around low-coding.
The lack of IT professionals has been a problem in Hungary for decades now. Péter Bogyó, editor of HRTV and Anita Fachs, the head of the Hungarian operation of Green Fox Academy, sat down for an interview and talked about the current IT market trends and possible solutions to the issues facing it. We have summarized the most important bits of the in conversation below.
In cooperation with our corporate partner, Morgan Stanley Budapest, we are launching an exceptional scholarship program in April 2022. Within the framework of Java Academy corporate boot camp, we are choosing 15 talented students interested in Java and server-side programming and giving them the chance to restart their careers as back-end developers – for free.
The rapid change in development needs and technologies, a shortage of quality workforce, and the difficulty of retaining colleagues with valuable professional skills are major challenges for companies worldwide. How to give a unique answer to a global problem? Who is responsible for the management of this problem, and where should you start? We discussed all these questions with Anita Fachs, who is the managing director in charge of corporate services at Green Fox.