Andi, a Green Fox végzős hallgatója, angol-olasz szakon tanult, majd volt eladó egy sportszeráruházban, végül rájött, a programozás a szakmája.
Vrabély Andi, a Green Fox Academy végzős diákja kis lépésekkel közelített a programozás felé, hogy aztán nagyot ugorjon. Angol-olasz szakon végzett, kacérkodott a gondolattal, hogy tánctanár lesz. Aztán tett egy kitérőt a digitális bölcsészet irányába, és sportszeráruházban is volt eladó, hogy végül kiderüljön: a kódolás az igazi szerelem.
Kacskaringós úton jutottál a Green Fox padjába. Mikor esett le, hogy neked programozással kellene foglalkoznod?
Tíz évig versenytáncoltam, imádtam a mozgást, és egy ideig azt terveztem, hogy tánctanár leszek. De a tánchoz pár is kell, én meg valami olyat szerettem volna, amit akár teljesen önállóan csinálhatok, függetlenül másoktól. (Persze ma már tudom, hogy a programozás se a légüres térben történik, leggyakrabban csapatmunkát igényel.) Középiskolában jól ment az angol és az olasz, így ráálltam a klasszikus humán útra: bölcsészként szereztem BA-t, de végig éreztem, hogy valami logikusabbat kellene tanulni az irodalomnál. Így találtam a Pázmányon a számítógépes nyelvészet mesterkurzusra. Itt már programozást is tanultunk, de hát gondolhatod, mi volt. Bevezetés a programozásba 1-2…
Lehet, hogy én szálltam ki túl korán, de nem nagyon hasonlított arra, amit az életben tapasztaltam. Ám még így is hatalmas löketet adott mindaz, amit az egyetemen tanultam. Lényegében itt szerettem meg a programozást, és a második félévben már az egyetemen kívül is kerestem az alkalmakat arra, hogy hol tudnék újat tanulni. Elkezdtem a Pythonnal ismerkedni. Meetupokra jártam, és igen hamar nagyon durva dolgok derültek ki. Azt mondtam: úristen, a programozók ilyen dolgokat is csinálnak?
Például mit?
Vicces volt látni, ahogy mindenféle API-k kerülnek elő, vagy a package-ek használata, vagy hogy a meetupon az emberek nem csak megtanulnak egy programnyelvet, hanem mindenki viszi a saját kis projektjét. Tavaly nyáron csatlakoztam a Pylvaxhoz, ami egy kezdőknek szóló pythonos programozói workshop. Itt hetente összeülünk, és órákig programozunk együtt. Működik a forró drót a kóder lányok között, én a Django Girls-ös Kádár Szilvitől tudtam meg például, hogy a Green Fox tanfolyamára lehet jelentkezni, és bár önbizalmam nincs túl sok, nekivágtam. Aztán vártam, vártam, hogy mikor derül már ki, hogy nem sikerült, és akkor tök véletlenül találkoztam a Green Fox vezető oktatójával, Tojással az utcán, aki csak annyit mondott: ez még titok, de vágod, hogy felvettünk? Hát az eléggé sokkoló volt!
Milyen volt az első nap az iskolában?
Kicsit megijedtem, ahogy az első bemutatkozásnál hallottam, hogy sokan mérnöki diplomával érkeztek, vagy a Közgázról. Nem hemzsegtek a bölcsészek a hallgatók közt. Az sem segített sokat, hogy a testvérem, aki gazdasági informatikus, lehidalt a tematikától. Azt mondta, hogy na, ő ezt nem tudná végigcsinálni. De aztán hamar belerázódtam. Pythonnal kezdtünk, az nekem sima pálya volt. Most már úgy látom, hogy nem kellett volna annyira parázni, mert sokkal könnyebb, mint amire számítottam.
A neheze még hátra van, hiszen most kell majd “eladni” magad programozóként. Milyen típusú céget képzelsz el munkaadódnak?
Felesleges már most elköteleznem magamat, mert mindegyik támogatónak baromi érdekes projektjei vannak. Az biztos, hogy nem szeretnék túlságosan konformista helyet magamnak, és fontos, hogy a munkahelyemen sokat lehessen tanulni. Az is lényeges, hogy hagyjanak azonnal beugorni a mélyvízbe. Nem akarok a kispadon ülni.
Ma már gondolom kezded unni a meglepett arcokat, amikor bejelented, hogy junior szoftverfejlesztő leszel.
