Kaliforniában tanult informatikát, a Twitternél is dolgozott, majd nemrég elvégezte a Green Fox képzését Budapesten. Jesse Smith története.
Jesse Smith az Amerikai Egyesült Államokból származik, és már néhány éve Budapesten él. Azóta főleg egy saját okostermék fejlesztésén dolgozik, amellyel a dolgok internetének (IoT) trendjét szeretné meglovagolni. Korábban elvégezte a Santa Barbara-i Kaliforniai Egyetem informatikai alapképzését, és ugyanitt közgazdaságtudományi mesterdiplomát is szerzett. Életének egyik legizgalmasabb munkatapasztalatát a Twitternél szerezte, ahol 3 évig dolgozott engineering manager pozícióban, és egy 5 fős szoftverfejlesztői csapatot vezetett. A legnagyobb kihívást az új fejlesztők toborzása, és ezáltal a jövő építése jelentette számára, miközben a legacy kód (korábbi kód, amelynek megőrzése és továbbvitele elengedhetetlen a további zavartalan működéshez – megj. a szerk) kezelése is sok energiáját lekötötte. A Szilícium-völgy egyik legmenőbb techvállalatánál szerzett tapasztalatot, nemrég mégis úgy döntött, hogy kipróbálja magát a Green Foxnál.
A dolgok internetének vonzásában
Az elmúlt években Jesse a budapesti startup és tech közösség aktív tagjává vált. Rengeteg rendezvényre ellátogatott, amelyeken a Green Fox neve újra és újra előjött. Több korábbi hallgatóval találkozott, egy meetupon még az iskola egyik alapítójával is összefutott, aki előadóként volt jelen. Jesse látta, hogy a magyar bootcampnek jó híre van a techszcénában, de csak akkor kezdett el igazán érdeklődni iránta, amikor megtudta, hogy beágyazott rendszerekről szóló kurzust is kínál.
„Ez a terület általában kevesebb figyelmet kap, és nem csak Magyarországon. Azért jelentkeztem, mert nagyon szerettem volna erről tanulni” – indokolta Jesse az elhatározást. A beágyazott szoftverfejlesztést, amelyről korábbi posztunkban részletesen írtunk, hardverprogramozásnak is nevezik. Általában digitális eszközökhöz kapcsolódik, és ez az egyik alapja a dolgok internete (IoT) forradalmának.
4 hónapnyi munka és kacagás
Jesse biztos volt benne, hogy programozói háttérrel is szert tesz olyan új tudásra, ami segíti saját termékének fejlesztésében. Néhány héttel képzés után úgy érzi, hogy még többet is kapott, mint amit várt. Korábbi informatikai tanulmányai miatt a képzés rövidített, haladóknak szóló verziójában vett részt (azaz kihagyta az első, ún. Alapozó modult), de a kurzus még így is végig a kemény tanulásról és a gyakorlásról szólt. Azért mókából és kacagásból sem volt hiány. „Nagyon szuper volt a közösség. A képzés értékének a felét azok az emberek adták, akiket ott megismertem” – mondta.
Leginkább a projektfázis gyakorlatközpontúsága nyűgözte le, illetve az, hogy a záróvizsga szinte teljesen olyan, mint egy valódi állásinterjú. „Őszintén azt gondolom, hogy aki átmegy ezen a vizsgán, az egy szoftverfejlesztői állásinterjún is megállja a helyét. Ennek ellenére nem szabad azt gondolni, hogy a 4 hónapos képzés után az ember kész programozó. Ez hosszabb folyamat, ezért ilyenkor az a fontos, hogy legyen lehetőség a további fejlődésre” – tette hozzá.
Mindig szükség van új ismeretekre
Jesse a mai modern gazdaságban nélkülözhetetlennek tartja a folyamatos önfejlesztést. Mottója, hogy mindig szükség van új ismeretekre, mert nem tudhatjuk, hogy mikor jönnek jól. Napjainkban pedig messze nem az egyetem az egyedüli út ehhez, hiszen szinte bármit meg lehet tanulni önállóan vagy egyéb módon, például online kurzusokkal. Szerinte a bootcampeket többek között az teszi különlegessé, hogy eltérő készségekkel rendelkező hallgatókat vesznek fel. Egyesek programozói vagy mérnöki tapasztalattal, mások teljesen más háttérrel, például bölcsész végzettséggel érkeznek.
„Szerencsére a Green Fox nagyon jó alapokat ad, amire lehet építeni, és folyatatni a tanulást a képzés után. Én is ezt tervezem a jövőben. Tovább szeretnék dolgozni a termékemen, de az is elképzelhető, hogy egyszer teljes állású beágyazottszoftver-fejlesztőként folytatom a karrieremet. Ez egy nagyon izgalmas terület, ami gyorsan fejlődik, és ennek köszönhetően rengeteg lehetőséget kínál” – mondta Jesse a jövőről.
Hiszünk abban, hogy naprakész tudás átadásával biztosíthatjuk hallgatóink versenyképességét a munkaerőpiacon. Ezért a képzés során néhány alkalommal vezető fejlesztők és elismert szakemberek is megosztják gyakorlatban szerzett tapasztalataikat hallgatóinkkal, köztük a Gen™ Senior Engineering Direktora, František Tröster is.
Az informatikai szektort érintő szakemberhiány a munkaerőpiac egyik legnagyobb kihívásává nőtte ki magát. Ebben a helyzetben egyre nagyobb jelentőséget kapnak a speciálisan vállalatra szabott megoldások. A corporate bootcamp kifejezetten a cég igényei alapján kidolgozott képzés, ami akár azonnal projektre állítható szakembereket biztosít. A gyakorlati működést és előnyöket a Lufthansa Systems Hungáriával kialakított együttműködésünkön keresztül mutatjuk be.
Vállalati partnerünkkel, a Morgan Stanley budapesti központjával együttműködésben kivételes lehetőséget kínáló ösztöndíjprogramot indítunk 2022 áprilisától. A Java Academy corporate bootcamp keretében 15 tehetséges, a Java nyelv és a szerveroldali programozás iránt érdeklődő hallgató térítésmentesen indíthatja újra karrierjét Back-end fejlesztőként.
It is still worth learning programming: our latest alumni survey revealed that the average salary of those who enter the field as career changers exceeds HUF 1.2 million gross per month after 3 years. After three years, promotion is almost guaranteed, and nine out of ten programmers who have completed the bootcamp already work in at least medior position.
The low-code development platform market is expected to witness a notable annual growth rate of 31.3% during 2020–2030. According to P&S Intelligence, the market revenue will reach $190,792.6 million by 2030. This trend has a significant impact on the job market as well, creating a huge demand for low-code developers. In order to provide a better understanding of low-code and the opportunities it creates, we organized a roundtable discussion. Check out the key insights that came out of the session.
Besides challenges, the changes in the industry brought about by technological trends also present opportunities for companies to increase their revenue streams. However, if they want to stay ahead, organisations must keep pace with evolving technology, and their employees must have the necessary skills.
The lack of IT professionals has been a problem in Hungary for decades now. Péter Bogyó, editor of HRTV and Anita Fachs, the head of the Hungarian operation of Green Fox Academy, sat down for an interview and talked about the current IT market trends and possible solutions to the issues facing it. We have summarized the most important bits of the in conversation below.
Flexibility is now an essential part of running a business. Whether it’s a growth-facing business area or a new technological need, a fast decision can provide a long-term competitive advantage. An effective solution for such a case is to start a special, corporate course.