A #MyFirstApp Coding Campről és első online szuperintenzív képzésünkről mesél Móni, aki a karantén alatt döntött a karrierváltásról.
Hallgatónk, Ferenczi Mónika évekig IT-toborzással foglalkozott, és régóta vágyott arra, hogy átüljön a másik oldalra. Olyannyira, hogy korábban a BME-n elkezdett programozást tanulni, de 1-1,5 év után fel kellett hagynia a képzéssel, mert volt olyan programozós tantárgy, amivel nem jutott dűlőre. A másik érdeklődési köre a pszichológia és a HR, ezért találta meg a helyét IT-toborzóként. Év elején azonban elveszítette az állását, és megint elkezdte foglalkoztatni a karrierváltás és a szoftverfejlesztés.
Az első app elkészítése
Tavasszal, a veszélyhelyzet ideje alatt elindítottuk a 3 hetes, ingyenes #StayAtHome Coding Campet azzal a céllal, hogy az IT iránt érdeklődők otthonról, tét nélkül kipróbálhassák, hogy milyen a bootcamp képzésünk. Ez a lehetőség a mai napig elérhető, most már #MyFirstApp Coding Camp néven, és a HTML-től a JavasScript alapokig bele lehet kóstolni a kódolásba. Ez Móninak kiváló lehetőséget adott, hogy kipróbálja magát, és eldöntse, merre tovább. „Mivel nagyon gyakorlatközpontú volt ez a program, azonnal láttam a munkám eredményét, és ez rengeteg sikerélményt adott. Teljesen elkapott a flow. Régen éreztem, hogy ennyire érdekel valami, a végén pedig nagyon büszke voltam magamra, hogy sikerült összekalapálnom az első kis applikációmat” – meséli Móni, akinek innentől már nem volt kérdés, hogy mi a következő lépés.
Budapesti bootcamp bárhonnan
Május közepén indult az első online szuperintenzív képzésünk, amihez Móni is csatlakozott hallgatóként. Miután állás nélkül maradt Budapesten, és a magánéletében is változások történek, hazaköltözött a szüleihez Szabolcs-Szatmár-Bereg megyébe. Számára óriási pozitívum, hogy mivel online folyik a képzés, gyakorlatilag bárhonnan elvégezhető. Úgy gondolja, másnak is jól jöhet, hogy nem szükséges egy költséges budapesti albérletet fenntartani a képzés idejére, ha az illetőnek van más, kedvezőbb lakhatási lehetősége akár az ország egy távolabbi pontján. Móni az online bootcamp legfőbb előnyének a földrajzi rugalmasságot tartja, amit kihasználva többször utazott Angliába az elmúlt hónapokban, és onnan is gond nélkül részt tudott venni a napi oktatáson. Szerinte még a budapesti hallgatóknak is nagy pluszt jelenthet az online oktatásnál, hogy nem kell időt tölteni a napi utazással.
Fárasztó, munkás és élvezetes
Móni a fenti három jelzővel foglalja össze a képzéssel kapcsolatos tapasztalatait így, hogy már bőven túl van a felén. Átlagosan napi 8-10 órát szükséges a tanulásra fordítani, de ez nem érte váratlanul, mert jól tudta, hogy mire vállalkozik. „A napi foglalkozások után is rá kell szánni 1-2 órát. Érdemes a házi feladatokat komolyan venni, mert különben könnyű lemaradni. Vannak nehezebb időszakok, olyan az egész, mint egy hullámvasút: a lejtő után mindig jön a felívelés, és akkor minden összeáll” - mondja, hozzátéve, hogy nagyon motiváló visszanézni a saját tanulási görbéjét, mert sokat fejlődött az elmúlt hónapokban.
Csak sörözni nem lehet online
Személy szerint nincs összehasonlítási alapja az on-campus képzéssel, de Móni úgy gondolja, hogy ő mindenképp az online képzést választaná a jövőben is. Online is bármikor lehet kérdezni a mentoroktól, chatkommunikáció és képernyőmegosztás segíti az interaktivitást, ráadásul a soft skill tréningek is ugyanúgy részei a képzésnek. Szerinte az online oktatás egyetlen hátránya, hogy lassabban alakulnak ki személyes kapcsolatok. Pont ezért szerveztek már csapatsörözést, hiszen a közösségi élmény is fontos része a bootcampnek.
