Az egyedi szoftverek iránti kereslet talán soha nem volt még ekkora, mint napjainkban. Lassan már szinte mindenre létezik egy alkalmazás, legyen szó akár a személyes, akár a szakmai életünk bármely aspektusáról, de a vállalatok és a felhasználók mindig többre és többre vágynak, újabb ötletek születnek és kerülnek megvalósításra.
De nemcsak a kereslet, a pandémia is felgyorsította ezt a folyamatot, számos digitális projekt ütemezése évekről hónapokra csökkent. A vállalkozásoknak gyorsan olyan megoldásokat kell kidolgozni, amik megfelelnek az új igényeknek, hogy lépést tarthassanak a változásokkal. Többek között ezért terjednek futótűzként a low-code platformok, amelyek minimális kézi kódolással teszik lehetővé különböző webalkalmazások felépítését. Ezekkel a szoftverekkel jelentős időt és erőforrást takaríthatnak meg a cégek. Így fordulhat elő az, hogy a Forrester Research szerint a low-code piac mérete hamarosan megduplázódik és 2024-re eléri a 14 milliárd dollárt.
Ennek tükrében érdemes megfontolni, hogy a korábbi “klasszikus” IT karrierutak mellett ilyen irányba specializálódjuk, ha kacsintgatunk az IT felé és persze van hozzá affinitásunk. Lássuk, mit érdemes tudni a low-code fejlesztésről, milyen készségeket igényel az elsajátítása és kik azok, akiknek igazán jó karrierlehetőséget nyújt.
A low-code platform alapú fejlesztést takar, ami azt jelenti, hogy nem nulláról, hanem egy platform meglévő funkcióira alapozva hozunk létre új terméket, az egyedi igények kialakításához és külső rendszerek integrálásához írunk kódot. Amellett, hogy az üzleti területeknek segít az idő- és erőforrás-megtakarításban, javítja a kódolás sebességét és gyakran a kód minőségét is, ráadásul a fejlesztőknek lehetőséget ad arra, hogy a repetitív feladatok helyett a kreatív alkotó folyamatra koncentrálhassanak.
Ez jól hangzik, de honnan tudhatod, hogy ez a terület neked való? Van néhány jel, ami erre utal! ;)
A low-code jelentősen csökkenti a hétköznapi manuális kódolási lépésekre fordított időt, ami azt jelenti, hogy a fejlesztők jobban összpontosíthatnak az üzleti problémák megoldására, gyorsabb és jobb megoldásokat szállíthatnak.
A low-code fejlesztők ezért több lehetőséget kapnak arra, hogy üzleti problémák megoldásával is foglalkozzanak, több projekttel és a felhasználói oldallal is megismerkedhetnek, ráadásul kiváló üzleti tudásuk révén az üzleti területek számára is értékesebbé válik a munkájuk.
A low-code ösztönzi a közös kreatív gondolkodást, mivel a fejlesztők és a felhasználók vagy megrendelők szorosabban dolgoznak együtt. A fejlesztők mélyebb betekintést kapnak az üzleti életbe, ráadásul a többi területtel való közös munka számos olyan soft skillre támaszkodik, amelyek jól szolgálják a fejlesztőket, amikor magasabb beosztásba kerülnek. Ilyenek a kapcsolatépítés, az üzleti területek (pénzügy, logisztika, sales stb.) ismerete, az empátia és a változáskezelés, amelyek mindegyike nagy hangsúlyt kap a sikeres informatikai vezetők számára szükséges legfontosabb készségek listáján.
A low-code platformok alacsony kockázatú, költségkímélő módot biztosítanak az új ötletek kipróbálására. A fejlesztők prototípusok és termékek MVP-inek (minimum viable product - minimálisan életképes termék) elkészítéséhez is használhatják őket. A low-code fejlesztéshez kapcsolódó rugalmasság és sebesség csökkenti a piacra jutás idejét, ez lehetővé teszi a fejlesztők számára, hogy gyorsan kapjanak visszajelzést az ügyfelektől.
Természetesen a low-code fejlesztők munkája során is fontosak a műszaki beállítottság, kritikus gondolkodás és az analitikai készségek, de a hétköznapjaik nem csak kódolásból állnak, sokkal inkább üzleti problémák megértéséből és megoldásából, a szakmai területekkel és ügyfelekkel való egyeztetésből, projetmenedzsmentből és csapatmunkából tevődik össze. Persze ez nem jelenti azt, hogy ne lenne a programozás is szerves része a munkának, a feladatok nagyon sokrétűek ezen a területen.
A legfrissebb adatok alapján a low-code piac 2030-ra várhatóan eléri a 187 milliárd dollárt (a 2019-es 10,3 milliárd dollárról), ami még szinte hihetetlenül hangzik. Ez a terület fejlődött az utóbbi években a legdinamikusabban, minden iparági előrejelzés azt mutatja, hogy a következő időszakban ez az irány fogja meghatározni a szoftverfejlesztést.
