Kristófot sosem vonzották a számítógépek, viszont ma már programozóként dolgozik. A szenvedélye továbbra is megmaradt: az Országos Mentőszolgálatnál menti az életeket.
Czétényi Kristóf pár éve még teljesen biztos volt abban, hogy a számítógép sosem lesz a munkaeszköze. Aztán a Green Fox közbeszólt - és ma már az evosoft Hungary junior programozójaként dolgozik. Persze a szenvedélye továbbra is megmaradt: ha nem kódol, akkor az Országos Mentőszolgálat kötelékében menti az életeket.
“Érettségi után két évig jártam az orvosira Pécsett, azalatt kezdtem el mentőzni, mert unalmas volt az egyetem, és kerestem valami izgalmasat. A csupa elmélet mellé muszáj volt valamit találnom, ami közelebb visz az emberekhez, ahol a gyakorlatban is velük foglalkozhatok. Azonnal beleszerettem a mentőzésbe, és ezzel párhuzamosan szépen kirúgattam magamat az orvosiról. Nem mentem el vizsgázni, és lejárt a rendelkezésre álló idő - de nem bántam meg. Olyan nagyon nem akartam én orvos lenni, jobb híján kezdtem el az egyetemet, bármilyen furcsán is hangzik. Szerettem a biológiát, a fizikát, ezekből elég jó is voltam, és adta magát, hogy az orvosin folytassam a tanulmányaimat. De nem volt a döntésem mögött igazán nagy elhivatottság.” - kezdi el mesélni a szakmai életét Kristóf, aki azt azért határozottan tudta, hogy mi az, amit nem akar. “Az érettségi előtti évben leültettek a szüleim a konyhában a kisszékre, hogy itt az idő, mondjam el, hogyan is képzelem el a jövőmet. Mire én annyit mondtam, hogy csak egyvalami nem akarok lenni: informatikus. Meglepődtek, hiszen apukám is tesztelőként dolgozott. De akkor én úgy képzeltem, hogy a programozó egész nap csak ül, és nem foglalkozik az emberekkel, én pedig ezt szerettem volna tenni. Meg is győztem őket maradéktalanul. Ez most azért innen, a programozói székemből nézve elég viccesnek tűnik. Hiszen végül mégis visszatértem a szülői példához.” - mondja Kristóf, aki azt vallja, hogy az élet valahol ott kezdődik, ahol a komfortzónánk véget ér. És ebbe a szemléletbe valóban jobban illik a mentőápolói szolgálat, mint a kódolás.
“Hét éve mentőzöm, és nem is tervezem abbahagyni. A visszajelzések szerint nem is vagyok ügyetlen. Időközben elvégeztem a mentőápolói képzést, vezethetek kéklámpás autót is:), kórházban is dolgoztam, és technikailag minden egyes eset kihívást és izgalmat jelent, de mégis hiányzott az, hogy az agyamat egy kicsit más módon is használjam.” - mondja Kristóf, és ez nem is meglepő, hiszen a sok-sok év “terep” mellé valóban kívánkozhat egy “szellemibb” tevékenység. Főleg akkor, ha valaki szeret tanulni, új dolgokat megismerni - márpedig őt ebből a fából faragták. “Az egészségügyben létezik egy rossz felfogás, hogy csak az adott területen belül próbálnak érvényesülni vagy boldogulni az emberek, pedig ez a legtöbbször nem lehetséges. Amikor kiderült, hogy a programozás lesz a második munkám, mindenki nagyon rácsodálkozott a környezetemben, hogy jé, hát ilyet is lehet csinálni? Ez létezik?” - mondja Kristóf, akit egyébként a kütyük, a számítógép mindig vonzották, csak épp a programozást nem engedte magához közel.
De soha ne mondd, hogy soha. Egy éve akadt rá egy kis informatikai cégre, ahol azt ígérték, kitanítják, kipróbálhatja magát informatikusként, nulla előképzettséggel is. “Két hónap után azonban kiderült, hogy az elképzelésük nem tud a gyakorlatban megvalósulni, így elváltunk egymástól. Én meg élveztem a nyarat egy darabig, ugyanakkor már kerestem is a lehetőséget arra, hogy valóban megtanuljak programozni. Rátaláltam a Green Foxra, elvégeztem a képzést, és most már harmadik hónapja itt dolgozom az evosoftban.” - kerekíti le szűkszavúan a sztorit Kristóf. De azért mi tudjuk, hogy nem unatkozott közben.
“Intenzív, megterhelő időszak volt. Az egész napos greenfoxozás, mentőzés, az egyéb dolgaim mellett éjfélkor nekiülni még, hogy végignézzek több órányi videóanyagot, mint házi feladat… hát nem volt könnyű. Az sokat segített, hogy a csapat szinte azonnal összekovácsolódott.” - teszi hozzá. “Egy egész napos csapatépítő tréninggel kezdtük a képzést Katával és Petivel, ami annyira jól sikerült, hogy második nap már úgy jöttünk be a Green Foxba, hogy otthon éreztük magunkat. Bárkinek éppen nehezebben ment valami, mindig tudott kihez fordulni. Marha jó volt a hangulat és egy igazi bizalmi légkör alakult ki a csapaton belül. Ha nem is annyira szorosak a kapcsolataink most, hogy már dolgozunk, de megmaradt a jó viszony, a találkozások sem maradtak abba.”