Útban egy ismerős világ felé
Az első online, szuperintenzív képzésünk szeptember végén ér véget. A projektidőszak alatt egy internetes játék fejlesztésén dolgoznak a hallgatók, akiknek lehetőségük van belekóstolni a back-end és a front-end fejlesztésbe is. Móni szerint minden úgy történik, mint egy valódi munkahelyen. Az IT területén kifejlesztett, ma már számos - nemcsak informatikai - vállalat által használt agilis módszertan szerint dolgoznak, az úgynevezett Scrum keretrendszernek megfelelően. Számára nemcsak vonzó, hanem ismerős is ez a világ, hiszen korábban sokat dolgozott fejlesztőkkel. „Nagyon kíváncsi vagyok, hogy milyen lesz az asztal másik oldalán ülni az állásinterjúkon. A sokéves HR-tapasztalat ellenére biztosan izgulni fogok, de egy kicsit azért megnyugtat, hogy egy ismerős világban kell helytállnom” – teszi hozzá. Tisztában van azzal, hogy a képzés után is sokat kell majd tanulnia. Jelenleg az a célja, hogy elinduljon a szoftverfejlesztői pályán, majd lépésről lépére építse fejlesztői karrierjét Budapesten vagy akár külföldön.
Miért fontos, hogy növekedjen a nők szerepvállalása IT területen? Hogyan lehetne javítani a női munkavállalók arányát? Kinek való ez a szakma, és hogyan érdemes belevágni? Ezekről a témákról beszélgettünk Fachs Anitával, a Green Fox Academy magyarországi operációjának vezetőjével.
Hiszünk abban, hogy naprakész tudás átadásával biztosíthatjuk hallgatóink versenyképességét a munkaerőpiacon. Ezért a képzés során néhány alkalommal vezető fejlesztők és elismert szakemberek is megosztják gyakorlatban szerzett tapasztalataikat, köztük Szabados Levente, mesterséges intelligencia szakértő is.
Hogyan adható nagyobb lendület egyszerre az IT fejlesztéseknek és a HR folyamatoknak, annak ellenére, hogy ez a terület munkaerőhiánnyal küzd? Mivel hidalható át, ha cégspecifikus technológiára felkészült, azonnal projektre állítható szakemberekre van szükség, a lehető leggyorsabban? A szoros vállalati együttműködésben megvalósuló, speciális készségeket biztosító corporate bootcamp ezekre a kihívásokra ad választ.
A hosszú hónapokig elhúzódó toborzás a HR rémálma. Főleg, ha még attól is tartani kell, hogy a nehezen kiválasztott szakember egy jobbnak vélt ajánlat miatt hirtelen továbbáll. Pedig van olyan megoldás, ami a kockázatokat és a költségeket is minimálisra csökkenti. Ez a tehetséges fiatal programozókat és a vállalatokat összekötő Tech Talent Speed Date, amelyet a Green Fox Academy szervez március 9-én, Budapesten.
COVID made Zsolt Náday start a course at Green Fox in 2020, but he was going to do it sooner or later anyway. The epidemic period after the course was less suitable for job hunting, but Zsolt was finally able to choose from several companies and found a job as a Salesforce developer. How does he spend a working day and what skills does he need? Read our interview and get to know the world of Salesforce developers.
In 2021 July, we launched our free, online, basic level IT support course called "Hello IT! for Women" in cooperation with INCO Academy - Work in Tech and with the support of Google.org. Through the program, we are helping 300 women to prepare for the challenges of digitalization.
The first Forbes Tech Summit in Hungary looked for answers through the example of Lufthansa Systems Hungária's IT Young Professional Programme, and we have collected the 5 main thoughts arose during the full house BIG TECH stage podium discussion.
With the involvement of a new investor and majority owner, Sandberg Capital, Green Fox Academy continues the international expansion and the development of corporate services and courses. This partnership opens new opportunities for achieving our goals and we look forward to working together.