Habár hatalmas a hype jelenleg a mesterséges intelligencia körül, egyelőre még mind a cégek, mind a munkavállalók keresik rajta a fogást, próbálják megtanulni, hogyan kovácsolhatnak előnyt belőle. Cikkünkben azt járjuk körül, hogyan válhat előnyödre az AI-eszközök ismerete és miért érdemes fejlesztői karrierben gondolkodnod, ha jövőbiztos szakmát szeretnél.
A munkaerőpiacon a legtöbben egyelőre azon aggódnak, hogy milyen pozíciókat fog kiváltani a mesterséges intelligencia, miközben valójában itt nem az ember és a gép közötti versenyről van szó. Sokkal inkább az határozza meg a versenyképességedet a jövő munkaerőpiacán, hogy a folyamatosan fejlődő AI eszközöket be tudod-e építeni a mindennapi munkádba annak érdekében, hogy gyorsabb és eredményesebb legyél.
„Minden barátomnak, akinek vannak főiskolára vagy középiskolába járó fiatalabb testvérei – az első számú tanácsom: meg kell tanulnia programozni” - mondta Mark Zuckerberg és milyen igaza volt, hiszen még mindig elmondható, hogy semelyik terület nem képes olyan gyors fejlődésre, mint az informatika, ami folyamatosan új pozíciókat szül. A különböző AI eszközöknek köszönhetően pedig még több izgalmas lehetőség bukkan fel a munkaerőpiacon úgy, mint az AI Specialist (Machine learning engineer) vagy a Prompt Engineer, akiknek a munkája a nagy nyelvi modellek (ChatGPT, LLaMA) működtetéséhez és fejlesztéséhez kapcsolódik.
Zuckerbergnek igaza volt. Ha valóban jövőbiztos, tudásra vágysz, ami után kapkodnak a cégek, és amivel könnyen találsz jövedelmező, stabil karriert akkor a legjobb amit tehetsz, hogy megtanulsz programozni. Ma már nem is kell ehhez feltétlenül évekig egyetemre járni, hiszen ha csak a magyar piacot nézzük, itthon is rengeteg színvonalas bootcamp közül válogathatsz.
Nálunk, a Green Foxnál például egy szuperintenzív junior programozó képzés keretében 5 hónap alatt elsajátíthatod a programozás alapjait olyan szinten, amivel aztán el is tudsz helyezkedni IT területen, hiszen ügyelünk arra, hogy a legfrissebb technológiákra készítsünk fel, amelyekre valós piaci igény van.
Ugyan az AI eszközök a fent említett okok miatt nem tudják helyettesíteni a pályakezdő programozókat, csupán hatékonyabbá teszi a munkájukat, nagyon fontos, hogy megtanulják a használatukat. Éppen ezért már a kurzus első moduljában bevezetünk az AI eszközök használatának rejtelmeibe. Megtanulhatod, hogy hogyan használj kódolást segítő AI megoldásokat a kódod magyarázásához, ellenőrzéséhez és lehetőség szerint javításához. Elsajátíthatod továbbá, hogy hogyan kell hatékonyan kérdéseket feltenni és gyorsan automatizált teszteket íratni a segítségükkel.
Egy ilyen kurzus kifejezetten a gyakorlatorientált oktatáson alapul. A képzés utolsó szakaszában már egy munkahelyi projektet imitálva, 3-4 fős csapatban egy hosszabb projekten dolgozhatsz, amit a modul végére kell teljesíteni. Ebben az időszakban az útmutatásunk segítségével, de már magadtól kell elsajátítanod új technológiákat.
Amellett, hogy a résztvevők megismerhetik a fejlesztés csínját-bínját, ezen a ponton az AI eszközök projektszintű használata is a feladatuk lesz: a ChatGPT integrálásával emberi kommunikációt imitáló csevegőfunkcióval látják el az alkalmazást, amit készítenek.
„Lesznek olyan feladatok, ami kifejezetten arra lesznek kihegyezve, hogy ha használod az AI-t, akkor sokkal gyorsabban fogod tudni megcsinálni a feladatot. Kifejezetten olyanokban gondolkodunk, amiknek a megoldásával napokig lehet szenvedni AI-eszközök nélkül, de a használatukkal csupán néhány óra. Tehát a hallgatóink élesben tapasztalhatják meg, hogy mik azok a feladatok és problémák, ahol tipikusan felgyorsítja a munkát az AI”- nyilatkozta Szél Péter, a Green Fox Academy CTO-ja.
