Hangzatos címekkel és sötét jóslatokkal gyakran találkozni a médiában, de aki IT területen dolgozik vagy a karrierváltást fontolgatja, már nehezebben kap választ a kérdéseire. Úgy döntöttünk, hogy a téma mélyére ásunk a Green Fox XX. meetupján. Olvasd el összefoglalónkat!
A teltházas rendezvény Szabados Levente AI-szakértő előadásával kezdődött, aki a Frankfurt School of Finance and Management docenseként és a mesterséges intelligencia üzleti bevezetését támogató Neuron Solutions tudományos tanácsadójaként gyakorlati szemszögből vette nagyító alá a generatív modelleket.
Az AI nyelvi modellek legfontosabb újdonsága, hogy közvetlenül, emberi nyelven utasíthatók. A Github Copilot ez alapján képes létrehozni kódot, és többféle, specializált modell képességeit egyesíti, így például képes a kódtöredékek befejezésére és különböző programnyelvek közötti fordításra is. A szakértő szerint emellett azonban adatfeldolgozó és -osztályozó feladatokra is alkalmas a modell, ami a hétköznapi “ügyintézés” és a data science számára egyaránt hasznos képesség, valamint hatékonyan tudja támogatni a tudáselsajátítást például a dokumentációk feldolgozásának egyszerűsítése révén.
„A GPT rendszer szellem a palackban. A tudás elérése szempontjából limitált, ha nincs hozzá csatlakoztatva böngészésre alkalmas bővítmény, és a prompt minősége is kulcsfontosságú” – tette hozzá Szabados Levente.
A kódgenerálás terén viszont feltétlenül szükség van emberi interakcióra. A programozó tudása nélkülözhetetlen egyrészt a megfelelő utasítások és adatkészletek megadásában, másrészt a GPT által írt kód kiértékelésében. Az esetek legnagyobb részében a promtra adott válasz ugyanis nem vagy nem jól működik, és bár a kód javítására utasíthatók a modellek, így sem biztos, hogy az elvárt eredményhez jutunk.
Szabados Levente arról is beszélt, hogy generatív modell képes lépésről lépésre elmondani, miként oldana meg egy feladatot, erre építve pedig egészen hosszú gondolatláncokat tudunk felépíteni vele. „Innen egy lépés: egy aktív szoftver ágenst eszközökkel látunk el és interakciók sorozatán keresztül próbáljuk rávenni, hogy megfelelően használja azokat. Az AutoGPT és más keretrendszerek ezen az elven működnek. A modell célokat azonosít, lebontja taskokra, és miután azok végrehajtódnak, kiértékeli őket. A felhasználónak azonban szintén ellenőriznie kell, hogy megfelelően valósult-e meg az adott task” – mondta a szakértő.
A generatív modellek fejlődése abba az irányba hat, hogy egyre több feladat válik automatizálhatóvá. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne kellene foglalkozni az AI által javasolt megoldások mögötti kóddal és működési logikával. Ez pedig nemhogy csökkenti, hanem növeli a fejlesztők felelősségét.
„Változnak az eszközeink és változik a szerepünk is. Meg kell tanulnunk együttműködni sokkal aktívabb szoftver ágensekkel. Bár a kódok nagy része valószínűleg gépileg generált lesz, de azt senki sem fogja megúszni, hogy a programozás lényegét elsajátítsa. A kihívás sokkal inkább a szoftverek megértése, a fejlett szimuláció lesz, mint a mechanikus kódalkotás, ezért van szükség például a Green Foxra is” – emelte ki Szabados Levente.
Az előadást követően a meetup izgalmas panelbeszélgetéssel folytatódott, amelyben Oláh Attila vezető front-end fejlesztő (Supercharge), Kiss Miklós Chief Product Officer (SEON), Keleti Arthur kibertitok jövőkutató, IT biztonsági szakértő, illetve két kollégánk, Ádám Annabella pszichológus-tréner és Szél Péter technológiai vezető, mentor csapatunk irányítója vett részt Fazekas Barbara, a Bobcats Coding CEO-ja és társalapítója moderálásával.
A fő téma természetesen az volt, hogyan lehet felkészülni a mesterséges intelligencia által dominált jövőre. A kulcs a nyitottság és az alkalmazkodás, ami a tájékozódás, a tanulás és a tapasztalatszerzés lépcsőfokain keresztül járható be. Keleti Arthur véleménye szerint ez elkerülhetetlen lesz, különösen annak fényében, hogy az emberi minőségű gondolkodáshoz akár tíz éven belül is eljuthat a technológia. A nyelvi modellekkel való együttműködés Oláh Attila szerint csak ma jelenthet előnyt, de már öt év múlva is olyan alapkészség lesz, mint a Google keresés. „Teljesen egyetértek, hogy aki lemarad, az kimarad, ennek a történetnek ott kell lenni az elején” – tette hozzá.
