A Green Foxnál mindig is nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy segítsünk a nőknek a karrierváltásban, és jövőbiztos tudást szerezni. Ennek jegyében évente megrendezzük a kifejezetten hölgyeknek szóló, ingyenes eseményünket, a Ladies' Coding Nightot, ahol a résztvevők nemcsak a kódolásban próbálhatják ki magukat, hanem első kézből inspirálódhatnak programozónők személyes történeteiből. Milyen témákat jártunk körbe az idei eseményen? Milyen nőként elindulni az IT területen? Olvassátok el cikkünket, és ismerjétek meg előadóink személyes tapasztalatait!
Az IT szektor rendkívül dinamikusan fejlődő terület, ahol számos új pozíció nyílik, és hosszú távon is remek karrierlehetőségekkel kecsegtet. Ennek ellenére még mindig kevés a női fejlesztő: az Eurostat adatai szerint Magyarországon mindössze 10% körüli a női IT-alkalmazottak aránya. Ráadásul a tech szférában is egyre inkább felértékelődnek a soft skillek, mint a kommunikációs készség, problémamegoldás vagy a csapatmunka, amiben pedig a nők jellemzően erősek.
A Green Foxnál a kezdetektől nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy segítsünk a nőknek felkészülni a digitalizáció kihívásaira, elsajátítani az informatika alapjait, és jövőbiztos tudást szerezni egy új karrier megkezdéséhez. Ennek jegyében évente megrendezzük a kifejezetten hölgyeknek szóló Ladies’ Coding Nightot, ahol a résztvevők nemcsak a kódolásban próbálhatják ki magukat, hanem első kézből inspirálódhatnak programozónők személyes történeteiből.
Az idei kerekasztal-beszélgetésen olyan érzése volt az embernek, mintha ezeréves barátnők ülnének össze egy jó beszélgetésre egy pohár bor, finom fánkok társaságában. Az előadások és workshopok között pezsgett a terem, megjött a bátorság a kérdésekhez is, érezni lehetett a szűnni nem akaró érdeklődést a lányok személyes tapasztalatai, karrierútjai iránt.
A beszélgetésben 5 hölgy vett részt, akik bár mind más háttérrel érkeztek az IT-ba, mindannyian megtalálták számításaikat új szakmájukban. Boginak a koronavírus járvány miatt lényegében megszűnt nyelvtanári munkája, így gyorsan döntést kellett hoznia. Mindenképpen olyan szakmát szeretett volna, ahol nemcsak anyagilag érezheti magát biztonságban, de időtálló tudást is szerezhet, így talált rá a programozásra. Mostanában egyre bátrabban kacsintgat a digitális nomád életmód felé, nagy érték számára, hogy új szakmája ezt is lehetővé teszi.
Margó az újságírásban töltött hosszú évek után ábrándult ki szakmájából, és egy korábbi Ladies’ Coding Night után tette le voksát a programozás mellett. Ma már Front-end fejlesztő, bár kisgyermeke érkezése miatt tartott egy kis szünetet, nemrég visszatért a munkába.
Dia dietetikusként döntött úgy, hogy új kihívásokra vágyik, és informatikus barátai buzdítására kezdte eleinte önállóan képezni magát a programozásban, majd pár hónap múlva jelentkezett a Green Foxhoz, ma pedig Back-end fejlesztőként dolgozik egy kisebb magyar cégnél.
Fanni közgazdász pályáról váltott IT-ra, majd Data Engineerként találta meg számításait az Aliznál.
Nóri már tudatosan ebbe az irányba indult, egyetemen sajátította el a szakma alapjait, ma pedig Full-stack fejlesztőként vezető beosztásban dolgozik a Sprintformnál, és emellett a Fejlesztőlány nevű blog elindítója, szerkesztője.
A karrierváltás során a Green Foxnál végző Bogi, Dia és Margó is nagyon sok kétellyel küzdött, egyáltalán nem voltak biztosak önmagukban, és abban, hogy képesek lesznek ennyire más háttérrel sikeresen elsajátítani a programozást. Bogi a képzés elején nagyon sokat gondolkodott azon, hogy feladja, mert úgy érezte mindenki jobb nála. Margó is hasonló cipőben járt, és hogy ezen átlendüljön, nagyon sokat beszélgetett a mentoraival és pszichológusokkal, akik a Green Foxnál segítik a hallgatók karrierváltását. Visszatekintve mindhárman nagyon hálásak a pszichológusoknak, mert nagy szükségük volt a lelki támogatásra és visszacsatolásra a haladásukkal kapcsolatban.
Fanni is hasonlóan élte meg a saját karrierváltását: “Ha az ember valami teljesen újba vágja a fejszéjét, biztos lesz olyan pont, amikor fel akarja adni, mert ha távol áll a komfortzónádtól, és nincs meg hozzá az alaptudásod, akkor nagyon nehéz. Épp ezért nagyon különleges érzés, amikor sikerül” – mondta Fanni.
