Bár már régóta divatos IT buzzword a DevOps, még mindig kevesen vannak tisztában vele, mit is takar valójában. A legnagyobb elemző cégek becslése szerint a DevOps eszközök piaca a 2018-as 3,42 milliárdról 2026-ra 15 milliárd dollárra fog nőni, ráadásul ezzel párhuzamosan a piacon is egyre több DevOps szakemberre lesz igény.
Mi is a DevOps?
Az agilis módszertanra épülő DevOps a fejlesztés (Development) és az üzemeltetés (Operations) szavak összeolvadásából adódik. Egy olyan IT kultúrát, szoros együttműködést és filozófiát takar, aminek legfőbb célja egy biztonságosabb, gyorsabb és gazdaságosabb IT szállítási lánc megteremtése.
Ha egyszerű, hétköznapi nyelvre szeretnénk lefordítani, mondhatjuk, hogy egy szervezetben a fejlesztői és az üzemeltetői csapatok a korábbi, elszigetelt működés helyett, összehangoltan működnek együtt annak érdekében, hogy jobb és megbízhatóbb termékeket tudjanak szállítani. Ezáltal a csapatok jobban reagálnak az ügyféligényekre, növelik az általuk fejlesztett alkalmazások megbízhatóságát, és gyorsabban képesek elérni a kitűzött üzleti célokat.
Fontos leszögezni egyrészt, hogy a DevOps nem egy új eszközkészlet, sokkal inkább egy új folyamat és kultúra, másrészt, hogy nem kizárólag a szoftverfejlesztésre fókuszál, hanem a szükséges infrastruktúra megteremtésére és a futó szoftver utánkövetésére is.
Mire számíthat, aki ezt a területet választja?
A DevOps szakemberek felelnek a szerverek működéséért. Mivel azonban ezeket az alkalmazásokat sok-sok szerver szolgálja ki, olyan programokat kell írniuk, amik ezeket automatizálják, ezáltal az adatok gyorsan futnak, mérhetők, monitorozhatók.
Mi a kihívás benne?
A DevOpsosnak ismernie kell az egész rendszert: hogy milyen hardveren futnak a kódok, melyiknek mi az előnye/hátránya és hogyan kapcsolódnak egymáshoz a különálló szoftvermodulok. Ezáltal ő nevezhető a “karmesternek”, aki a leginkább képben van, és kézbe veszi a probléma megoldását, ha valami nem működik.
Milyen készségekre van szükség ezen a területen?
Ahogy arról már korábban írtunk, a DevOps lebontja a falakat a fejlesztési és üzemeltetési csapatok között, hiszen folyamatos, aktív együttműködés alakul ki közöttük. Éppen ezért az első és legfontosabb soft skill a kommunikációs készség. Emellett egy DevOps szakembernek széleskörű technológiai ismeretre van szüksége, mindig képben kell lennie a legújabb technológiákkal, eszközökkel, folyamatosan fejlesztenie kell magát, hiszen rendkívül sokrétű feladatokat tartogat ez a karrierút. Kiemelten fontos ezeken felül a kitartás és az elszántság, mert a szakterületre jellemzőek a komplex problémák, amelyeket gyakran csak többszöri próbálkozásra sikerül feltárni és megoldani.
Szeretnél IT területre váltani? Érdekel a DevOps? Jelentkezz junior programozó képzésünkre és sajátítsd el villámgyorsan velünk.
Világszerte egyre népszerűbbek a low-code platformok, és a területhez értő szakemberek iránt is gyorsan nő a kereslet. Tarjáni-Dobos Nikolett dietetikusból lett szoftverfejlesztő, és lassan 2 éve low-code programozóként dolgozik Németországban. Álláskeresőként hallott először a területről, és ma már szerencsésnek érzi magát, hogy ezzel foglalkozhat. De mit csinál egy low-code fejlesztő, és hogyan telik egy munkanapja? Nikit ezekről, és a low-codinggal kapcsolatos tévhitekről kérdeztük.
Úgy döntöttél, végre szögre akasztod régi, poros karriered és belevágsz valami egészen újba? Ha azt már tudod, hogy az IT a kiszemelt terület, gratulálunk! Máris meghoztad az első fontos döntést. De hogyan indulj el az új karriered felé vezető úton? Milyen programnyelvet tanulj meg először? Összegyűjtöttük a legnépszerűbb lehetőségeket!
A Green Fox Academy új többségi tulajdonosa és befektetője, a Sandberg Capital bevonásával folytatja nemzetközi expanzióját, valamint vállalati szolgáltatásai és képzési kínálata fejlesztését. Ez a partnerség számos új lehetőséget nyit előttünk céljaink eléréséhez, és izgatottan tekintünk a közös munka elé.
Ma már nem elég, ha egy programozó kiváló kódsorokat ír, egyre fontosabb, milyen személyes készségekkel rendelkezik. Milyen hozzáadott értéke van annak, ha egy pszichológus foglalkozik ezen skillek fejlesztésével? Milyen módszereket érdemes vállalati környezetben is adaptálni? Pszichológusunk, Fejes Fruzsina a Green Fox stratégiájának bemutatásán keresztül adott választ ezekre a kérdésekre.
Ádám Pisky-Nagy worked in development policy for 5 years, before graduating from Green Fox Full-stack programmer course in 2019. After the placement, he quickly moved up the ranks and now works as a senior developer. What does it take to become a senior in the programming profession, and what can a career change bring in terms of salary? Get to know Ádám's story!
The IT profession awaits career changers with real opportunities. Green Fox Academy's alumni research shows that our graduates are moving fast in terms of both position and salary. Find out more about how they utilizied the skills learned at Green Fox in their careers!
He studied to be a lawyer and became a dental technician. Then he realized that due to the incredible advancements in technology, there would be an ever-decreasing demand for human work. Richárd Szabó completed the Green Fox course and has been working as a junior developer for the past one year. He managed to fully realize his plan to start working in his new career before he turns 30.
On March 17 we were happy to co-host the “Tech Up Your Business” webinar together with Green Fox Academy live on Facebook and Zoom. Our renowned speakers from Microsoft, SAS and Emarsys discussed the importance of tech skills for business professionals in various industries, as well as achieving a certain level of familiarity with contemporary technologies to succeed in the business world of today.
With the involvement of a new investor and majority owner, Sandberg Capital, Green Fox Academy continues the international expansion and the development of corporate services and courses. This partnership opens new opportunities for achieving our goals and we look forward to working together.