Dalma azért kezdte el a Green Fox munka mellett végezhető programozóképzését, hogy jól fizető, biztos szakmát szerezzen. A képzés után ServiceNow fejlesztőként helyezkedett el, amit nemcsak a megbecsültség, hanem a kreatív feladatok miatt is élvez. Hogyan tudta összeegyeztetni a részidős programozó képzést és a munkáját, és milyen az egyre felkapottabb ServiceNow területen dolgozni? Ismerd meg Dalma történetét!
Dániában szereztem gazdasági végzettséget, diákként voltam fitneszedző, később utaskísérő, majd a Green Fox előtt néhány évig egy multinál dolgoztam, ahol B2B kommunikációval foglalkoztam. A tudásvágy, illetve a hosszú távú biztonság és a magasabb fizetés reménye ösztönzött arra, hogy új szakmát tanuljak. Az IT sokáig nem érdekelt, de a fejlesztő barátaimmal beszélgetve összeállt, hogy ha a munkaerőpiacon jól értékesíthető skilleket szeretnék, akkor a kódolás jó irány. A Green Fox pedig újra és újra szembejött az állásbörzéken, amikre jártam, ezért jelentkeztem a munka mellett végezhető részidős képzésre.
Full-stack képzésre jártam, ahol a JavaScript, a TypeScript és az SQL programnyelvek, illetve a React könyvtár voltak a fókuszban, de más technológiákat is tanultunk. Ahogy kezdtem egyre tisztábban látni, hogy mit csinál egy Full-stack fejlesztő, rájöttem, hogy ez egy igazán kreatív szakma, ráadásul megtanulható attól függetlenül, hogy valaki fiú vagy lány, vagy hogy milyen területről érkezett. A képzés első 2 fázisa során egy kb. 20 fős osztályban tanultunk, majd a Projektfázisra kisebb csoportokra osztottak bennünket, és dedikált mentort kaptunk. A gyakorlatra fókuszáló Projektfázisból ma is sok mindent is alkalmazok a napi munkámban. Itt már nagyobb hangsúlyt kapott a csapatmunka és a közösség is.
Maga az oktatás hétköznap esténként 2 alkalommal és szombatonként zajlott, de ezen felül is kellett foglalkozni a tananyaggal. Eleinte nagyon fárasztó volt, hogy nemcsak a munkahelyemen, hanem a szabadidőm jelentős részében is gép előtt ülök. Aztán belerázódtam, jöttek a sikerélmények, de komoly elköteleződést igényelt a képzés elvégzése. Időközben történt nálam egy szemléletváltás is, ami segített átlendülni a nehézségeken: megtanultam önállóan tanulni. Azóta is úgy működöm, hogy ha információra van szükségem, utánajárok a témának, és nem várom el, hogy valakitől kész válaszokat kapjak. Az adott témára felkészülten kell kérdéseket feltenni ebben a szakmában.
2021 őszén ért véget a képzés. Novembertől kezdtem el állást keresni, és decemberben helyezkedtem el. Eleinte izgultam, hogy elég lesz-e tudásom, és nem is minden állásinterjúm zárult pozitív élménnyel, de végül több cég ajánlata közül tudtam választani. Így lettem ServiceNow fejlesztő egy multicégnél, amely azzal győzött meg, hogy az igényemmel megegyező fizetést és állandó home office-t kínált.
Az álláskeresés időszakában hallottam róla először, és azért keltette fel az érdeklődésemet, mert nagyon keresett területként emlegették. A ServiceNow egy low-code szoftverplatform, ami informatikai szolgáltatások kezelését és üzleti folyamatok automatizációját támogatja. Egyre több vállalat alkalmazza, és a használatához szükség van fejlesztői támogatásra, mert egyes modulokat testre kell szabni vagy módosítani kell.
A ServiceNow területhez egyébként olyan tévhitek is kapcsolódnak, hogy nem kell kódolni, ami egyáltalán nem igaz. Én minden nap kódolok, és ezenkívül magát a platformot is meg kell ismerni.
A fejlesztéshez a JavaScriptet és az adatbázis-kezelési ismereteimet használom, így abszolút tudok a Green Foxnál szerzett tudásomra építeni. Dolgozunk mind front-end és back-end felületen is.
