Az informatikai vállalatok esetében tapasztalt növekedési kényszer napjainkra a munkaerőpiacon érezteti hatását. A nők aktív bevonása az IT szektorba nem csupán a szakemberhiány enyhítésében játszhat kiemelkedő szerepet, de hozzájárulhat a sokszínűbb munkahelyi közösség kialakításához, serkentve a csapatmunkát és a produktivitást.
Minden amellett szól tehát, hogy a nők az IT szektor aktív résztvevői legyenek, mégis az informatikai iparágban dolgozók mindössze 10,6%-a nő (forrás: Women in Digital Scoreboard 2020). Ezt a helyzetet elemezte Tóth Mária, a DXC Technology szoftverfejlesztési igazgatója és Fachs Anita, a Green Fox Academy magyarországi vezetője az első Green Fox Klub során. A beszélgetés moderátorával, Radnai-Tóth Judittal közösen kitértek arra, hogy mivel tehető vonzóbbá az iparág a nők számára, és milyen lehetőséghez juthatnak az IT vállalatok a sokszínű munkahely megteremtésével.
„A Green Fox Academy esetében a piaci átlaghoz képest biztatóbb a helyzet, ugyanis a bootcamp képzéseken 25%-a női hallgatók aránya, amire nagyon büszkék vagyunk. Ugyanakkor tudjuk, hogy folyamatosan tenni kell azért, hogy bevonjuk a nőket az IT szektorba. Több, kifejezetten nőknek szóló képzést indítottunk, ilyen például az Academy4MoMs vagy a Hello IT! for Women, és ezek sikere egyértelműen megerősíti a nők érdeklődését és tehetségét az informatika iránt. Emellett rendszeresen szervezünk eseményeket, platformot biztosítva szakmai tapasztalatcserének, szűk körű beszélgetéseknek és gyakorlati lehetőségeknek” - mondta el Fachs Anita.
Ugyanakkor még mindig sok pontatlanság és sztereotípia övezi a szakmát. A programozást gyakran illetik a monoton jelzővel, azonban izgalmas kihívásokról és megoldásokról szól. „Sok esetben nemcsak a programozás része izgalmas, hanem az, ami körülveszi az adott feladatot. A folyamatos technológiai fejlődés, a problémamegoldásban rejlő sokszínűség, a hatékonyság növelése mind teret ad az egyéni látásmód kibontakoztatására” – egészítette ki Tóth Mária.
Mindkét fél egyetértett abban, hogy az informatika világát vonzóbbá kell tenni a nők és a lányok számára.
„Jobban meg kell mutatnunk a karrierutakat, és egyértelművé kell tenni a különböző fejlesztők munkáját, feladatait. A másik kritikus pont a női szerepekhez illeszkedő lehetőségek megteremtése. Minden cégnek meg kell vizsgálnia a működését, ezek viszonyában pedig a foglalkoztatás lehetséges módját, majd meghatározni, hogy mennyire tud rugalmas lenni. A távoli munkavégzés, a részmunkaidő és más körülmények mind elősegítik a családbarát munkahely kialakítását, valamint hozzájárulnak a munkaerő megtartásához. Így például a megváltozott életkörülmények sem vonják automatikusan maguk után a munkahelyváltást”
– mondta el Fachs Anita.
Tóth Mária megerősítette annak fontosságát, hogy a programozói munkát övező tévhiteket eloszlassák. A programozás az informatikai szektor számos munkaköréhez szervesen kapcsolódik. Akik nem ismerik közelebbről az IT szektort, azoknak nagyon egysíkú munkának tűnhet, ami mellőzi a kommunikációt és az együttműködést. Ez azonban meglehetősen távol áll az igazságtól. Az agilis módszertan részét képező reggeli standupon a csapat tagjai összehangolják tevékenységüket, míg a showcase-en bemutatják azt, ahova eljutottak. Rendszeresen kommunikálnak egymással és csapatokban dolgoznak. „Bennem minden egyes nap megerősíti, hogy mennyire izgalmas a munkám. Folyamatosan találkozom újdonságokkal, ami érkezhet az ügyféltől vagy a kollégáktól, de maga a feladat, vagy pont a megoldás is mutathat érdekességet.”
Számos kutatás támasztja alá a diverz csapatok erősségeit. Adott feladatot több nézőpontból képesek megvizsgálni, még a legalapvetőbb téma esetén is. Jellemzően többet beszélgetnek és érvelnek, működésbe hozva a kreatív és innovációs folyamatokat. „Egy adott feladat megoldása kapcsán gyakran tapasztalom azt, hogy a nők kezdeményezik a célok, módszerek átbeszélését, ami segít a hatékonyan csapatmunka elindításában. Egy jó csapatmunkához szükség van az átgondolt, több egyeztetést magában foglaló folyamatra, ugyanakkor a megoldás azonnali keresésére is, utóbbi pedig gyakran a férfi kollégákra jellemző. Ezeket nagyon jól lehet vegyíteni egy projekt során, ami végső soron a feladat több nézőpontból értelmezett megoldását eredményezi” – osztja meg tapasztalatait Tóth Mária.
A Green Fox vállalati partnereinek visszajelzése is ezt támasztja alá. „Egyre inkább előtérbe kerül a produktivitás növelése és a problémamegoldás fontossága, és ezekben a nőknek fontos szerepe van. Mindemellett a nők jellemzően sokat tesznek a közösségi szellem erősítéséért és hatékonyak az ügyfélkommunikációban” – támasztja alá Fachs Anita.
*************************************
A Green Fox Klub találkozóin a digitalizáció és a technológia világát vizsgáljuk meg több oldalról, szakértő vendégek meghívásával. Teret adunk olyan összetett témák megvitatásának, amelyek éppen átformálják a világunkat vagy meghatározó jelentőségűek a jövőnkre nézve.
Máté karrierútja nem mondható éppen hétköznapinak. Kisgyermek korától versenyszerűen műkorcsolyázott, korán megismerkedett a jég show-k különleges műfajával és a Disney on Ice jégtáncosaként körbe turnézta a fél világot. De mi történik egy showtáncossal a koronavírus-válság idején? Szerencsére Máté hitt a happy endben, a válsághelyzetre lehetőségként tekintett és végül megtalálta karrierje következő állomását. Ismerjétek meg első kézből izgalmas útját a szoftverfejlesztésig!
Mielőtt valaki beiratkozik egy bootcampes képzésre, az egyik legfontosabb kérdés, hogy mire számíthat a képzés után az álláspiacon. Vajon milyennek kell lennie egy frissen végzettnek, hogy felvegyék programozónak? Miben tud segíteni a bootcamp, és mit kell beletenned neked?
Would you like to know our partners better, where you can even start your new IT career after the course? We have great news then! We sat down with Aliz's Community Manager, Petra Palotás, and asked her what kind of workplace Aliz is and why it is good to work there. Read our article and get to know Aliz!
It is still worth learning programming: our latest alumni survey revealed that the average salary of those who enter the field as career changers exceeds HUF 1.2 million gross per month after 3 years. After three years, promotion is almost guaranteed, and nine out of ten programmers who have completed the bootcamp already work in at least medior position.
We believe that by providing up-to-date knowledge we can ensure our students' competitiveness in the labor market. That's why, during our courses, leading developers and recognized experts share their practical experiences with our students on several occasions, including Levente Szabados, an artificial intelligence expert.
With the involvement of a new investor and majority owner, Sandberg Capital, Green Fox Academy continues the international expansion and the development of corporate services and courses. This partnership opens new opportunities for achieving our goals and we look forward to working together.