Éva kiskorában csillagász vagy sebész akart lenni. Végül a szállodaiparban kötött ki, ahol 20 évig dolgozott. A Covid is szerepet játszott abban, hogy 2020-ban a karrierváltás mellett döntött. Akkoriban még nem tudta, hogy mit csinál egy programozó, de ma már front-end fejlesztő egy nemzetközi tanácsadó vállalatnál. Hogyan élte meg a bootcamp élményt? Mit szólt a környezete a karrierváltásához? Ismerd meg Éva nem mindennapi karrierútját!
Mielőtt elkezdtem programozást tanulni, a szállodaiparban dolgoztam. Vendéglátóipari főiskolás hallgatóként egy hotelben voltam gyakorlaton, ekkor tetszett meg a szállodák világa. A következő 20 évben a szobafoglalástól kezdve a rendezvényszervezésig számos területen kipróbáltam magam, belföldi és külföldi szállodákban egyaránt. A 2020-as év elejére elvesztettem az addigi lelkesedésemet. Úgy éreztem, hogy szeretnék valami újba belekezdeni, de a szállodaiparban már mindent kipróbáltam, ami érdekelt. Ekkor szembejött a Green Fox hirdetése azzal az üzenettel, hogy váltsak karriert.
Több elképzelésem volt, például csillagász és sebész is akartam lenni, de sajnos meggyűlt a bajom a fizikával. Az IT-ban sosem gondolkodtam, a matekot viszont mindig szerettem. Igaz, hogy a programozás nem matek, de egy kicsit olyan, mintha logikai feladványokat oldanál meg.
Nem, én tényleg nulláról kezdtem a Green Foxnál. Elméletileg mindenki onnan kezdi, de voltak olyanok a csoportomban, akik előtte hobbiból már fejlesztgettek ezt-azt. Tőlem viszont a programozás annyira távol állt, hogy nem is igazán tudtam, hogy mit csinál egy programozó. Aztán utánanéztem, érdekesnek tűnt, és jelentkeztem a képzésre. Azt pedig, hogy felvettek, megerősítésnek vettem, hogy talán végig is tudom csinálni.
Amikor megláttam a Green Fox hirdetését, akkor jöttem rá, hogy a szállodaipartól távoli, teljesen új területre is mehetnék. Ez addig valamiért eszembe sem jutott. Aztán arra gondoltam, hogy eddig 20 évet dolgoztam, és még legalább ennyit szeretnék, azt viszont jó lenne olyan munkával tölteni, ami valóban motivál. Úgy gondoltam, hogy a programozás lehet ilyen, hiszen rengeteg lehetőség van benne. A Covid pedig megadta az utolsó lökést, hiszen sejteni lehetett, hogy a szállodaipar nem sok jóval fog kecsegtetni a járvány alatt és után.
Online képzési formát választottam, aminek nagy előnye volt, hogy nem kellett bejárnom. Emiatt eleinte barátkozni is nehezebb volt, de idővel így is kialakultak kis közösségek. Én is összebarátkoztam két csoporttársammal, akikkel chaten sokat beszélgettünk és segítettünk egymásnak. Előre mondták nekünk, hogy nem nagyon jut majd időnk másra, úgyhogy nem ért váratlanul, hogy sokszor éjszaka is a gép előtt ültem, mégis fizikailag és lelkileg is nagyon megterhelő volt a képzés. Én a két lányommal élek, és tanulás közben többször éreztem lelkiismeretfurdalást azért, hogy nem velük foglalkozom. Amikor pedig velük foglalkoztam, azért furdalt a lelkiismeret, hogy nem tanulok. Szóval ügyesen kellett gazdálkodnom az időmmel.
Először is megveregetném a vállukat azért, hogy belevágnak. Szerintem ez fontos lépés, mert az ember hajlamos benne maradni olyasmiben, amiben nem érzi igazán jól magát. A képzéssel kapcsolatban pedig azt tanácsolnám, hogy néha engedjenek meg maguknak egy kis kikapcsolódást. Én az elején elkövettem azt a hibát, hogy mindent félredobtam, köztük a kedvenc hobbimat, az olvasást is. Pedig néha muszáj feltöltődni, ez a tanulásban is jobban segít, mint az, ha az ember túlhajszolja magát.
A lányaim többször elmondták, hogy mennyire büszkék rám, és végig megértőek voltak azzal kapcsolatban, hogy elfoglalt vagyok. Az egész családom támogatott, de mivel pont a Covid időszakára esett a képzés, inkább távolról szurkoltak. Ami meglepett, hogy a barátaim rögtön azt mondták, hogy szerintük a programozás mennyire nekem való. Ezek szerint jobban tudták, hogy mi illik hozzám, mint én magam.