Ezzel az elsődleges célunk, hogy felkészítsük a hallgatóinkat arra, hogy az AI-eszközökből ki tudják hozni a megfelelő potenciált, és hogy olyan rutint szerezzenek ezeknek az eszközöknek a használatával, ami a fejlesztői munkájuk során is fontos és hasznos lesz. A modul végére egyébként junior programozói szintre lehet eljutni, és a záróvizsga sikeres teljesítése után bele is vághatsz IT karrieredbe.
„Már azt is számtalan szakember vitatja, hogy a programozás “hard részét” egyhamar ki tudná váltani a ChatGPT, de a soft skillek esetében ez egyelőre elképzelhetetlen. A cégek olyan programozókat keresnek, akik amellett, hogy technikai értelemben felkészültek, együttműködőek, nyitottak, gördülékenyen kommunikálnak és empatikusak, valamint felelősséget vállalnak magukért akár nehéz kommunikációs helyzetekben is, az AI pedig ezeket nem tudja helyettünk képviselni” - nyilatkozta Ádám Annabella, a Green Fox pszichológusa.
Persze ezek a készségek nem csak az AI eszközökkel szemben biztosítanak versenyelőnyt. A Green Foxnál megtanultuk, hogy ma már keveset ér egy fejlesztő soft skillek nélkül. Éppen ezért a képzésünk folyamán nemcsak a kódolásra koncentrálunk, hanem nagy hangsúlyt fektetünk az olyan soft skillek fejlesztésére is, mint pl. a kommunikációs és prezentációs készség, a stresszkezelés, az együttműködés és a csapatjáték. Fontosnak tartjuk, hogy hallgatóink könnyedén megállják a helyüket jövőbeni munkahelyükön, ezért minden osztállyal egy erre dedikált szervezetpszichológus foglalkozik.
Hangzatos címekkel és sötét jóslatokkal gyakran találkozni a médiában, de aki IT területen dolgozik vagy a karrierváltást fontolgatja, már nehezebben kap választ a kérdéseire. Úgy döntöttünk, hogy a téma mélyére ásunk a Green Fox XX. meetupján. Olvasd el összefoglalónkat!
A hosszú hónapokig elhúzódó toborzás a HR rémálma. Főleg, ha még attól is tartani kell, hogy a nehezen kiválasztott szakember egy jobbnak vélt ajánlat miatt hirtelen továbbáll. Pedig van olyan megoldás, ami a kockázatokat és a költségeket is minimálisra csökkenti. Ez a tehetséges fiatal programozókat és a vállalatokat összekötő Tech Talent Speed Date, amelyet a Green Fox Academy szervez március 9-én, Budapesten.
A Green Fox mára erős nemzetközi vállalattá vált és regionális IT talent poolt épít. Nemzetközi képzéseket indítunk és országhatárokon átnyúló lehetőségeket biztosítunk hallgatóink, valamint vállalati partnereink számára. Csehországban és Szlovákiában piacvezető szerepből építkezünk tovább.
Bence was working in retail during his university studies. During these years he decided to apply for a part-time programming course at Green Fox Academy. After Green Fox, he started to work in DevOps at a German IT company, 100% remotely. What is his course experience? Why does he like DevOps, and how future-proof does he think his new profession is? Get to know the story of his career change!
The low-code development platform market is expected to witness a notable annual growth rate of 31.3% during 2020–2030. According to P&S Intelligence, the market revenue will reach $190,792.6 million by 2030. This trend has a significant impact on the job market as well, creating a huge demand for low-code developers. In order to provide a better understanding of low-code and the opportunities it creates, we organized a roundtable discussion. Check out the key insights that came out of the session.
Starting from the beginning in a different profession is never easy. However, we believe that the presence and guidance of a credible and experienced professional can be a huge help, especially if they have been in the same shoes before. Get to know Dóri's story, who was once an office manager and is now a Business Analyst and a mentor in our CRM Specialist course.
The lack of IT professionals has been a problem in Hungary for decades now. Péter Bogyó, editor of HRTV and Anita Fachs, the head of the Hungarian operation of Green Fox Academy, sat down for an interview and talked about the current IT market trends and possible solutions to the issues facing it. We have summarized the most important bits of the in conversation below.
Green Fox has become a strong international company and is building a regional IT talent pool. We have international courses and provide international opportunities for our students and corporate partners. We continue to build our market-leading role in the Czech Republic and Slovakia.
Besides challenges, the changes in the industry brought about by technological trends also present opportunities for companies to increase their revenue streams. However, if they want to stay ahead, organisations must keep pace with evolving technology, and their employees must have the necessary skills.