Csapatmunka, kreativitás, kommunikáció… ezeket már a programozóktól is elvárják. Épp ezért a soft skillek fejlesztése is szerves része a Green Fox képzéseinek.
Magyarországon is egyre több szó esik az úgynevezett soft skillekről, de egyelőre csak a leginnovatívabb oktatási intézmények tananyagába kerülnek be ilyen jellegű tréningek. Csarnó Nelli, a Green Fox Academy négyfős pszichológus-tréner csapatának tagja elmondta, hogyan lehet fejleszteni ezeket a készségeket, és miért nélkülözhetetlenek a mai programozóknak.
Melyek a soft skillek?
Kezdjük a könnyebben megfogható hard skillekkel, amelyek alatt bármilyen jellegű lexikális vagy tényszerű tudást értünk. Ezzel szemben soft skilleknek nevezzük azokat a szociális készségeket, amelyek ma már gyakorlatilag elengedhetetlenek ahhoz, hogy az ember igazán sikeresen működjön egy szakmában:
A felsoroltak többsége álláshirdetésekből is ismerős lehet, a jó kommunikációs készség és a csapatmunka például a legtöbb pozícionál elvárás, és ez így van a programozói állásoknál is.
"A fejlesztés ma már nem magányos tevékenység, a legtöbb vállalatnál ugyanis csapatban folyik a munka. Nagyon sokba kerülhet ezért egy cégnek, ha a programozó kollégák nem tudnak jól együttműködni, így jelentősen felértékelődtek a társas készségek a szakmában" - hangsúlyozta Nelli.
"A legnagyobb mumus a prezentáció"
De hogyan lehet fejleszteni a soft skilleket? A Green Fox Academy 18 hetes programozóképzése során 7-8 alkalommal, vagyis 2-3 hetente kerül sor soft skill fejlesztő tréningekre, amelyek általában fél- vagy egynaposak.
"A hazai szakembereknél a legnagyobb mumus a prezentáció, vagyis sokaknak problémát jelent, hogy megosszák másokkal a tudásukat, ötleteiket, de széles körben jellemző az önismeret hiánya is"
- mondta el a Green Fox pszichológusa, aki szerint azért is nagy hiba, hogy Magyarországon a hagyományos oktatás nem foglalkozik a soft skillekkel, mert a munkaerő-piaci oldalon egyre magasabbak az elvárások ezen a téren. Ráadásul az említett készségek mind fejleszthetőek.
Akinek a tréningeken felül szüksége van további, személyes coachingra, bármikor fordulhat a Green Fox pszichológusaihoz, akik a rendkívül intenzív programozóképzés során akár motivációs nehézségek megoldásában is segítséget nyújtanak, a projektidőszakban pedig a csapatmunka során felmerülő feszültségek feloldásában segítik a hallgatókat.
Mazur Lili turizmus szakirányon diplomázott, amit főként azért választott, mert mindig szeretett nyelveket tanulni. Később kiderült, hogy a kódolás sem áll annyira távol tőle, mint hitte, sőt, ezen a területen bőven van lehetősége alkotni és kiélni a kreativitását. Hogyan helyezkedett el Front-end fejlesztőként a cégnél, amit előre kiszemelt magának, és milyen most egy munkanapja? Ismerd meg Lili karrierváltásának történetét!
A fejlesztési igények és a technológiák gyors változása, a minőségi munkaerő hiánya, illetve az értékes szakmai tudással rendelkező kollégák megtartásának nehézsége világszerte komoly kihívások elé állítja a vállalatokat. Hogyan adható egyedi válasz egy globális problémára? Kinek a feladata kezelni ezt, és hogyan érdemes hozzáfogni? Ezeket a kérdéseket jártuk körül Fachs Anitával, a Green Fox vállalati szolgáltatásokért felelős cégvezetőjével.
Hogyan adható nagyobb lendület egyszerre az IT fejlesztéseknek és a HR folyamatoknak, annak ellenére, hogy ez a terület munkaerőhiánnyal küzd? Mivel hidalható át, ha cégspecifikus technológiára felkészült, azonnal projektre állítható szakemberekre van szükség, a lehető leggyorsabban? A szoros vállalati együttműködésben megvalósuló, speciális készségeket biztosító corporate bootcamp ezekre a kihívásokra ad választ.
The demand for tailor-made software has perhaps never been higher. There is now an app for almost everything, for any aspect of our personal or professional life. Yet, companies and users are always looking for more and more, and new ideas are being created and implemented.
“Someone stole some code from Python God, please help me find it!” - Fanni Fulmer, the storyteller girl, presented her Friday demo tasks at Green Fox embedded in stories after abandoning her career as a nursery-teacher and becoming a programmer. She said it feels good to get a few smiles out of the JavaScript class after a grueling weekend.
In cooperation with our corporate partner, Morgan Stanley Budapest, we are launching an exceptional scholarship program in April 2022. Within the framework of Java Academy corporate boot camp, we are choosing 15 talented students interested in Java and server-side programming and giving them the chance to restart their careers as back-end developers – for free.