„AI nyelvi modellként nem vagyok képes arra, hogy bárkinek is elvegyem a munkáját. Célom, hogy segítsem a felhasználókat természetes nyelvi válaszok generálásában a lekérdezéseikre, segítve bizonyos feladatok hatékonyabbá és eredményesebbé tételét” - ChatGPT arról, hogy elveszi-e a programozók munkáját.
Aktív felhasználóinak száma mindössze néhány hónap alatt elérte a 100 milliót, ami elképesztő eredmény. Nem véletlen az óriási érdeklődés, az OpenAI által fejlesztett AI megoldás az egyik legnagyobb és legkifinomultabb mesterséges intelligencia (MI) nyelvi modell, amely ma elérhető a piacon. Cikkünkben a Green Fox technológiai vezetőjével, Szél Péterrel járjuk körbe, hogy mi is a ChatGPT, miért ekkora szám, és hogy milyen hatással lehet a jelen és jövő fejlesztőire.
A ChatGPT egy mesterséges intelligencián alapuló chatbot, amely felhasználói kérdésekre képes olyan intelligens válaszokat adni, mintha valódi emberrel chatelnénk. Beszélgethetünk vele az élet nagy kérdéseiről, képes irodalmi esszét vagy akár kódsort generálni, hosszú szövegeket pillanatok alatt lefordítani és még hosszan sorolhatnánk az alkalmazási területeit. A ChatGPT valójában egy hatalmas nyelvi modellel rendelkező chatbot, amely betanításának alapját nagy mennyiségű, ember által létrehozott szöveg képezi. Az OpenAI által fejlesztett rendszer először 2022 novemberében élesedett, és aktív felhasználóinak száma 2023 februárjára már elérte a 100 milliót.
„A nyelvi modellt úgy a legegyszerűbb elképzelni, hogy van egy nagy statisztikai adathalmaz arról, hogy az adott nyelven tipikusan milyen sorrendben követik egymást a szavak. Tehát összegyűjtöttek nagyon sok adatot, amiből készítettek egy hatalmas adatbázist. Ennek köszönhetően a ChatGPT úgy tudja megfogalmazni a válaszait, mintha valóban egy emberrel beszélgetnénk” - teszi kicsit érthetőbbé technológiai vezetőnk, Peti.
Peti szerint a korábbi chatbotokhoz képest azért forradalmi dolog a ChatGPT, mert elődeinek „még volt egy előre megadott listája a lehetséges válaszokról, és, ha bizonyos kulcsszavakat észleltek a feltett kérdésben, akkor arra az előre bekészített válaszok közül választották ki a megfelelőt. Ez az új AI technológia viszont saját szöveget alkot a statisztikája és adatbázisa alapján, és nem előre betáplált válaszokkal működik.”
Annak ellenére, hogy nem emberi értelemben vett intelligenciáról beszélünk, ez áll a legközelebb ahhoz, amit valaha is produkált egy számítógépes rendszer.
Ennek a chatbotnak az intelligenciája egyrészt a kontextuális tudatosságban, másrészt a nagy adatbázisban rejlik. Mivel a nyelvi modell betanításának alapját ember által létrehozott szöveg képezi, ebből az következik, hogy ez valójában nem az ő tudása. Ha abbahagyjuk az új cikkek, történetek vagy akár kódsorok létrehozását, a ChatGPT és az ehhez hasonló rendszerek nem fognak önmagukban semmi újat alkotni. Amikor például chatelünk vagy esszét íratunk vele, akkor maga „a szöveg lehet, hogy új módon lesz megfogalmazva, de végső soron a mögötte lévő gondolat nem új, tehát ahogy mondtam, nem tud új dolgot kitalálni” - teszi hozzá Peti.
Mivel nem képes gondolkodni sem, így nagyobb eséllyel hibázik, tehát jelenleg nem bízhatunk meg feltétel nélkül a válaszaiban. Peti már saját munkája során is próbára tette a rendszert: „Egy cégnek akartuk felsetupolni az éles rendszerét, és egy olyan kód generálására kértem a ChatGPT-t, ami segít, hogy automatizáltan lehessen kijuttatni a szerverre a webalkalmazásokat. Ez egy kevésbé izgalmas feladat és gondoltam, hogy alkalmas lehet ennek az AI-eszköznek a kipróbálására. Az volt az érdekes, hogy első ránézésre összeszedett, szép kódsort generált. Egyből kimásoltam, de meglepetésemre nem működött. Elkezdtem átnézni, és gyorsan rájöttem a hibára: olyan kulcsszavakat írt a kódba, amik nem léteznek, és így az egész nem működött. Úgyhogy szomorúan, de megírtam magamnak” - meséli Peti felhasználói tapasztalatait.
Fontos megjegyezni azonban, hogy a ChatGPT és a hozzá hasonló rendszerek jó gondolatébresztőként szolgálhatnak, és nemcsak felgyorsíthatnak bizonyos munkafolyamatokat, de átalakíthatnak szakmákat, elsősorban azokat, amelyek szöveggel dolgoznak (pl.: tartalomgyártás, fordítás). Ugyanakkor azokat a területeket, amelyek bonyolult problémamegoldó készségeket, kreativitást és kritikus gondolkodást igényelnek, ahogy a szoftverfejlesztés is, kevésbé érinti az AI-eszközök használata.