„Azt láttuk az elmúlt negyven évben az IT-ban, hogy egyre fejlettebb eszközök állnak a szakma rendelkezésére, de az új megoldásokat mindig megelőzte egy kis bizonytalanság. Aztán kiderül, hogy azok járnak jól, akik hajlandóak lépni. Fel kell venni a ritmust” – véli Kiss Miklós. Ádám Anabella kiemelte a soft skillek jelentőségét is, amelyeket szintén fontos fejleszteni, mert a cégek gördülékenyen kommunikáló és együttműködő kollégákat keresnek. Az ehhez szükséges empátia és felelősségvállalás egyelőre úgy tűnik, gépektől nem várható el. „Érzelmi tekintetben vagy akár tudatosság kérdésében nem intelligens az AI, csak nagyon sokat látott már: a számára elérhető információkat képes fogyaszthatóan elénk tárni” – fogalmazta meg Oláh Attila.
Generatív modellek használata alapján Szél Peti is hasonlóan látja a helyzetet. „Az AI tudja, hogy néz ki egy program, van egy statisztikai modellje arról, hogyan néz ki egy programkód, de az általa vétett hibák egyértelművé teszik, hogy nem érti azt, amit produkál. Erre csak a fejlesztők képesek, ezért továbbra is érdemes programozást tanulni és nagyon alaposan megismerni a szoftverek építőköveit. Az IT szakértelem szerepét az AI terjedése felértékeli, mert csak ennek birtokában tud bárki elfogadni vagy elutasítani egy AI eszköz által tett javaslatot. Az eszközök megismerésével természetesen foglalkozni kell, a Green Fox tananyagának már része ez is.”
Ha érdekel a téma, olvasd el szakértőink cikkeit is:
- Fenyegetettségből versenyelőny: Használd ki az AI-ban rejlő potenciált programozóként!
- Miért nem elég jó programozó a Chat GPT?
- Chat GPT – Tények és tévhitek leendő programozóknak
Dr. Pető Krisztián a jogi karrierjét váltotta programozásra. A Green Fox első Salesforce képzésén végzett, ami még le sem zárult, amikor állásinterjúra hívták, egy héten belül pedig már ajánlatot is kapott. Milyen élmény volt számára a képzés, mi fogta meg a Salesforce területben, és kinek ajánlja? Ismerd meg Krisztián karrierváltásának a történetét!
Ma már köztudott, hogy programozóként is nélkülözhetetlen az empátia és a kommunikáció. Olyannyira, hogy egyre több munkáltató részesíti előnyben a soft skillekben erős, technikai tudásban még fejlesztésre szoruló jelölteket. De milyen soft skillekkel kell rendelkeznie egy programozónak, és mennyire fejleszthetők ezek a készségek? Mennyiben alakíthatja át ezeket az elvárásokat a ChatGPT és társainak előretörése? Ezekről a kérdésekről beszélgettünk Ádám Annabellával, a Green Fox pszichológusával.
Hogyan adható nagyobb lendület egyszerre az IT fejlesztéseknek és a HR folyamatoknak, annak ellenére, hogy ez a terület munkaerőhiánnyal küzd? Mivel hidalható át, ha cégspecifikus technológiára felkészült, azonnal projektre állítható szakemberekre van szükség, a lehető leggyorsabban? A szoros vállalati együttműködésben megvalósuló, speciális készségeket biztosító corporate bootcamp ezekre a kihívásokra ad választ.
A fejlesztési igények és a technológiák gyors változása, a minőségi munkaerő hiánya, illetve az értékes szakmai tudással rendelkező kollégák megtartásának nehézsége világszerte komoly kihívások elé állítja a vállalatokat. Hogyan adható egyedi válasz egy globális problémára? Kinek a feladata kezelni ezt, és hogyan érdemes hozzáfogni? Ezeket a kérdéseket jártuk körül Fachs Anitával, a Green Fox vállalati szolgáltatásokért felelős cégvezetőjével.
Starting from the beginning in a different profession is never easy. However, we believe that the presence and guidance of a credible and experienced professional can be a huge help, especially if they have been in the same shoes before. Get to know Dóri's story, who was once an office manager and is now a Business Analyst and a mentor in our CRM Specialist course.
The IT profession awaits career changers with real opportunities. Green Fox Academy's alumni research shows that our graduates are moving fast in terms of both position and salary. Find out more about how they utilizied the skills learned at Green Fox in their careers!
Besides challenges, the changes in the industry brought about by technological trends also present opportunities for companies to increase their revenue streams. However, if they want to stay ahead, organisations must keep pace with evolving technology, and their employees must have the necessary skills.
How is it possible to give more impetus to IT development and HR processes at the same time, even though this field is understaffed? How can you fill the gap when you need specialists of a company-specific technology who are ready to join a project as quickly as possible? The corporate bootcamp, which provides specific skills in close cooperation with a company, responds to these challenges.
One of the biggest obstacles to business growth is the lack of suitable IT professionals. Specific courses that are tailored to the needs of companies do not only make the recruitment process more efficient but also reduce learning time significantly while also boosting employee motivation. The chief executive officer of Green Fox Academy, Kristóf Bárdos shares his experiences on the practical benefits of the courses.