Jiřina Kopsová back-end programozóként kezdte pályafutását, majd egy multinacionális cégnél a hagyományos programozási nyelvek helyett a low-code technológiákra váltott. Kíváncsi vagy, miben látja a platform-alapú fejlesztés fő előnyeit, és mennyire volt számára bonyolult a váltás? Cikkünkben részletesen mesél róla.
Jiřina az elsők között végezte el a Green Fox Academy cseh campusának programozói képzését. A hetekben épp ismételten elinduló Junior programozói képzésünk egyik legeredményesebb résztvevője volt, aki a munkaerőpiacon is hamar megtalálta a helyét új szakmájában. Amikor ajánlatot kapott egy nagynevű cégtől egy low-code alapú ServiceNow fejlesztő pozícióra, Jiřina nem ijedt meg a váltástól - rögtön igent mondott!
Feladatául azt kapta, hogy vezessen be low-code technológián alapuló megoldásokat, növelve a hatékonyságot a belső fejlesztési projektekben.
„A technológiaváltást egyszerűnek találtam, a másik irányba azonban valószínűleg sokkal bonyolultabb lett volna a feladat”
– meséli Jiřina.
A különböző platform-alapú fejlesztési technológiák közül a ServiceNow került bevezetésre Jiřina újdonsült munkahelyén, a cseh Accenture-nél. Ezáltal egy olyan platformot honosítottak meg, amellyel gyorsabban lehet leképezni a cégen belüli folyamatokat, összekötve őket és redukálva a kézi kódolás mennyiségét. Jiřina azóta sem bánja, hogy belevágott a low-code fejlesztésbe:
„A low code-ban azt szeretem, hogy elkerülhetem vele a kódolás unalmasabb részeit, mint például a konfigurációs szkripteket. Mivel kevesebb a monoton programozás, az általam írt kód mindig sokkal nagyobb mértékű találékonyságot és kreativitást igényel, amitől sokkal izgalmasabb a munkám”
– magyarázza Jiřina.
Ha még idegen lenne a low-code fogalma, akkor azt a következőképp érdemes megközelíteni: a klasszikus kódolás (más néven pro-code) azt a hagyományosabb megközelítést jelenti, ahol a kódot A-tól Z-ig kézzel írják meg a fejlesztők.
„Ezzel szemben a low-code esetében sok minden már előre leprogramozott funkcióként szerepel, amiket az adott low-code fejlesztő platform grafikus felületén össze lehet kötni. Gyakorlatilag előregyártott elemekből tudunk részben építkezni, a tényleges kódolás java megmaradhat a kreatív feladatoknak!”
– pontosít Jiřina.
A low-code egyik legfőbb előnye, hogy a műveletek egy részét egy olyan, alapvetően nem programozással foglalkozó személy is el tudja végezni, aki ismeri a folyamatokat. Persze mint mindennek, úgy a platform-alapú fejlesztésnek is meg vannak a korlátai. A bonyolultabb feladatokhoz és műveletekhez továbbra is szükséges a programozói szakértelem.
“Saját kódot elsősorban akkor szükséges írni, ha egyedi kiigazításokat, testre szabásokat kell végezni adott platformon az ügyfél igényeinek megfelelően”
– magyarázza Jiřina, aki jelenleg adatmigrációban, valamint adatbázis-kezelésben segíti a hatalmas nemzetközi vállalatot.
Jiřina a low-code-ban inkább lehetőséget, mint veszélyt lát. „Szerintem ezzel a módszerrel gyorsabban és hatékonyabban érhetjük el céljainkat” – mondja. Végezetül azonban még hozzáteszi: “Nem biztos, hogy ez a megközelítés minden programozónak egyformán megfelel. Vannak olyanok, akik szeretnek mindent maguk megcsinálni, és nem elégszenek meg az előre gyártott formulákkal.
„A low code-ot azoknak ajánlom, akik szeretnek kisebb és rövidebb feladatokon dolgozni, és gyorsan szeretnék látni munkájuk eredményeit”
– tanácsolja azoknak, akik átképzésen gondolkoznak, és keresik a nekik való szakterületet.
Jiřina a Green Fox junior programozó képzésétől pontosan azt kapta, amit szeretett volna – egy olyan munkát és karriert, amit örömmel végez. A back-end alapokat idővel low-code ismeretekkel egészítette ki, hogy lépést tarthasson a trendekkel és a piac aktuális igényeivel.
A karrierváltás egyik legfontosabb kérdése: mikor és hogyan tudok elindul az új pályámon? A Green Fox Academy junior szoftverfejlesztő képzéseit eddig több mint 1500 hallgató választotta, a végzettek 90 százaléka el is helyezkedett IT területen, átlagosan 2 hónappal a bootcamp után. Közülük öten vendégeink voltak a XVIII. Green Fox Meetupon, ahol a tech szektorban rejlő karrierlehetőségekről beszélgettünk.
A Green Fox Academy új többségi tulajdonosa és befektetője, a Sandberg Capital bevonásával folytatja nemzetközi expanzióját, valamint vállalati szolgáltatásai és képzési kínálata fejlesztését. Ez a partnerség számos új lehetőséget nyit előttünk céljaink eléréséhez, és izgatottan tekintünk a közös munka elé.
Vállalati partnerünkkel, a Morgan Stanley budapesti központjával együttműködésben kivételes lehetőséget kínáló ösztöndíjprogramot indítunk 2022 áprilisától. A Java Academy corporate bootcamp keretében 15 tehetséges, a Java nyelv és a szerveroldali programozás iránt érdeklődő hallgató térítésmentesen indíthatja újra karrierjét Back-end fejlesztőként.
A fejlesztési igények és a technológiák gyors változása, a minőségi munkaerő hiánya, illetve az értékes szakmai tudással rendelkező kollégák megtartásának nehézsége világszerte komoly kihívások elé állítja a vállalatokat. Hogyan adható egyedi válasz egy globális problémára? Kinek a feladata kezelni ezt, és hogyan érdemes hozzáfogni? Ezeket a kérdéseket jártuk körül Fachs Anitával, a Green Fox vállalati szolgáltatásokért felelős cégvezetőjével.
He studied to be a lawyer and became a dental technician. Then he realized that due to the incredible advancements in technology, there would be an ever-decreasing demand for human work. Richárd Szabó completed the Green Fox course and has been working as a junior developer for the past one year. He managed to fully realize his plan to start working in his new career before he turns 30.
In the world of software development, one of the most referred technologies is full-stack at the moment. HR professionals flood job search platforms with numerous open full-stack positions, which highly suggests its dominance across the whole IT industry.
Big Data has recently turned the business world upside down and has created a need for professionals who can create order out of chaos, i.e. who can create and operate data management systems that allow the organization, cleansing, transformation and analysis of millions of data points.
The rapid change in development needs and technologies, a shortage of quality workforce, and the difficulty of retaining colleagues with valuable professional skills are major challenges for companies worldwide. How to give a unique answer to a global problem? Who is responsible for the management of this problem, and where should you start? We discussed all these questions with Anita Fachs, who is the managing director in charge of corporate services at Green Fox.
One of the biggest obstacles to business growth is the lack of suitable IT professionals. Specific courses that are tailored to the needs of companies do not only make the recruitment process more efficient but also reduce learning time significantly while also boosting employee motivation. The chief executive officer of Green Fox Academy, Kristóf Bárdos shares his experiences on the practical benefits of the courses.