Mivel nagy most a kereslet a fejlesztők iránt Magyarországon, jól fizető álláshoz juthat, aki belevág, és megtanul programozni. De mi kell ahhoz, hogy ez sikerüljön?
Míg az informatika kezdeti időszakában főleg jó matematikai készségekre volt szüksége egy programozónak, mára sokat változott a helyzet. Milyen készségek kellenek napjainkban? Erről beszélgettünk Gyulavári "Aze" Ádámmal, a Green Fox Academy mentorával.
A több évtizeddel ezelőtti hatalmas számítógépeknek a mainál jóval alacsonyabb volt a számítási- és memóriakapacitásuk, így a programtervezőknek nagyon precízen kellett megfogalmazniuk a számítási feladatokat. Ráadásul általában egyetemenként egy-egy ilyen gép állt rendelkezésre, ezért csak kevesek kiváltsága volt a kódolás. Ma azonban gyakorlatilag bárkinek elérhető, hiszen elég hozzá egy laptop, illetve internetkapcsolat, és még matekzseninek sem kell lenni.
A korábbi korlátok megszűnésével a hangsúlyok is változtak. Már nem feltétlenül a legoptimálisabb - mondjuk leggyorsabb - rendszer létrehozása az elsődleges cél: legalább olyan fontos, hogy más is olvasni tudja a kódot. Ennek az az oka, hogy egy-egy szoftvert jellemzően közösen fejlesztenek.
A programozás folyamata napjainkban leginkább egy szabályokhoz kötött könyv közös megírásához hasonlít - mondja a Green Fox mentora, aki szerint a legfontosabb készségek többek között:
Egy szabályokhoz kötött könyv közös megírásához hasonlít
Kiemelt szerepet játszanak a logikai és absztrakciós készségek, például a szabályok felismerésének képessége, azonban jó hír, hogy ez fejleszthető. Igaz, valaki lassabban, míg más gyorsabban halad, de meg lehet tanulni.
"Ezen a területen különösen igaz, hogy a fejlődés kulcsa a rengeteg gyakorlás" - hangsúlyozza Aze, aki hozzáteszi, hogy angol nyelvtudás nélkül nehéz sikeressé válni. Ugyanis gyorsan változik az iparág, és sok oktatóanyag (tutorial) csak angolul érhető el. Ezenkívül akkor is nagy előny a nyelvtudás, ha valaki főállásban szeretne programozó lenni, hiszen gyakran nemzetközi ügyfelekkel is kell dolgozni.
A fejlődés kulcsa a rengeteg gyakorlás
"A fejlesztői munka középpontjában alapvetően a kreativitás és a problémamegoldás áll, amiben sokan meglátják a fantáziát, és élvezettel végzik". Bárki, aki a fent említett alapkészségekkel bír, kemény munkával, 4 hónap alatt eljuthat a junior szoftverfejlesztő szintig, attól függetlenül, hogy mi az eredeti végzettsége. A Green Fox oldalát böngészve látszik, hogy például
is sikerrel válthat programozói karrierre. De az sem kizárt, hogy valaki meglévő végzettségét kombinálja sikeresen a programozással.
Hogyan adható nagyobb lendület egyszerre az IT fejlesztéseknek és a HR folyamatoknak, annak ellenére, hogy ez a terület munkaerőhiánnyal küzd? Mivel hidalható át, ha cégspecifikus technológiára felkészült, azonnal projektre állítható szakemberekre van szükség, a lehető leggyorsabban? A szoros vállalati együttműködésben megvalósuló, speciális készségeket biztosító corporate bootcamp ezekre a kihívásokra ad választ.
Would you like to know our partners better, where you can even start your new IT career after the course? We have great news then! We sat down with Nokia, and asked them what kind of workplace Nokia is and why it is good to work there. Read our article and get to know Nokia!
The low-code development platform market is expected to witness a notable annual growth rate of 31.3% during 2020–2030. According to P&S Intelligence, the market revenue will reach $190,792.6 million by 2030. This trend has a significant impact on the job market as well, creating a huge demand for low-code developers. In order to provide a better understanding of low-code and the opportunities it creates, we organized a roundtable discussion. Check out the key insights that came out of the session.
It is now widely known that empathy and communication are essential as a programmer. More and more employers are favouring candidates who still need to improve their technical knowledge but are strong in soft skills. But what soft skills should a programmer have and how much can these skills be developed? To what extent can the rise of ChatGPT and similar systems transform these expectations? We asked Annabella Ádám, psychologist at Green Fox Academy.
On March 17 we were happy to co-host the “Tech Up Your Business” webinar together with Green Fox Academy live on Facebook and Zoom. Our renowned speakers from Microsoft, SAS and Emarsys discussed the importance of tech skills for business professionals in various industries, as well as achieving a certain level of familiarity with contemporary technologies to succeed in the business world of today.
Besides challenges, the changes in the industry brought about by technological trends also present opportunities for companies to increase their revenue streams. However, if they want to stay ahead, organisations must keep pace with evolving technology, and their employees must have the necessary skills.
Nowadays, it is not enough for a programmer to write excellent lines of code; it is also becoming more and more important what soft skills they have. What is the added value of a psychologist developing these skills? What methods are worth adapting in a corporate environment? Our psychologist Fruzsina Fejes answered these questions by presenting the Green Fox strategy.