Az előadói készség fejlesztése ma már a programozók világában is megkerülhetetlen téma. Mutatunk 5 helyzetet, amikor tényleg nagy szükség van rá.
"A prezentációs készség tágabb értelemben azt jelenti, hogy valaki úgy tud mások előtt tömören, közérthetően és érdekesen megnyilvánulni adott témában, hogy az szakmailag és emberileg is hiteles legyen" - mondja Csarnó Nelli, a Green Fox Academy pszichológus-trénere. Erre pedig nem csak annak van szüksége, aki klasszikus értelemben vett előadásokat tart a munkája kapcsán.
Éppúgy tanulni és gyakorolni kell, mint a programozást
A Green Fox programozóképzésének harmadik hetében, egy napos tréning keretében indul a prezentációs készség fejlesztése. Ennek része egy elméleti alapozás:
Hangsúlyosabb azonban az ezt követő gyakorlat: a hallgatóknak próbaelőadást kell tartaniuk, amiről egymástól is kapnak visszajelzést. A képzés későbbi fázisaiban is többször prezentálnak, például arról, hogy egy adott időszakban mit tanultak, ami a tudás elmélyítését is segíti. A képzés vége felé pedig szinte éles helyzetbe kerülnek, amikor a partnercégeknek mutatják be saját magukat. "A partnereink rendszeresen visszajelzik, hogy mennyire felkészültek ilyen szempontból a hallgatóink. Nem alapvető ugyanis ezeknél a vállalatoknál sem, hogy jó angolsággal és magabiztosan tudnak prezentálni a munkavállalóik" - mondja Nelli, hozzátéve, hogy általában angol nyelven zajlik a prezentációs tréning.
Az oktatási rendszerben nem kap kellő figyelmet ez a terület, még egyetemi szinten sem. Legfeljebb néhány cégnél érhetőek el ilyen témájú tréningek. "Pedig a prezentációs helyzetektől való félelem általánosnak mondható, hiszen evolúciós okai vannak, hogy az ember ösztönösen fenyegetve érzi magát attól, ha rászegeződik minden tekintet". Így gyakorlatilag mindenkinek van mit tanulnia, persze a személyiségtől is függ, hogy milyen tempóban történik a fejlődés. Ha valaki újra és újra felvállalja ezeket a helyzeteket, megtanulja kezelni a félelmét, és növekszik az önbizalma.
Mikor van minderre szüksége egy fejlesztőnek?
Okrona Csaba 5 éve dolgozik engineering managerként, és rengetegszer megtapasztalta már, hogy a megfelelő csapatdinamika és a hatékony kommunikáció kulcsfontosságú egy fejlesztői csapatban. "Programozóként nélkülözhetetlenek bizonyos soft skillek, amelyeknek az elsajátítása gyakran legalább annyi erőfeszítést igényel, mint a szoftverfejlesztői tudás megszerzése" - véli Csaba, majd jó pár helyzetet említ, amelyekben kamatoztatható a prezentációs készség.
"Gyakori tapasztalat, hogy junior szakemberek meg sem szólalnak egy meetingen, vagy ha elő merik adni az ötleteiket, a nagyobb hangú emberek könnyen elnyomják őket. Az ilyen helyzeteknek két nagy veszélye van: káosz alakul ki, mert nem sikerül egyetértésre jutni, vagy háttérbe szorul egy nagyon jó ötlet" - hívja fel a figyelmet Csaba, aki szerint ilyenkor a többi csapattag, illetve elsősorban a csapatvezető felelőssége, hogy mindenki bevonódjon. Ezenkívül azt is ugyanúgy észre kell venni, ha valaki túl aktív, és nem hagy másokat szóhoz jutni.
Az informatikai cégek többségénél olyan vállalati kultúra alakult ki az elmúlt évtizedekben, amely támogatja ezt a típusú személyes fejlődést. "A jó programozók bőven tudnak válogatni a munkahelyek közül, ezért fontossá vált olyan körülményeket teremteni számukra, amelyekkel szakmailag és emberileg is könnyű azonosulni. Ezeknek a cégeknek az alapértékei közé tartozik a nyitottság és a folyamatos önfejlesztés, így a managerektől is elvárják, hogy mindezt támogassák". Csaba a támogató vállalati környezet mellett azt is fontosnak tartja, hogy az egyén felismerje a fejlődés szükségességét, és találjon egy mentort vagy coachot, aki tudatosan segíti őt ebben.
Ha érdekel az informatika, szeretnéd rendszerezni és bővíteni a tudásod, vagy új karrierre vágysz, de még nem tetted meg az első lépéseket, akkor ezt a kurzust neked találták ki! A tananyagot a Google fejlesztette, a résztvevőket pedig a mi mentoraink segítik. Kerülj képbe a részletekkel és jelentkezz, július 19-én kezdünk!
A programozó bootcampek 2015-ös indulásuk óta már közel 2000 juniort bocsátottak a magyar munkaerőpiacra. Hogyan tudnak beilleszkedni a képzésről kikerülő fejlesztők az IT cégeknél, mire van szüksége valójában a piacnak - ezeket a kérdéseket jártuk körbe decemberi meetupunkon.
Vállalati partnerünkkel, a Morgan Stanley budapesti központjával együttműködésben kivételes lehetőséget kínáló ösztöndíjprogramot indítunk 2022 áprilisától. A Java Academy corporate bootcamp keretében 15 tehetséges, a Java nyelv és a szerveroldali programozás iránt érdeklődő hallgató térítésmentesen indíthatja újra karrierjét Back-end fejlesztőként.
A cégek fejlődésének egyik legnagyobb akadálya a megfelelő IT szakemberek hiánya. Speciális, vállalatra szabott képzésekkel nem csupán a felvételi folyamat válhat hatékonyabbá, de a betanulási idő is jelentősen lecsökken, miközben erősíthető a munkavállalói motiváció. A képzések gyakorlati előnyeiről Bárdos Kristóf, a Green Fox Academy ügyvezetője osztja meg tapasztalatait.
As the low-code market grows, so do the rumours associated with it. Many do not understand this phenomenon at all and therefore can easily believe the nonsense. Here are the five biggest mistakes and myths about low-code. Find out where they came from and what is behind them!
The popularity of low-code platforms is increasing in the whole world, and the demand for experts in this field is growing rapidly. Nikolett Tarjáni-Dobos left her dietician career to become a software developer and has been working as a low-code programmer in Germany for almost 2 years. She first heard about this field when she was looking for a job. Yet, she now feels lucky that this became her new career. But what does a low-code developer do and how does a working day go? We asked Niki about these topics as well as about the misconceptions around low-coding.
The pressure for growth experienced by IT companies is now having an impact on the labour market. The active involvement of women in the IT sector can not only play an important role in alleviating skills shortages; it can also contribute to the development of a more diverse workplace, stimulating teamwork and productivity.
Flexibility is now an essential part of running a business. Whether it’s a growth-facing business area or a new technological need, a fast decision can provide a long-term competitive advantage. An effective solution for such a case is to start a special, corporate course.
One of the biggest obstacles to business growth is the lack of suitable IT professionals. Specific courses that are tailored to the needs of companies do not only make the recruitment process more efficient but also reduce learning time significantly while also boosting employee motivation. The chief executive officer of Green Fox Academy, Kristóf Bárdos shares his experiences on the practical benefits of the courses.