Hiszünk abban, hogy naprakész tudás átadásával biztosíthatjuk hallgatóink versenyképességét a munkaerőpiacon. Ezért a képzés során néhány alkalommal vezető fejlesztők és elismert szakemberek is megosztják gyakorlatban szerzett tapasztalataikat hallgatóinkkal, köztük a SEON szoftverfejlsztője, James Tang is.
James Tang is a Green Foxnál alapozta meg IT karrierjét, előtte főként banki szektorban dolgozott vállalati ügyfélmendzserként. A digitális élmények és rendszerek tervezése mindig is nagyon vonzották, így amikor felfedezte a Green Fox képzését, nagyon boldog volt, hogy gyerekkori álmát követve válthat karriert. Azóta eltelt 4,5 év és az egyik legsikeresebb fintech startup cégnél, a SEON-nál dolgozik fejlesztőként, ami olyan csalásmegelőző rendszereket fejleszt, amelyek képesek kiszűrni a lehetséges visszaéléseket a különböző online tranzakcióknál. Soron következő képzésünkön vele is találkozhattok, Design Patterns témájú előadások alkalmával, többek között erről és az IT karrierútjáról kérdeztük őt.
Webfejlesztő vagyok, elsősorban a front-end oldalra specializálódtam. Különféle projektekkel foglalkozom az egyszerű webalkalmazásoktól kezdve, amelyek rengeteg adatot kezelnek, egészen az egyedi tervezési rendszert követő, testreszabható webkomponensek létrehozásáig. Néha egyszerű weboldalakat is készítek, hogy bemutassam a termékeket és jellemzőiket a világnak. Ez egy rendkívül változatos terület, nagyon élvezem a bonyolultság és kreativitás keverékét, amit nyújt.
A sokoldalúság az, ami igazán lenyűgöz. A webfejlesztés nagy rugalmasságot ad a projektek és az iparágak tekintetében, készségeinket számos szektorban kamatoztathatjuk. A gyorsan változó technológiai környezet is arra ösztönöz, hogy folyamatosan fejlesszük magunkat, számomra ez a sokszínűség teszi igazán izgalmassá a területet.
Minden a Green Foxnál kezdődött négy és fél évvel ezelőtt, ahol elsajátítottam a legfontosabb alapokat. A kurzus után egy amerikai befektetés-kezelő cégnél helyezkedtem el, mint junior szoftverfejlesztő, ahol rengeteget fejlődtem. Már az első projektem is eléggé érdekes volt, mivel bonyolult adatszerkezetekkel foglalkoztunk, és néhány különleges funkciót kellett megvalósítanunk. Például biztosítanunk kellett, hogy az adott alkalmazás különböző régiókban és nyelveken is simán működjön. A kihívást azonban inkább az jelentette, hogy meglévő, átalakításra szoruló kóddal is foglalkoznunk kellett. Megtapasztaltam, hogy milyen javítani és karbantartani egy már meglévő kódot, valamint itt ismertem meg mélyebben a reaktív programozást és a bonyolultabb állapotkezelési mintákat.
Jelenleg szoftverfejlesztőként dolgozom a SEON-nál, ami online csalásmegelőző technológiai megoldásokat kínál ügyfelei számára. Elég változatos feladataim vannak itt, nemcsak a cég weboldalán dolgozom, hanem például az ügyféladatok kezelésén vagy éppen számlázási megoldásokon is. Következő izgalmas projektünk egy tartalomkezelő rendszer (CMS) bevezetése lesz.
Nekem sem volt könnyű az ügyfélmenedzsmentből IT-ra váltani, de eltökélt voltam abban, hogy megtanuljak programozni, és hogy olyan tudást szedjek magamra, amivel magabiztosan el is tudok helyezkedni. A Green Fox segített megtalálni a helyes irányt. Elmélyültem a kódolási nyelvekben, újabb és újabb keretrendszereket fedeztem fel, és nem ijedtem meg a kihívásoktól.