Ezzel párhuzamosan a munkaerőpiacon már most is egyre fokozódik a kereslet a platform specifikus low-code fejlesztők és tanácsadók iránt, hiszen az új szoftverek bevezetésével a cégeknek egyre sürgetőbbé válik a megfelelő szakemberek megtalálása. Szóval, ha érdekelnek a céges üzleti folyamatok (pl. IT, HR, pénzügyek, logisztika), és fontos számodra, hogy a “nyers” kódon kívül ezeket az üzleti kérdéseket is lásd és értsd, illetve szeretnél egy jövőbiztos szakmát, amivel gyorsan el tudsz helyezkedni, akkor ez a leginkább hozzád illő karrierút.
Ráhangolódva a piaci trendekre, a Green Foxnál azon dolgozunk, hogy egy olyan oktatási teret hozzunk létre, ami választ ad a munkaerőpiac aktuális igényeire, ehhez pedig hozzátartozik, hogy képzéseink felkészítsék a hallgatókat a legfrissebb technológiák elsajátítására és lehetővé tegyék, hogy minél többféle karrierút közül választhassanak az IT területen belül.
Szeretnétek jobban megismerni partnereinket, akiknél Ti is elhelyezkedhettek a képzést követően? Akkor jó helyen jártok! Az Aliz Community Managerével, Palotás Petrával ültünk le beszélgetni, és kérdeztük arról, hogy milyen munkahely az Aliz, és hogy miért jó náluk dolgozni. Olvasd el cikkünket, és tudj meg többet róluk!
Szukács Gergő kertészettudományi doktori tanulmányait hagyta abba, hogy elkezdje a Green Fox programozóképzését. Jelenleg egy hazai IT-szolgáltató cégnél dolgozik fejlesztőként, és élvezi, hogy minden nap újat tanul. Hogyan emlékszik vissza a képzésre, milyen volt számára az álláskeresés, és hogyan telik egy munkanapja? Ismerd meg Gergő karrierváltásának a történetét!
Mindjárt itt az évvége, a jól megérdemelt pihenés ideje, amikor mindenki megáll egy kicsit és számot vet az elmúlt év történéseiről. Sokunknak nem volt könnyű ez az év, de az ünnepi készülődés hangulatában emlékezzünk most inkább a sikerekre, amik előbbre vittek bennünket és benneteket. Hiszen annyi minden van, amire örömmel és büszkén nézünk vissza. Íme a legemlékezetesebb történések a Green Fox elmúlt évéből.
A hosszú hónapokig elhúzódó toborzás a HR rémálma. Főleg, ha még attól is tartani kell, hogy a nehezen kiválasztott szakember egy jobbnak vélt ajánlat miatt hirtelen továbbáll. Pedig van olyan megoldás, ami a kockázatokat és a költségeket is minimálisra csökkenti. Ez a tehetséges fiatal programozókat és a vállalatokat összekötő Tech Talent Speed Date, amelyet a Green Fox Academy szervez március 9-én, Budapesten.
Az informatikai vállalatok esetében tapasztalt növekedési kényszer napjainkra a munkaerőpiacon érezteti hatását. A nők aktív bevonása az IT szektorba nem csupán a szakemberhiány enyhítésében játszhat kiemelkedő szerepet, de hozzájárulhat a sokszínűbb munkahelyi közösség kialakításához, serkentve a csapatmunkát és a produktivitást.
The low-code development platform market is expected to witness a notable annual growth rate of 31.3% during 2020–2030. According to P&S Intelligence, the market revenue will reach $190,792.6 million by 2030. This trend has a significant impact on the job market as well, creating a huge demand for low-code developers. In order to provide a better understanding of low-code and the opportunities it creates, we organized a roundtable discussion. Check out the key insights that came out of the session.
In 2021 July, we launched our free, online, basic level IT support course called "Hello IT! for Women" in cooperation with INCO Academy - Work in Tech and with the support of Google.org. Through the program, we are helping 300 women to prepare for the challenges of digitalization.
As the low-code market grows, so do the rumours associated with it. Many do not understand this phenomenon at all and therefore can easily believe the nonsense. Here are the five biggest mistakes and myths about low-code. Find out where they came from and what is behind them!
The rapid change in development needs and technologies, a shortage of quality workforce, and the difficulty of retaining colleagues with valuable professional skills are major challenges for companies worldwide. How to give a unique answer to a global problem? Who is responsible for the management of this problem, and where should you start? We discussed all these questions with Anita Fachs, who is the managing director in charge of corporate services at Green Fox.
The lack of IT professionals has been a problem in Hungary for decades now. Péter Bogyó, editor of HRTV and Anita Fachs, the head of the Hungarian operation of Green Fox Academy, sat down for an interview and talked about the current IT market trends and possible solutions to the issues facing it. We have summarized the most important bits of the in conversation below.