Technológiaváltási projektünk tapasztalatai, amelyben az egyik partnercégünk Delphi, C#, WPF és MS SQL technológiáról állt át JavaScriptre a segítségünkkel.
Akár a szalámi: szeletenként haladjunk!
Néhány hónapja egy technológiaváltási projektben kérte a segítségünket az egyik partnercégünk: Delphi, C#, WPF és MS SQL technológiáról szerettek volna JavaScriptre átállni. Mivel a fejlesztőcsapat többsége C#-ban dolgozott korábban, a hiányzó tapasztalat miatt fordultak hozzánk. A Green Foxnál töltött éveim alatt és még korábban, fejlesztőként is számos hasonló projekten dolgoztam, nagyon sok csapdával és jó megoldással találkoztam, ezeknek a tapasztalatait gyűjtöm össze a következő két cikkben.
Egy új programozási nyelvre való átállás általában nehéz döntés egy vállalat életében. Meglehetősen fájdalmas folyamat, költséges- és időigényes lehet, ráadásul ha rossz döntéseket hozunk, zsákutcába futhatunk. A másik oldalon azonban közép távon sokat nyerhetünk, például elégedettebb fejlesztőket, gyorsabb, hatékonyabb fejlesztési projekteket, jobb megtérülést.
A technológiaváltási projektek általában a fejlesztők kezdeményezésére indulnak el, akiknek egy idő után megnehezíti a régi rendszer a munkájukat, és így nem szeretnek vele dolgozni. Tipikus, hogy például már nem érhető el friss dokumentáció az adott technológiához, vagy épp vissza kell keresni régi dokumentációkat, vagy egyszerűen már nem támogatott az adott technológia. Így nehéz módosítani a kódot, egy-egy módosítás pedig sokszor eltör valamit. Ez amellett, hogy nem hatékony, nagyon frusztráló tud lenni a fejlesztők számára. Ilyenkor sokszor a jó megoldást a technológiaváltás jelenti.
Bármennyire is kecsegtető a korábbi alkalmazás nulláról való újraírása, tapasztalatom szerint ez az egyik legnagyobb hiba, amit elkövethetünk. Egy 5-10 éves rendszert újraírni elképesztően időrabló, szinte biztosan el fog törni valami, az új rendszer ráadásul kevesebbet is fog tudni. A régi alkalmazás ugyanis - minden hibája ellenére - jól kitesztelt, sok-sok feature-rel rendelkezik, amit nem lehet néhány hónap alatt reprodukálni.
Ezért a régi alkalmazás teljes kukázása helyett egy jól meghatározott feature-t kell kiválasztani, azt újraírni az új technológiával úgy, hogy illeszkedjen a rendszer többi részéhez. Ez arra is jó, hogy validáljuk az új technológiát: Milyen előnyei vannak a korábbival szemben? Mennyire gyorsul fel az adott funkció? Mennyivel lesz jobb minőségű?
Ha az első funkció újraírása sikeres, akkor jöhet a következő. Mint egy szalámi, szeletenként írjuk újra a rendszert. A projekt végére a kódbázis elenyésző részén marad meg a régi technológia.
Érdemes egy olyan feature-rel kezdeni a technológiaváltást ami:
Így nemcsak a technológiaváltás indíthatjuk el, de egy elavult funkciót is felhasználóbaráttá tehetünk, vagyis a termék értékét is növeljük.
Mielőtt belevágunk egy funkció újraírásába, készítsünk architekturális ábrát arról, hogy hogyan épül fel a rendszer, milyen fő komponensei vannak, mely részeket fogja érinteni a technológiai váltás! Ezután nézzük meg, hogy a rendszer többi része hogyan fog kapcsolódni az új technológiához!
Sokszor ez a tudás hiányzik a cégeknél, korábbi projektjeink egy jó részében ezért éppen abban kérték a segítségünket, hogy összekapcsoljuk a régi rendszert és az új technológiát.
A technológiaváltáshoz kapcsolódókövetkező cikkben többek között azt veszem sorra, hogy milyen szempontokat érdemes figyelembe venni az új technológia kiválasztása során.
Te is technológiaváltás előtt állsz? Töltsd le kapcsolódó esettanulmányunkat, ahol egy technológiaváltással kapcsolatos projektet mutatunk be!
Hiszünk abban, hogy naprakész tudás átadásával biztosíthatjuk hallgatóink versenyképességét a munkaerőpiacon. Ezért a képzés során néhány alkalommal vezető fejlesztők és elismert szakemberek is megosztják gyakorlatban szerzett tapasztalataikat hallgatóinkkal, köztük a Gen™ Senior Engineering Direktora, František Tröster is.
Továbbra is megéri programozást tanulni: azoknak, akik karrierváltóként lépnek erre a pályára, 3 év után az átlagbére már meghaladja a havi bruttó 1,2 millió forintot – derült ki a legfrissebb alumni kutatásunkból. Három év után ugyanis szinte garantált az előléptetés, tízből kilenc bootcampet végzett programozó ekkor már legalább medior pozíciót tölt be.
A rugalmasság mára megkerülhetetlen szerepet kapott a vállalati működésben. Akár növekedés előtt álló üzletágról, akár új technológiai igényről van szó, az időben meghozott döntés hosszú távú versenyelőnyt jelenthet. Ilyen esetre hatékony megoldás egy speciális, vállalati képzés elindítása.
Hogyan adható nagyobb lendület egyszerre az IT fejlesztéseknek és a HR folyamatoknak, annak ellenére, hogy ez a terület munkaerőhiánnyal küzd? Mivel hidalható át, ha cégspecifikus technológiára felkészült, azonnal projektre állítható szakemberekre van szükség, a lehető leggyorsabban? A szoros vállalati együttműködésben megvalósuló, speciális készségeket biztosító corporate bootcamp ezekre a kihívásokra ad választ.
In 2021 July, we launched our free, online, basic level IT support course called "Hello IT! for Women" in cooperation with INCO Academy - Work in Tech and with the support of Google.org. Through the program, we are helping 300 women to prepare for the challenges of digitalization.
Technological enhancements often evoke strong emotions in people; this is no different when ChatGPT made its explosive public entry. Some believe that the dominance of AI leads to the end of the programming profession, while others see exciting opportunities arising from it. Where does the truth lie? In our article, we deep-dive into those changes that AI tools bring to the lives of developers. Will ChatGPT truly be the programmer of the future?
Flexibility is now an essential part of running a business. Whether it’s a growth-facing business area or a new technological need, a fast decision can provide a long-term competitive advantage. An effective solution for such a case is to start a special, corporate course.
The lack of professionals in the IT sector has clearly become one of the biggest challenges in the labour market. In this situation, solutions tailor-made for a company’s needs are gaining ground. The corporate bootcamp is a training specifically designed to meet a company's needs and expectations. Its graduates are professionals who are ready to join a project immediately. Now we explain the practical operation and the advantages through the example of our co-operation with Lufthansa Systems Hungária.
Green Fox has become a strong international company and is building a regional IT talent pool. We have international courses and provide international opportunities for our students and corporate partners. We continue to build our market-leading role in the Czech Republic and Slovakia.