Szerintem a legfontosabb attitűd, amivel egy junior fejlesztőnek rendelkeznie kell, hogy elfogadja, hogy a képességei és készségei fejleszthetők elszántság, kemény munka és folyamatos tanulás által. A Green Fox ugyan ad egy lendületet ehhez, viszont fontos, hogy ezt az attitűdöt a későbbiekben, jövőbeni munka során is meg kell őrizni. Kíváncsinak kell lenni a miértekre, ki kell próbálni a különböző megközelítéseket és feszegetni kell a határokat – így egészen elképesztő eredményt érhetünk el.
Azt tapasztaltam, hogy ahogy mélyítettem a tudásomat ebben a témában, egyre jobban kiigazodtam a hatalmas kód-adatbázisokban és később olyan megoldásokat tudtam ajánlani, amelyek időt takarítottak meg hosszú távon nekem és az adott cégnek is. Olyan volt, mintha térképem lenne egy összetett labirintusban - hirtelen minden értelmet nyert.
Aztán ott voltak azok a felejthetetlen idők, amikor régi, összetett kódbázisok kibogozása volt a feladatom. Emlékszem, azt gondoltam egy-egy legacy kódnál, hogy a rajta dolgozó fejlesztőknek furcsa humorérzékük lehetett, hogy ilyen bonyolult rendetlenséget hagytak hátra. Akkor és ott megfogadtam, hogy nem leszek "az a srác" – nem akartam, hogy valaki az én kódom okozta frusztrációjában tépje ki a haját. Itt jöttem rá, hogy érdemes komolyan venni a design patternöket. Soha nem tudhatod, ki olvassa majd a kódodat a jövőben, viszont egyikünk se szeretné, ha úgy emlékeznének rá, mint "annak a borzasztó kódnak szerzőjére”, igaz?:)
A design patternök tanulása egy soha véget nem érő folyamat a programozók karrierje során: sosem túl korai elkezdeni és még a senior fejlesztőknek is mindig van mit tanulniuk. A programtervezési minták tanulása és használata nemcsak a magunk számára előnyös, hanem a jövőbeni kollégáink számára is, ugyanis lehetővé teszik, hogy a kódokat olyan módon strukturáljuk, hogy könnyen érthető legyen más fejlesztők számára is. Sőt, abban is segít, hogy ne zavarodjunk össze, amikor néhány hónap múlva visszatérünk a saját kódodunkhoz, és próbáljuk megérteni, miért éppen úgy írtuk meg, ahogy. Ezért fontos, hogy a fejlesztők karrierjük minden állomásán szánjanak időt arra, hogy megtanulják és alkalmazzák a design patternöket a munkájukban. Ez egy alapvető készség, amely elősegíti a csapatmunkát és növeli a hatékonyságot.
A tudásom megosztása és az, hogy valamit visszaadhatok a közösségnek fontos értékek számomra. Ráadásul a tudásmegosztás az egyik legjobb módja annak, hogy megerősítsem a saját tudásomat. Ezen felül izgalmasnak tartom, hogy kapcsolódhatok azokhoz, akik most ott állnak, ahol egykor én, azzal a szenvedéllyel, lelkesedéssel és esetleges félelmekkel, amiket én is átéltem.
A jövővel kapcsolatos bizonytalanság jelentős szorongásforrást jelenthet sok ember számára, ez szerintem különösen igaz, azokra a green foxosokra, akik éppen egy teljesen új szakmai karrierre készülnek. Egykori hallgatóként azt tapasztaltam, hogy azok, akikeknek az ismeretségi vagy baráti körében vannak IT szakemberek, általában magabiztosabbak és tisztább célkitűzésekkel rendelkeznek a karrierjükkel kapcsolatban. Itt lehet fontos szerepe az IT piac aktuális szakemberei által vezetett villámelőadásoknak, ugyanis ezek segíthetnek a hallgatóknak kézzelfogható kapcsolatot kialakítani a szakmával, és ezáltal reálisabb képet tudnak alkotni az iparági elvárásokról és lehetőségekről. Az sem utolsó szempont, hogy Green Fox alumni tagként én is tartok ilyen alkalmat, hiszen ez annak is a bizonyítéka, hogy a Green Foxban végzett hallgatók is képesek sikeresen helytállni és kiemelkedni az IT szektorban.