Megnyugtatásként a Green Foxnál végzett lányok hozzátették, hogy az évfolyamukon egy ember kivételével mindenki sikeresen elvégezte a képzést, ráadásul Margónak három nap alatt sikerült elhelyezkednie a sikeres vizsgát követően. A képzésre visszaemlékezve pedig azt mondták, hogy hamar jó kapcsolat alakult ki a hallgatók között, sokat segítettek egymásnak a haladásban, és utána is kapcsolatban maradtak egymással. A Green Fox nemcsak új szakmát, de közösséget is adott nekik.
A beszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy nincs egy univerzális nyelv, ami mindenkinek elsőre beválik. Azzal érdemes kezdeni, ami elsőként felkelti az érdeklődésünket. Akik kicsit tudatosabban választanának, azoknak érdemes végiggondolni az érdeklődési körüket: ha például valaki szeret vizualizálni dolgokat, akkor a Front-end, ha viszont az adatbázisok izgatják a fantáziáját, akkor a Data engineer terület lehet a jó választás. Azt is kiemelték, hogy a későbbi pályát nem feltétlen határozza meg az elsőként elsajátított technológia: “Ha egyet megtanul az ember, a második már könnyebb, mert a logika nagyjából ugyanaz mögötte” - mondta Bogi. “Nincsen kőbe vésve, hogy azon a területen maradjunk, amivel kezdtünk, el lehet sajátítani egy másik nyelvet és továbbhaladni az úton” - egészítette ki Margó.
Nóri kicsit más oldalról közelítette meg a kérdést, szerinte az angol nyelvnek kell lennie az elsőnek: “Az angol nyelvvel érdemes kezdeni, mert anélkül nem lehet fejlesztő az ember, hiszen a tartalmak is angolul érhetők el. Nem érdemes arra várni, hogy valaki majd lefordítja, mert így gyorsan elavulhat a tudásunk.”
************************
Felmérések szerint a karrierváltók zöme leginkább a hosszú távú, biztos karrierlehetőség miatt vált IT területre. A Ladies’ Coding Night közönsége is hasonlóan látja: az esemény előtti felmérésben részt vevők közül a legtöbben, 38,6% is elsősorban ezért váltana IT területre.
************************
Nóri tapasztalata szerint sok a karrierváltó a szakmában, de fontos megjegyezni, hogy nem az számít, milyen háttérrel rendelkezik egy jelentkező. Inkább az a fontos, hogy mennyire szorgalmas, agilis, ugyanis ezen a területen folyamatosan fejlődni kell, új dolgokat megérteni és elsajátítani, hiszen időről-időre megjelennek frissítések, újítások, és gyorsan fejlődik a technológia. “Mindegy, hogy karriert váltasz-e, nem leszel lemaradva a régi motorosokhoz képest. Nőként érezhetjük úgy, hogy jobban kell bizonyítanunk, de teljesen rendben van valamit nem tudni” - fűzte hozzá Nóri. Az ő kivételével az előadók sem gondolták volna magukról, hogy az IT-ban kötnek majd ki, de mindannyian megtalálták a helyüket a programozásban.
***********************
Bár a szakmában túlsúlyban vannak a férfiak, nőként sem kell tartani a területtől. A Ladies’ Coding Night felmérésében részt vevők többsége úgy véli, hogy a cégek inkább nyitottak arra, hogy női fejlesztőket foglalkoztassanak, és szerintük a női jelentkezők mérsékelten indulnak egyenlő esélyekkel a pozíciókért.
***********************
A beszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy a szakma ugyan el van tolódva a férfiak irányába, sehol nem érte őket negatív megkülönböztetés, sőt, inkább pozitív diszkriminációban részesültek. Ma már tárt karokkal várja az IT szektor a hölgyeket, sok cég igyekszik kifejezetten nőket megszólítani. Egyre több tanulmány világít rá, hogy a vegyes csapatok nemcsak hatékonyabban működnek, de a munkahelyi légkörre is pozitív hatással van, ha a nemek aránya kiegyensúlyozottabb. Ugyanakkor még valóban kevés nő helyezkedik el IT szakmákban, az előadók is jellemzően egyedül vagy csak néhányan vannak nőként a csapatukban. Dia kihangsúlyozta, hogy tapasztalata alapján leginkább a tudás és fejlődés iránti vágy számít ezen a területen, a férfi kollégák pedig kifejezetten segítőkészek a napi munka során. Margó azt is hozzátette, hogy nemcsak a napi feladatok beosztása egyenrangú, de a fizetési szintben sem tapasztal különbséget. Nóri vezetőként is azt tapasztalja, hogy a neme nem befolyásolja a szakmai megítélését, új csapattagok felvételekor ő maga sem a jelölt neme, hanem a tudása alapján dönt.