Míg a ChatGPT általános használatra való chatbot, vannak olyan AI megoldások, amelyek 1-1 specifikus területre készülnek, ilyen például az OpenAI másik fejlesztése, a GitHub Copilot, amit kifejezetten programozóknak terveztek. Ennél a rendszernél sem attól kell ugyanakkor tartani, hogy elveszi a programozók munkáját, sokkal inkább arról van szó, hogy segít gyorsabban és kevesebb munkával kódot írni.
„A GitHubon rendelkezésre álló nagyon-nagyon sok forráskódból készítettek egy statisztikát, hogy tipikusan milyen sorrendben követik egymást a kódok, és ahogy gépel a programozó, a Copilot javasol egy megoldást. Korábban is léteztek ehhez hasonló eszközök, így működik többek között a Word vagy a Gmail is. Ezek a megoldások idővel egyre jobbak lesznek, és egyre jobb javaslatokat fognak adni” - magyarázza Peti. Szerinte ezeknek az eszközöknek köszönhetően sokkal gyorsabbak lehetnek a programozók, mert nem kell minden egyes kódsort egyenként megírniuk, több idő jut ugyanakkor a kreatív folyamatokra, illetve a beillesztett kódsorok kapcsán továbbra is a fejlesztőknek kell meghoznia a végső döntést. „Attól egyelőre nagyon messze vagyunk, hogy a végén ne egy ember hozza meg a döntést, hogy az AI által ajánlott kódsort elfogadja vagy sem, és ha el is fogadja, hogyan módosítja azt annak érdekében, hogy a lehető legjobban működjön élesben.”
Úgy döntöttél, végre szögre akasztod régi, poros karriered és belevágsz valami egészen újba? Ha azt már tudod, hogy az IT a kiszemelt terület, gratulálunk! Máris meghoztad az első fontos döntést. De hogyan indulj el az új karriered felé vezető úton? Milyen programnyelvet tanulj meg először? Összegyűjtöttük a legnépszerűbb lehetőségeket!
Jókuti Anna gyógypedagógusként diplomázott, majd a grafikusi pálya felé kacsingatva érdekelni kezdte a webfejlesztés. Mindig távol álltak tőle a reál tárgyak, ezért sokáig nem hitt abban, hogy neki való kódolás. Komoly komplexusokkal, de végül belevágott a Green Fox Junior programozó képzésébe, aminek az elvégzése után Front-end fejlesztőként helyezkedett el. Hogyan telik egy munkanapja, és milyen készségekre van szüksége? Ismerd meg a Front-end területet Anna történetén keresztül!
Az informatikai szektort érintő szakemberhiány a munkaerőpiac egyik legnagyobb kihívásává nőtte ki magát. Ebben a helyzetben egyre nagyobb jelentőséget kapnak a speciálisan vállalatra szabott megoldások. A corporate bootcamp kifejezetten a cég igényei alapján kidolgozott képzés, ami akár azonnal projektre állítható szakembereket biztosít. A gyakorlati működést és előnyöket a Lufthansa Systems Hungáriával kialakított együttműködésünkön keresztül mutatjuk be.
Az informatikai vállalatok esetében tapasztalt növekedési kényszer napjainkra a munkaerőpiacon érezteti hatását. A nők aktív bevonása az IT szektorba nem csupán a szakemberhiány enyhítésében játszhat kiemelkedő szerepet, de hozzájárulhat a sokszínűbb munkahelyi közösség kialakításához, serkentve a csapatmunkát és a produktivitást.
A piaci változásokat elsősorban rugalmassággal és agilitással kezelhetik hatékonyan a vállalatok, ebben pedig nagy szerepet kap a munkaerő képzettsége és az új kollégák integrációjának minősége is. A belső vállalati képzések mindkét esetben megoldást jelentenek. A képzések nemzetközi trendjeit, a magyar specifikumokat és a vállalatok igényeit Fachs Anita, a Green Fox Academy vállalati szolgáltatásokért felelős cégvezetője vázolta fel a Bitport CIO podcastjének legutóbbi adásában.
The benefits of low-code, or platform-based development are widely recognized by more and more companies, however, there are still many questions around the technology. That’s why we organized a roundtable session where we discussed the platform’s potentials, including the fact that low-code can be the perfect entry point to an IT career.
The popularity of low-code platforms is increasing in the whole world, and the demand for experts in this field is growing rapidly. Nikolett Tarjáni-Dobos left her dietician career to become a software developer and has been working as a low-code programmer in Germany for almost 2 years. She first heard about this field when she was looking for a job. Yet, she now feels lucky that this became her new career. But what does a low-code developer do and how does a working day go? We asked Niki about these topics as well as about the misconceptions around low-coding.
In the world of software development, one of the most referred technologies is full-stack at the moment. HR professionals flood job search platforms with numerous open full-stack positions, which highly suggests its dominance across the whole IT industry.
One of the biggest obstacles to business growth is the lack of suitable IT professionals. Specific courses that are tailored to the needs of companies do not only make the recruitment process more efficient but also reduce learning time significantly while also boosting employee motivation. The chief executive officer of Green Fox Academy, Kristóf Bárdos shares his experiences on the practical benefits of the courses.
Flexibility is now an essential part of running a business. Whether it’s a growth-facing business area or a new technological need, a fast decision can provide a long-term competitive advantage. An effective solution for such a case is to start a special, corporate course.
The lack of IT professionals has been a problem in Hungary for decades now. Péter Bogyó, editor of HRTV and Anita Fachs, the head of the Hungarian operation of Green Fox Academy, sat down for an interview and talked about the current IT market trends and possible solutions to the issues facing it. We have summarized the most important bits of the in conversation below.