Gyorsan, mindössze három hét alatt találtam munkát. Így visszatekintve szerencsésen alakultak a dolgok, de a vizsga után izgultam, hogy mi lesz, hiszen programozóként még nem sok önbizalmam volt. Az első helyre felvettek, ráadásul egy olyan állásra, ami tényleg nagyon tetszett, úgyhogy boldog vagyok. Július 1-én kezdtem el dolgozni front-end fejlesztőként egy nemzetközi tanácsadó vállalatnál, a Green Fox egyik partnercégénél. Még új az élmény, de eddig tetszik. Szimpatikus például, hogy tudatosan különböző hátterű embereket vesznek fel egy-egy csapatba, hogy ezzel növeljék a kreativitást. Ilyen értelemben a szállodaipari tapasztalatom is hasznos volt. Az első hónapom tréninggel telik, és csak utána dobnak bele a mélyvízbe. Akkor megint egy izgalmas időszak kezdődik majd számomra.
Több tízezer informatikus hiányzik a magyar munkaerőpiacról, a robotizáció terjedésével pedig a szoftverfejlesztők iránti kereslet további növekedése várható. A hiány egyre több embert csábít át IT területre, ugyanakkor az iparági szakértők arra figyelmeztetnek, hogy csak az elkötelezett, nyitott, fejlődni vágyó szakembereket fogadják tárt karokkal a vállalatok.
Amanda eredetileg angoltanárként és humánerőforrás-menedzserként dolgozott, amikor úgy döntött, hogy új területre vált. 2020-ban beiratkozott a Green Fox Academy online részidős képzésére, hogy beindítsa informatikai karrierjét. Néhány hónappal később azon kapta magát, hogy a világ legnagyobb CRM-platformjával dolgozik. Ismerjétek meg Amanda Lynn Jenys történetét, valamint azon keresztül a no-code fejlesztést!
Mária már régóta a számvitel-pénzügy-kontrolling területén dolgozik és a gyakorlatban élte át a munkaerőpiac rohamos digitalizációját. Gyorsan felismerte az ebben rejlő hosszú távú lehetőségeket és jelentkezett is részidős kurzusunkra. Mik a tapasztalatai és mit tanácsol a leendő hallgatóknak? Milyen tervei vannak a programot követően? Olvasd el inspiráló történetét!
Az informatikushiány egy több évtizedes probléma Magyarországon. Ennek kapcsán az aktuális IT munkaerőpiaci trendekről, megoldási lehetőségekről beszélgetett Bogyó Péter, a HRTV adásszerkesztő műsorvezetője Fachs Anitával, a Green Fox Academy magyarországi operációjának vezetőjével. Az alábbiakban a beszélgetés legfontosabb részeit foglaltuk össze.
Big Data has recently turned the business world upside down and has created a need for professionals who can create order out of chaos, i.e. who can create and operate data management systems that allow the organization, cleansing, transformation and analysis of millions of data points.
Richárd Németh started programming during his second career change. After graduating from Green Fox, he worked as a front-end developer, then recently changed to a full-stack position, and his current job has taken him to the USA. How does he spend a working day and what skills does he need for his job? Discover the world of full-stack development through Ricsi’s story!
Barnabás Kádár got into coding as a social scientist because he wanted to find a STEM job. Since then, he has become an experienced Data Engineer and now teaches Python programming himself. What does a Data Engineer do, what skills does he need and who should choose this career path? Learn more about Data Engineering through Barni's story!
How is it possible to give more impetus to IT development and HR processes at the same time, even though this field is understaffed? How can you fill the gap when you need specialists of a company-specific technology who are ready to join a project as quickly as possible? The corporate bootcamp, which provides specific skills in close cooperation with a company, responds to these challenges.
On March 17 we were happy to co-host the “Tech Up Your Business” webinar together with Green Fox Academy live on Facebook and Zoom. Our renowned speakers from Microsoft, SAS and Emarsys discussed the importance of tech skills for business professionals in various industries, as well as achieving a certain level of familiarity with contemporary technologies to succeed in the business world of today.
The pressure for growth experienced by IT companies is now having an impact on the labour market. The active involvement of women in the IT sector can not only play an important role in alleviating skills shortages; it can also contribute to the development of a more diverse workplace, stimulating teamwork and productivity.