Ma már nem elég, ha egy programozó kiváló kódsorokat ír, egyre fontosabb, milyen személyes készségekkel rendelkezik. Milyen hozzáadott értéke van annak, ha egy pszichológus foglalkozik ezen skillek fejlesztésével? Milyen módszereket érdemes vállalati környezetben is adaptálni? Pszichológusunk, Fejes Fruzsina a Green Fox stratégiájának bemutatásán keresztül adott választ ezekre a kérdésekre.
A Green Fox képzésére jelentkezőknek egy ötlépcsős kiválasztási folyamaton kell átmenniük, amely során személyes skillek meglétét is vizsgáljuk. Épp ezért a kiválasztási folyamatot Fruzsina, a pszichológusunk vezeti. “Játékos teszt keretében azokat a kompetenciákat vizsgáljuk, amelyek a képzés során és később, a munkában is meghatározóak lesznek. Fontos, hogy a teszt eredménye nem arról ad információt, hogy valaki jó vagy rossz programozó lesz-e, hanem azt mutatja meg, hogy személyiségjegyei alapján a hallgató képes lesz-e helytállni az előtte álló, igen intenzív képzésben, majd a munkaerőpiacon.”
A teszt során többek között felmérjük a jelentkezők problémamegoldó és tervezési készségét, célorientált gondolkodását, önismeretét, kitartását, monotóniatűrését, alkalmazkodó és tanulási készségét. Emellett vizsgáljuk a csapatmunkára való hajlandóságot, általános szakmai érdeklődést, IQ-t és EQ-t, stresszkezelési készséget és terhelhetőséget is.
Fejes Fruzsina hozzáteszi, hogy a majdani munka során, ahol teljesen új helyzetben, új feladatokkal és felelősségi körökkel találkoznak a junior programozók, fontos lehet a growth mindset alkalmazása is, ezért már a képzés során figyelmet szentelünk a rugalmas gondolkodásmód elsajátítására.
“Fontos, hogy a hallgatók elhiggyék magukról, hogy a készségek nem velük született dolgok, hanem gyakorlással fejleszthetők, ezért a tréningek összeállításakor is érvényesítjük ezt a szemléletet.”
Bár a kiválasztásnak köszönhetően a hallgatók erős soft skillekkel érkeznek hozzánk, a képzés során végig nagy hangsúlyt fektetünk a személyes készségek fejlesztésére. A piacon jellemző, hogy különböző szakterületekre különböző specialistákat hívnak segítségül, például egy kommunikációs szakember csak prezentációs képzést tart. Annak köszönhetően, hogy a csapatunkban több teljes állású pszichológus dolgozik, a Green Foxnál jóval szélesebb spektrumban gondolkodunk. Fruzsináék ugyanis több területtel tudnak egy személyben foglalkozni, ráadásul a gyakorlat mögé tudják tenni a pszichológiai szempontból fontos elméletet is. A tudás átadása mellett lényeges, hogy a hallgatók értsék, mit miért csinálnak, és az miért fontos.
„Pszichológusaink egyben coachok is, ez azért kulcsfontosságú, mert vannak olyan elakadások, melyekkel négyszemközt hatékonyabb foglalkozni. Az egyéni foglalkozásokat általában nem mi kezdeményezzük, azt tartjuk előremutatónak, ha a hallgató fordul hozzánk. Mind az egyéni, mind a csoportos tréningek nagyon sokat tudnak hozzáadni a soft skillek és az önismeret fejlesztéséhez, de hangsúlyozni kell, hogy ezekből akkor tudnak a legtöbbet kivenni a hallgatók, ha kellő energiát tesznek bele. Például a prezentációs képességet a 4,5 hónap alatt gyakorlással a nulláról akár a tökélyre is lehet fejleszteni – láttunk már ilyet!”
A folyamat eredményességét mutatja, hogy a kurzus végére egy általános nyitottság alakul ki a résztvevőkben. Fruzsina hozzáteszi, hogy „ez annak is köszönhető, hogy elhiszik magukról, hogy rövid idő alatt is képesek megtanulni valami teljesen újat, így felfedezik magukban, hogy sokkal több mindenre képesek, mint amit eddig gondoltak magukról.”
A képzések folyamán a mentorok és pszichológusok szimbiózisban dolgoznak a hallgatókkal: valós munkakörnyezetet teremtve tanítjuk őket a programozásra, és ezzel párhuzamosan a személyes készségeik fejlesztésével hozzuk ki belőlük a legtöbbet. Ezáltal átfogó képet kapunk a hallgatókról, így hatékonyan tudjuk segíteni az elhelyezkedésüket.
Vállalati partnereink számára különösen fontos értéket jelent ez a szoros együttműködés. Ha a munkaadó meg tudja határozni, melyek azok a készségek, kompetenciák, személyiségjegyek, amelyek kiemelten fontosak számára, mi abban tudunk segíteni, hogy az adott pozícióhoz és vállalati kultúrához legjobban illő programozót ajánljuk számára.
Érdekelnek közvetítési szolgáltatásunk részletei? Töltsd le kapcsolódó brosúránkat!
“Someone stole some code from Python God, please help me find it!” - Fanni Fulmer, the storyteller girl, presented her Friday demo tasks at Green Fox embedded in stories after abandoning her career as a nursery-teacher and becoming a programmer. She said it feels good to get a few smiles out of the JavaScript class after a grueling weekend.
He studied to be a lawyer and became a dental technician. Then he realized that due to the incredible advancements in technology, there would be an ever-decreasing demand for human work. Richárd Szabó completed the Green Fox course and has been working as a junior developer for the past one year. He managed to fully realize his plan to start working in his new career before he turns 30.
Nowadays, it is not enough for a programmer to write excellent lines of code; it is also becoming more and more important what soft skills they have. What is the added value of a psychologist developing these skills? What methods are worth adapting in a corporate environment? Our psychologist Fruzsina Fejes answered these questions by presenting the Green Fox strategy.