Németh Richárd a második szakmaváltása során kezdett bele a programozásba. A Green Fox után Front-end fejlesztőként helyezkedett el, majd nemrég átment egy full-stack pozícióba, és jelenlegi munkájának köszönhetően az USA-ba is eljutott. Hogyan telik egy napja, és milyen skillekre van szüksége a munkája során? Ismerd meg a full-stack fejlesztés világát Ricsi történetén keresztül!
Az elmúlt néhány évben igencsak megnőtt a népszerűsége a kevés, vagy akár semmilyen programozói tudást nem igénylő alkalmazásfejlesztő- platformoknak. Ezek remek lehetőséget kínálnak a fejlesztő-hiánnyal küzdő vállalatoknak és azok számára is, akik szívesen váltanának IT-ra, de a programozást elsőre nagy falatnak érzik.
Ma már köztudott, hogy programozóként is nélkülözhetetlen az empátia és a kommunikáció. Olyannyira, hogy egyre több munkáltató részesíti előnyben a soft skillekben erős, technikai tudásban még fejlesztésre szoruló jelölteket. De milyen soft skillekkel kell rendelkeznie egy programozónak, és mennyire fejleszthetők ezek a készségek? Mennyiben alakíthatja át ezeket az elvárásokat a ChatGPT és társainak előretörése? Ezekről a kérdésekről beszélgettünk Ádám Annabellával, a Green Fox pszichológusával.
Az informatikai szektort érintő szakemberhiány a munkaerőpiac egyik legnagyobb kihívásává nőtte ki magát. Ebben a helyzetben egyre nagyobb jelentőséget kapnak a speciálisan vállalatra szabott megoldások. A corporate bootcamp kifejezetten a cég igényei alapján kidolgozott képzés, ami akár azonnal projektre állítható szakembereket biztosít. A gyakorlati működést és előnyöket a Lufthansa Systems Hungáriával kialakított együttműködésünkön keresztül mutatjuk be.
Hogyan adható nagyobb lendület egyszerre az IT fejlesztéseknek és a HR folyamatoknak, annak ellenére, hogy ez a terület munkaerőhiánnyal küzd? Mivel hidalható át, ha cégspecifikus technológiára felkészült, azonnal projektre állítható szakemberekre van szükség, a lehető leggyorsabban? A szoros vállalati együttműködésben megvalósuló, speciális készségeket biztosító corporate bootcamp ezekre a kihívásokra ad választ.
We believe that by providing up-to-date knowledge we can ensure our students' competitiveness in the labor market. That's why, during our courses, leading developers and recognized experts share their practical experiences with our students on several occasions, including Levente Szabados, an artificial intelligence expert.
It is still worth learning programming: our latest alumni survey revealed that the average salary of those who enter the field as career changers exceeds HUF 1.2 million gross per month after 3 years. After three years, promotion is almost guaranteed, and nine out of ten programmers who have completed the bootcamp already work in at least medior position.
Would you like to know our partners better, where you can even start your new IT career after the course? We have great news then! We sat down with Accenture, and asked them what kind of workplace Accenture is and why it is good to work there. Read our article and get to know Accenture!
The lack of professionals in the IT sector has clearly become one of the biggest challenges in the labour market. In this situation, solutions tailor-made for a company’s needs are gaining ground. The corporate bootcamp is a training specifically designed to meet a company's needs and expectations. Its graduates are professionals who are ready to join a project immediately. Now we explain the practical operation and the advantages through the example of our co-operation with Lufthansa Systems Hungária.
One of the biggest obstacles to business growth is the lack of suitable IT professionals. Specific courses that are tailored to the needs of companies do not only make the recruitment process more efficient but also reduce learning time significantly while also boosting employee motivation. The chief executive officer of Green Fox Academy, Kristóf Bárdos shares his experiences on the practical benefits of the courses.