Sokakban még mindig az a kép él, hogy a programozó egy pocakos, szemüveges, kockásinges csávó, úgyhogy szeretem sokkolni őket azzal, hogy én is az leszek. Nem is gondolná az ember, hogy még mindig itt tartunk, de mára már megszoktam a reakciókat. Azért persze akadnak barátaim, akik normálisan reagálnak arra a hírre, hogy fejlesztőnek tanulok, és rengetegen mondják, hogy húúú, szuper, de irigyellek!
A karrierváltás egyik legfontosabb kérdése: mikor és hogyan tudok elindul az új pályámon? A Green Fox Academy junior szoftverfejlesztő képzéseit eddig több mint 1500 hallgató választotta, a végzettek 90 százaléka el is helyezkedett IT területen, átlagosan 2 hónappal a bootcamp után. Közülük öten vendégeink voltak a XVIII. Green Fox Meetupon, ahol a tech szektorban rejlő karrierlehetőségekről beszélgettünk.
Az idei “tanévben” a HTTP Alapítványnak köszönhetően lehetőségünk nyílt arra, hogy az ITMP (Infotanár Mentor Program) keretében karrierváltók mellett informatiktanárokat is képezzünk. Ez egy különösen izgalmas feladat, hiszen a tanárokon keresztül sok-sok diákra is hatással lehetünk. Mik voltak a legemlékezetesebb pillanatok, a legnagyobb kihívások? És hogyan tovább ősszel? Reményi Zoltánnal, a HTTP Alapítvány elnökhelyettesével, valamint Némethné Büki Bernadett informatikatanárral, a képzés egyik résztvevőjével beszélgettünk.
A fejlesztési igények és a technológiák gyors változása, a minőségi munkaerő hiánya, illetve az értékes szakmai tudással rendelkező kollégák megtartásának nehézsége világszerte komoly kihívások elé állítja a vállalatokat. Hogyan adható egyedi válasz egy globális problémára? Kinek a feladata kezelni ezt, és hogyan érdemes hozzáfogni? Ezeket a kérdéseket jártuk körül Fachs Anitával, a Green Fox vállalati szolgáltatásokért felelős cégvezetőjével.
Az informatikai szektort érintő szakemberhiány a munkaerőpiac egyik legnagyobb kihívásává nőtte ki magát. Ebben a helyzetben egyre nagyobb jelentőséget kapnak a speciálisan vállalatra szabott megoldások. A corporate bootcamp kifejezetten a cég igényei alapján kidolgozott képzés, ami akár azonnal projektre állítható szakembereket biztosít. A gyakorlati működést és előnyöket a Lufthansa Systems Hungáriával kialakított együttműködésünkön keresztül mutatjuk be.
A hosszú hónapokig elhúzódó toborzás a HR rémálma. Főleg, ha még attól is tartani kell, hogy a nehezen kiválasztott szakember egy jobbnak vélt ajánlat miatt hirtelen továbbáll. Pedig van olyan megoldás, ami a kockázatokat és a költségeket is minimálisra csökkenti. Ez a tehetséges fiatal programozókat és a vállalatokat összekötő Tech Talent Speed Date, amelyet a Green Fox Academy szervez március 9-én, Budapesten.
We believe that by providing up-to-date knowledge we can ensure our students' competitiveness in the labor market. That's why, during our courses, leading developers and recognized experts share their practical experiences with our students on several occasions. James Tang, the software developer at SEON is also one of these experts.
Would you like to know our partners better, where you can even start your new IT career after the course? We have great news then! We sat down with Accenture, and asked them what kind of workplace Accenture is and why it is good to work there. Read our article and get to know Accenture!
In 2021 July, we launched our free, online, basic level IT support course called "Hello IT! for Women" in cooperation with INCO Academy - Work in Tech and with the support of Google.org. Through the program, we are helping 300 women to prepare for the challenges of digitalization.
The rapid change in development needs and technologies, a shortage of quality workforce, and the difficulty of retaining colleagues with valuable professional skills are major challenges for companies worldwide. How to give a unique answer to a global problem? Who is responsible for the management of this problem, and where should you start? We discussed all these questions with Anita Fachs, who is the managing director in charge of corporate services at Green Fox.
With the involvement of a new investor and majority owner, Sandberg Capital, Green Fox Academy continues the international expansion and the development of corporate services and courses. This partnership opens new opportunities for achieving our goals and we look forward to working together.