“Most tökéletes az összhang az életemben. Van egy biztos, nyugodt, kényelmes munkahelyem, ami minden nap ellát új szellemi kihívásokkal, emellett pedig hetente kétszer mentőzök. Így az izgalom és a kaland továbbra is része az életemnek. Érdekes amúgy, hogy az egészségügyben eltöltött évek miatt én meg voltam győződve arról, hogy az evosoftban is ezen a területen találnak majd nekem helyet, és nagyon bántam, hogy nem így történt. A digitalizáció üzletágra kerültem. De a bánkódásom csak addig tartott, amíg rá nem jöttem, hogy ki lesz a főnököm. Vele már a Green Foxban találkoztam a demókon, és tök szimpatikusnak tartottam, nagyon megörültem neki. A képzésen sokszor hallottuk, hogy nem az számít, hogy mit dolgozik az ember, hanem az, hogy kikkel. Ez maximálisan beigazolódott. A főnököm és a csapatom is nagyon jófejek, így megnyugodtam, megtaláltam a helyemet.” - meséli Kristóf.
Miért fontos, hogy növekedjen a nők szerepvállalása IT területen? Hogyan lehetne javítani a női munkavállalók arányát? Kinek való ez a szakma, és hogyan érdemes belevágni? Ezekről a témákról beszélgettünk Fachs Anitával, a Green Fox Academy magyarországi operációjának vezetőjével.
Az idei “tanévben” a HTTP Alapítványnak köszönhetően lehetőségünk nyílt arra, hogy az ITMP (Infotanár Mentor Program) keretében karrierváltók mellett informatiktanárokat is képezzünk. Ez egy különösen izgalmas feladat, hiszen a tanárokon keresztül sok-sok diákra is hatással lehetünk. Mik voltak a legemlékezetesebb pillanatok, a legnagyobb kihívások? És hogyan tovább ősszel? Reményi Zoltánnal, a HTTP Alapítvány elnökhelyettesével, valamint Némethné Büki Bernadett informatikatanárral, a képzés egyik résztvevőjével beszélgettünk.
Az informatikushiány egy több évtizedes probléma Magyarországon. Ennek kapcsán az aktuális IT munkaerőpiaci trendekről, megoldási lehetőségekről beszélgetett Bogyó Péter, a HRTV adásszerkesztő műsorvezetője Fachs Anitával, a Green Fox Academy magyarországi operációjának vezetőjével. Az alábbiakban a beszélgetés legfontosabb részeit foglaltuk össze.
A fejlesztési igények és a technológiák gyors változása, a minőségi munkaerő hiánya, illetve az értékes szakmai tudással rendelkező kollégák megtartásának nehézsége világszerte komoly kihívások elé állítja a vállalatokat. Hogyan adható egyedi válasz egy globális problémára? Kinek a feladata kezelni ezt, és hogyan érdemes hozzáfogni? Ezeket a kérdéseket jártuk körül Fachs Anitával, a Green Fox vállalati szolgáltatásokért felelős cégvezetőjével.
A rugalmasság mára megkerülhetetlen szerepet kapott a vállalati működésben. Akár növekedés előtt álló üzletágról, akár új technológiai igényről van szó, az időben meghozott döntés hosszú távú versenyelőnyt jelenthet. Ilyen esetre hatékony megoldás egy speciális, vállalati képzés elindítása.
In 2021 July, we launched our free, online, basic level IT support course called "Hello IT! for Women" in cooperation with INCO Academy - Work in Tech and with the support of Google.org. Through the program, we are helping 300 women to prepare for the challenges of digitalization.
The low-code development platform market is expected to witness a notable annual growth rate of 31.3% during 2020–2030. According to P&S Intelligence, the market revenue will reach $190,792.6 million by 2030. This trend has a significant impact on the job market as well, creating a huge demand for low-code developers. In order to provide a better understanding of low-code and the opportunities it creates, we organized a roundtable discussion. Check out the key insights that came out of the session.
On March 17 we were happy to co-host the “Tech Up Your Business” webinar together with Green Fox Academy live on Facebook and Zoom. Our renowned speakers from Microsoft, SAS and Emarsys discussed the importance of tech skills for business professionals in various industries, as well as achieving a certain level of familiarity with contemporary technologies to succeed in the business world of today.
The rapid change in development needs and technologies, a shortage of quality workforce, and the difficulty of retaining colleagues with valuable professional skills are major challenges for companies worldwide. How to give a unique answer to a global problem? Who is responsible for the management of this problem, and where should you start? We discussed all these questions with Anita Fachs, who is the managing director in charge of corporate services at Green Fox.
Nowadays, it is not enough for a programmer to write excellent lines of code; it is also becoming more and more important what soft skills they have. What is the added value of a psychologist developing these skills? What methods are worth adapting in a corporate environment? Our psychologist Fruzsina Fejes answered these questions by presenting the Green Fox strategy.