Ötödik évét tapossa a Green Fox, ez alkalomból az első és második évfolyamunk végzettjeivel, köztük Virág Lillával beszélgettünk programozásról, munkáról, na meg persze jó kis green foxos emlékekről.
Közel 5 éve egyike voltál annak a 21 főnek, akik mintegy úttörőként elsőnek vágtak bele itthon az akkor hatalmas újdonságnak számító szuperintenzív programozóképzésünkbe. Te milyen területről, és miért váltottál?
Pénzügy területen dolgoztam, a legutolsó munkahelyemen kontroller pozícióban. Azért szerettem volna váltani, mert a folyamatosan visszatérő feladatok egy idő után már nem okoztak annyi kihívást, illetve hiányzott az, hogy valamit létrehozzak Excel táblákon kívül, hogy legyen kézzelfogható eredménye annak, amit csinálok. És akkor jött a fejlesztés, amiben ezt abszolút megtaláltam, hiszen itt tényleg pár sor kóddal tök zseniális dolgokat lehet létrehozni: működik, megjelenik a képernyőn, lehet kattingatni, pörög-forog, főleg ha front-endes jellegű a munka. Szerintem ez egy nagyon szép szakma.
Hogyan alakult a karriered a képzés után? Hova kerültél a Green Fox után, mik voltak a főbb mérföldkövek?
A képzés után egyből az Emarsyshoz kerültem, ahol abszolút megtaláltam a helyemet. Nagyon sokat segítettek az elején, hogy felvegyem a ritmust, és hogy minél többet tanuljak. Mindig találtam újabb kihívásokat, most már a harmadik csapatban vagyok a cégen belül. Nálunk Full-Stack fejlesztés folyik, de természetesen a különböző projekteken mindig kicsit más jelleggel oszlanak meg a front-endes és back-endes feladatok. Hozzám kicsit közelebb állnak a front-endes dolgok, mert valahogy jobban élvezem, amikor valami megjelenik a képernyőn. De dolgoztam egy back-endhez közelebb álló, jogosultság-kezelő projekten is, amiből szintén nagyon sokat tanultam.
Mi volt a legnagyobb sikerélményed az elmúlt 4 évben?
Jelenleg egy design systemet fejlesztő csapatban dolgozom, az elmúlt egy évben az volt a célunk, hogy teljesen új stílust adjunk az alkalmazásunknak. Folyamatosan együttműködtünk a UX designerekkel és a researcherekkel. Eszméletlenül élveztük, és a végeredménnyel is nagyon elégedettek vagyunk. Persze mindig van hova fejlődni, de egy ilyen pici csapattal iszonyú jó érzés volt ezt végigvinni.
Neked már van rálátosod arra, hogyan tud jól működni egy karrierváltás. Ha valaki tanácsot kérne tőled a programozói pályával kapcsolatban, mit mondanál neki?
Első körben gondolja végig, hogy biztosan ezt szeretné-e, például próbáljon ki online programozós játékokat. Szerintem sokan esnek abba a hibába, hogy mivel most nagyon divatos programozónak lenni, mindenképp ezt szeretnék csinálni.
Érdemes azt is megtalálni, hogy melyik irány vonzza leginkább az embert. Engem a Front-end érdekelt jobban, így inkább arra fókuszáltam. Ezt azért tartom fontosnak, mert annyira széles a szakma, hogy egy idő után könnyen érezheted úgy, hogy minél többet tanulsz, annál kevesebbet tudsz. Ha viszonylag korán megtalálod a számodra megfelelő irányt, akkor már az elején sokkal több sikerélményben lehet részed.
Most, hogy már egy ideje aktívan dolgozol a szakmában, mit látsz, milyen skillekre van szüksége egy pályakezdőnek? Hogyan tud sikeres lenni?
Szerintem egy pályakezdő akkor lehet sikeres ezen a területen, ha képes jól és gyorsan tanulni, mert ez egy folyamatosan változó szakma. Ha az ember tud alkalmazkodni, kérdezni, logikusan gondolkodni, akkor nagyon sok akadályt leküzdhet. A Green Fox nekem nagyon sokat segített abban, hogy elfogadjam azt, hogy nem tudhatok mindig mindent fejből, és hogy ebben a szakmában nagyon sokan így vannak ezzel. Hogy mindig merjek kérdezni, utánanézni dolgoknak.