Csapatban dolgozom, és gyakorlatilag állandó kapcsolatban vagyunk egymással. Bár egy-egy feladat megoldásáért 1 fő felelős, így főleg a tudásmegosztásban nyilvánul meg a csapatmunka. Most 20-30 fő közötti a ServiceNow fejlesztői csapatunk létszáma, de folyamatosan bővülünk.
A tanulásra való nyitottságot és a problémamegoldást tartom a legfontosabbnak, de ahogy a legtöbb fejlesztői csapat, mi is sprintekben dolgozunk, napi standupokkal, így a kommunikációs készségekre is szükség van. Ezenkívül az sem árt, ha az ember nem haragszik magára, ha elront valamit, mert egy ilyen munkakörben ez gyakran megtörténik. Minden nap el fogsz rontani valamit és nagyon sokat tanulhatsz belőle.
Szerintem jó választás annak, aki szeretne elindulni az IT területén, mert a platform adott, így nem kell a nulláról felépíteni egy rendszert. Ráadásul a munkaerőpiacon most nagyon keresik és anyagilag is megbecsülik ezt a tudást Magyarországon és külföldön egyaránt. Annak is ajánlanám, akinek örömet okoz, ha segíthet másoknak megoldani egy problémát. Nekem például jó érzés, amikor segítek egy felhasználónak, nála pedig ez úgy csapódik le, hogy itt valami varázslat történt.
Még csak pár hónapja dolgozom a mostani munkahelyemen, de nagyon élvezem. A munkakörnyezet is tetszik, de maga a ServiceNow terület is megfogott. Van benne kreativitás, használnom kell az agyamat, és minden nap újat tanulok. Valójában többet kaptam ettől a váltástól, mint amit vártam. Egy jól fizető, biztos szakmát akartam, de megtetszett ez a terület, és most ebben szeretnék elmélyedni és fejleszteni magam. Hálás vagyok ennek az egész tapasztalásnak, mert új célok és útvonalak fogalmazódtak meg bennem, és úgy érzem, hogy végre elindultam egy irányba.
Szeretnél egy olyan speciális IT tudást szerezni, ami nagyon keresett és anyagilag is megbecsülik a cégek itthon és külföldön egyaránt? Ha élvezed a problémamegoldást és jók a kommunikációs készségeid, akkor lehet, hogy a ServiceNow fejlesztés lesz a Te karrierutad. Jelentkezz junior programozó képzésünkre és sajátítsd el villámgyorsan velünk.
Hajagos-Túri Mónika három kisgyerek (1, 4 és 13 évesek) édesanyja, az 1800 lakosú Pálmonostorán élnek, Kiskunfélegyháza közelében. Bár a gyerekek nyári szüneten voltak, Móni a családdal történt egyeztetések után 2021 nyarán belevágott a #MyFirstApp Coding Camp online nyári táborának mentorált kurzusába, ahol három hét alatt sajátíthatta el a webszerkesztés alapjait.
It is now widely known that empathy and communication are essential as a programmer. More and more employers are favouring candidates who still need to improve their technical knowledge but are strong in soft skills. But what soft skills should a programmer have and how much can these skills be developed? To what extent can the rise of ChatGPT and similar systems transform these expectations? We asked Annabella Ádám, psychologist at Green Fox Academy.
He studied to be a lawyer and became a dental technician. Then he realized that due to the incredible advancements in technology, there would be an ever-decreasing demand for human work. Richárd Szabó completed the Green Fox course and has been working as a junior developer for the past one year. He managed to fully realize his plan to start working in his new career before he turns 30.
“Someone stole some code from Python God, please help me find it!” - Fanni Fulmer, the storyteller girl, presented her Friday demo tasks at Green Fox embedded in stories after abandoning her career as a nursery-teacher and becoming a programmer. She said it feels good to get a few smiles out of the JavaScript class after a grueling weekend.
How is it possible to give more impetus to IT development and HR processes at the same time, even though this field is understaffed? How can you fill the gap when you need specialists of a company-specific technology who are ready to join a project as quickly as possible? The corporate bootcamp, which provides specific skills in close cooperation with a company, responds to these challenges.
The lack of professionals in the IT sector has clearly become one of the biggest challenges in the labour market. In this situation, solutions tailor-made for a company’s needs are gaining ground. The corporate bootcamp is a training specifically designed to meet a company's needs and expectations. Its graduates are professionals who are ready to join a project immediately. Now we explain the practical operation and the advantages through the example of our co-operation with Lufthansa Systems Hungária.