Világszerte egyre népszerűbbek a low-code platformok, és a területhez értő szakemberek iránt is gyorsan nő a kereslet. Tarjáni-Dobos Nikolett dietetikusból lett szoftverfejlesztő, és lassan 2 éve low-code programozóként dolgozik Németországban. Álláskeresőként hallott először a területről, és ma már szerencsésnek érzi magát, hogy ezzel foglalkozhat. De mit csinál egy low-code fejlesztő, és hogyan telik egy munkanapja? Nikit ezekről, és a low-codinggal kapcsolatos tévhitekről kérdeztük.
Eredeti végzettségem szerint dietetikus vagyok, a Green Foxnál pedig C# programozást tanultam. A képzés után egy autóipari cégnél helyezkedtem el, ahol szintén C#-ban fejlesztettem. Alig egy évvel később a férjemmel úgy döntöttünk, hogy szeretnénk kiköltözni Németországba. Itt is a C# programnyelvvel szerettem volna dolgozni, de mivel nem beszéltem jól németül, viszonylag szűkek voltak a lehetőségeim. Álláskeresőként találkoztam először a low-code programozással, és végül ilyen pozícióba vettek fel egy informatikai vállalathoz, amely élelmiszeripari láncokkal dolgozik. Mindez lassan 2 éve történt. A low-code fejlesztést már a cégen belül tanultam meg, és utólag kifejezetten örülök, hogy így alakult, mert nagyon tetszik.
Platform alapú fejlesztést jelent, azaz nem nulláról, hanem egy platform előre legyártott moduljait használva építünk webalkalmazásokat.
Ez nekünk, fejlesztőknek lehetőséget ad arra, hogy a repetitívebb feladatok helyett a kreatív alkotómunkára szánjunk több időt. Az azonban tévedés, hogy alig vagy egyáltalán nem kell programozni.
Szerintem abban, hogy rövidebb idő alatt lehet látványos eredményeket elérni. A low-code platformoknál a vizuális szerkesztő felület és az adatbázis létrehozásánál használt felület leegyszerűsítik a hagyományos fejlesztés egyes munkafolyamatait. Jelentősen csökken például az egyedi front-end fejlesztéssel töltött idő, ilyen értelemben a low-code fejlesztés hatékonyabb. Egyébként ezért is tér át erre rengeteg cég.
Nagyon változatos és kreatív. Eleinte tartottam attól, hogy a platform alapú fejlesztésnél lesznek bizonyos korlátok, de tévedtem. Bármilyen összetett problémát meg lehet oldani.
Jelenleg három projekten dolgozom. Egy kisebb projekten önállóan foglalkozom egy egyszerűbb applikáció fejlesztésével. Ennek a lényege leegyszerűsítve az, hogy a felhasználóknak lehetőségük van CSV-fájlokat feltölteni, amikből különböző követelmények alapján egy strukturált HTML oldalt kell generálni. Tartozik hozzá egy verziókövető rendszer is, illetve egy külön admin felület, ahol az adminok különböző beállításokat tudnak megadni. Van egy nagyobb projekt: egy nagyobb felhasználói bázissal rendelkező, „effort követő” weboldal, amin a userek meg tudják adni, hogy napi hány órát töltöttek egy-egy projekttel, a menedzsereik pedig vissza tudják követni, hogy mennyi erőforrást könyveltek az egyes projektekre maghatározott időszakban, tehát itt már többféle user role van, hozzárendelt funkciókkal. A legnagyobb projekt pedig - ami sokkal inkább egy folyamat – arról szól, hogy az eddig használt OutSystems platformról átváltunk a Mendix nevű platformra. Ennek az előkészítése, valamint az alapfunkciók implementálása zajlik most.
A délelőttök projekt-specifikus napi standupokkal indulnak, és a platformváltás kapcsán is tartunk ilyet. Néha délután is van egy-egy megbeszélés, ha plusz egyeztetésre van szükség az egyik projekt kapcsán, illetve heti projektmeetingeket is tartunk. A nap további része többnyire kódírással telik: ez valamikor az idő 20%, máskor 80-90%-a, szóval nagyon változó. Olyan nap viszont nincs, amikor egyáltalán nem kell kódot írnom.
Csapatként dolgozunk együtt egy-egy weboldalon vagy applikáción, ezen belül én a fejlesztésért és a minőségbiztosításért felelek.
Ha összevetem az általam tanult C# fejlesztéssel, akkor látom, hogy a low-code fejlesztés azért valamivel egyszerűbb, de ezt is meg kell tanulni. Talán a vizuális ábrázolás miatt is könnyebbnek tűnhet, hiszen jól követhető, hogy mi történik az adott flowban, de ez csalóka, mert azt, ami a vizuális ábrázolás mögött van, ugyanúgy le kell kódolni és implementálni kell. Főleg az elején tűnhet könnyűnek a low-coding, de itt is el lehet érni ugyanazt a logikai komplexitást, mint a high code-dal.
A low-code fejlesztésnél is szükség van analitikai készségekre, de az üzleti problémák megoldása és a kreatív csapatmunka is a munka része.
Azoknak ajánlanám, akik szeretik a látványos eredményeket, illetve az egész fejlesztési folyamatot szeretnék végigkövetni. Akár olyan tapasztaltabb fejlesztőknek is érdemes kipróbálni, akik szeretnének elkanyarodni a high code-tól, mert új kihívásokra vágynak. Az biztos, hogy mivel egyre nagyobb a kereslet a low-code fejlesztők iránt, ezzel el lehet helyezkedni az IT-iparágban.
Idén már kétféle kurzus közül választhatnak a jelentkezők: az IT rendszerek működésébe bevezető tananyag mellett már az egyik legnépszerűbb programozási nyelvvel is megismerkedhetnek a tanulni vágyó hölgyek. A Hello IT! for Women sikerének elismeréseként partnerünkkel, az INCO-val tovább bővítjük az együttműködést, és Csehországban is elindítjuk a programot.
A hosszú hónapokig elhúzódó toborzás a HR rémálma. Főleg, ha még attól is tartani kell, hogy a nehezen kiválasztott szakember egy jobbnak vélt ajánlat miatt hirtelen továbbáll. Pedig van olyan megoldás, ami a kockázatokat és a költségeket is minimálisra csökkenti. Ez a tehetséges fiatal programozókat és a vállalatokat összekötő Tech Talent Speed Date, amelyet a Green Fox Academy szervez március 9-én, Budapesten.
Az informatikai szektort érintő szakemberhiány a munkaerőpiac egyik legnagyobb kihívásává nőtte ki magát. Ebben a helyzetben egyre nagyobb jelentőséget kapnak a speciálisan vállalatra szabott megoldások. A corporate bootcamp kifejezetten a cég igényei alapján kidolgozott képzés, ami akár azonnal projektre állítható szakembereket biztosít. A gyakorlati működést és előnyöket a Lufthansa Systems Hungáriával kialakított együttműködésünkön keresztül mutatjuk be.
The IT profession awaits career changers with real opportunities. Green Fox Academy's alumni research shows that our graduates are moving fast in terms of both position and salary. Find out more about how they utilizied the skills learned at Green Fox in their careers!
Big Data has recently turned the business world upside down and has created a need for professionals who can create order out of chaos, i.e. who can create and operate data management systems that allow the organization, cleansing, transformation and analysis of millions of data points.
Flexibility is now an essential part of running a business. Whether it’s a growth-facing business area or a new technological need, a fast decision can provide a long-term competitive advantage. An effective solution for such a case is to start a special, corporate course.