Mi a kedvenc green foxos élményed?
Amikor az egyik pénteki demónk alkalmával teljesen elment a hangom. Emlékszem, hogy akkor már csapatokban dolgoztunk, és nekem is kellett volna prezentálnom, de már vagy 3-4 napja nem jött ki hang a torkomon. A csapattársaim nagyon jó fejek voltak, leírtam meg elsuttogtam nekik a részemet, ők meg elmondták helyettem. Ez egy nagyon emlékezetes és kedves élmény.
Milyen érzésekkel gondolsz vissza a Green Foxra?
Nekem ez egy nagyon fontos 4 hónap volt az életemből, és nagyon sok lehetőséget köszönhetek neki, úgyhogy mindig pozitívan gondolok vissza erre az időszakra.
Dalma azért kezdte el a Green Fox munka mellett végezhető programozóképzését, hogy jól fizető, biztos szakmát szerezzen. A képzés után ServiceNow fejlesztőként helyezkedett el, amit nemcsak a megbecsültség, hanem a kreatív feladatok miatt is élvez. Hogyan tudta összeegyeztetni a részidős programozó képzést és a munkáját, és milyen az egyre felkapottabb ServiceNow területen dolgozni? Ismerd meg Dalma történetét!
A kisgyermekkel otthon töltött hónapok, évek után rengeteg anyukát bizonytalansággal tölt el a munka világába való visszatérés. Pedig ez az időszak karrier szempontból sem elvesztegetett idő, hiszen az édesanyává válásnak köszönhetően számos olyan készséggel gazdagodnak a nők, amelyeket a munkáltatók is nagyra értékelnek.
A cégek fejlődésének egyik legnagyobb akadálya a megfelelő IT szakemberek hiánya. Speciális, vállalatra szabott képzésekkel nem csupán a felvételi folyamat válhat hatékonyabbá, de a betanulási idő is jelentősen lecsökken, miközben erősíthető a munkavállalói motiváció. A képzések gyakorlati előnyeiről Bárdos Kristóf, a Green Fox Academy ügyvezetője osztja meg tapasztalatait.
Az informatikushiány egy több évtizedes probléma Magyarországon. Ennek kapcsán az aktuális IT munkaerőpiaci trendekről, megoldási lehetőségekről beszélgetett Bogyó Péter, a HRTV adásszerkesztő műsorvezetője Fachs Anitával, a Green Fox Academy magyarországi operációjának vezetőjével. Az alábbiakban a beszélgetés legfontosabb részeit foglaltuk össze.
Anita Donkó had worked as an art teacher but switched to IT after much consideration. She completed our CRM Specialist course in the summer of 2022 and found a new job within 2 weeks. How did she find the course, what attracted her to Salesforce, and what parallels does she see between this platform and indoor climbing? Read the story of Anita’s career change.
COVID made Zsolt Náday start a course at Green Fox in 2020, but he was going to do it sooner or later anyway. The epidemic period after the course was less suitable for job hunting, but Zsolt was finally able to choose from several companies and found a job as a Salesforce developer. How does he spend a working day and what skills does he need? Read our interview and get to know the world of Salesforce developers.
Would you like to know our partners better, where you can even start your new IT career after the course? We have great news then! We sat down with Aliz's Community Manager, Petra Palotás, and asked her what kind of workplace Aliz is and why it is good to work there. Read our article and get to know Aliz!
The rapid change in development needs and technologies, a shortage of quality workforce, and the difficulty of retaining colleagues with valuable professional skills are major challenges for companies worldwide. How to give a unique answer to a global problem? Who is responsible for the management of this problem, and where should you start? We discussed all these questions with Anita Fachs, who is the managing director in charge of corporate services at Green Fox.
The lack of professionals in the IT sector has clearly become one of the biggest challenges in the labour market. In this situation, solutions tailor-made for a company’s needs are gaining ground. The corporate bootcamp is a training specifically designed to meet a company's needs and expectations. Its graduates are professionals who are ready to join a project immediately. Now we explain the practical operation and the advantages through the example of our co-operation with Lufthansa Systems Hungária.