Az előadók szerint ugyan vannak stresszes időszakok, de jellemzően kiegyensúlyozottabbnak érzik magukat korábbi szakmájukhoz képest. A nehezebb időszakok között a fejlesztésben jellemző sprint időszakokat, a projektzárást említették, és azt, amikor kijön egy új fejlesztés, amit meg kell tanulni használni.
Ugyanakkor IT területen jellemzően nagyon támogatják az otthoni munkavégzést és a részmunkaidős foglalkoztatást. Emiatt a rugalmasság miatt kisgyermekes anyukáknak is kifejezetten jó karrierválasztás lehet: Margó például kisgyermeke születése óta jelenleg 4 órában dolgozik, a munkáltatója tárt karokkal várta vissza. Bogi pedig ennek a rugalmasságnak köszönhetően táv-dolgozhatott pár hónapot Isztambulból, és már tervezi következő körutazását a Balkánra és Azerbajdzsán környékére, a cége teljes mértékben támogatja ebben. Ezen felül mindannyian kiemelték, hogy nagyfokú szabadságot élveznek napi munkájukban, a határidők figyelembevételével maguknak oszthatják be, mikor végzik el feladataikat.
Juniorként az első munkahelyen helyt kell állni, de nagyon támogatók a kollégák. “Ha junior vagy, egyértelmű, hogy hibázni fogsz, és nem is elvárás, hogy ne kövess el hibákat, hiszen ezzel tanulsz. Nem kell azon izgulni, hogy valamit elrontasz, ez normális” - mondta Nóri.
Várunk Junior programozó képzésünkön, ahol néhány hónap alatt, vagy akár munka mellett is programozóvá válhatsz.
Moderátor: Nagy Ildi, Brain Bar Agenda managere
Résztvevők:
Bolyki Fanni
Dér Leonóra
Kovács Margó
Nagy Boglárka
Szántó Dia
Szeretnél egy olyan IT tudást szerezni, ami nagyon keresett és anyagilag is megbecsülik a cégek itthon és külföldön egyaránt? Jelentkezz junior programozó képzésünkre és sajátítsd el villámgyorsan velünk.
A kisgyermekkel otthon töltött hónapok, évek után rengeteg anyukát bizonytalansággal tölt el a munka világába való visszatérés. Pedig ez az időszak karrier szempontból sem elvesztegetett idő, hiszen az édesanyává válásnak köszönhetően számos olyan készséggel gazdagodnak a nők, amelyeket a munkáltatók is nagyra értékelnek.
A technológiai trendek által előidézett iparági változások a kihívások mellett lehetőséget kínálnak a vállalatok számára, hogy növeljék bevételi forrásaikat. Ahhoz azonban, hogy az élen maradjanak, a szervezeteknek lépést kell tartaniuk a fejlődő technológiával, alkalmazottaiknak pedig a szükséges készségekkel.
A Green Fox Academy új többségi tulajdonosa és befektetője, a Sandberg Capital bevonásával folytatja nemzetközi expanzióját, valamint vállalati szolgáltatásai és képzési kínálata fejlesztését. Ez a partnerség számos új lehetőséget nyit előttünk céljaink eléréséhez, és izgatottan tekintünk a közös munka elé.
Az informatikai vállalatok esetében tapasztalt növekedési kényszer napjainkra a munkaerőpiacon érezteti hatását. A nők aktív bevonása az IT szektorba nem csupán a szakemberhiány enyhítésében játszhat kiemelkedő szerepet, de hozzájárulhat a sokszínűbb munkahelyi közösség kialakításához, serkentve a csapatmunkát és a produktivitást.
Barnabás Kádár got into coding as a social scientist because he wanted to find a STEM job. Since then, he has become an experienced Data Engineer and now teaches Python programming himself. What does a Data Engineer do, what skills does he need and who should choose this career path? Learn more about Data Engineering through Barni's story!
He studied to be a lawyer and became a dental technician. Then he realized that due to the incredible advancements in technology, there would be an ever-decreasing demand for human work. Richárd Szabó completed the Green Fox course and has been working as a junior developer for the past one year. He managed to fully realize his plan to start working in his new career before he turns 30.
Big Data has recently turned the business world upside down and has created a need for professionals who can create order out of chaos, i.e. who can create and operate data management systems that allow the organization, cleansing, transformation and analysis of millions of data points.
The rapid change in development needs and technologies, a shortage of quality workforce, and the difficulty of retaining colleagues with valuable professional skills are major challenges for companies worldwide. How to give a unique answer to a global problem? Who is responsible for the management of this problem, and where should you start? We discussed all these questions with Anita Fachs, who is the managing director in charge of corporate services at Green Fox.
Flexibility is now an essential part of running a business. Whether it’s a growth-facing business area or a new technological need, a fast decision can provide a long-term competitive advantage. An effective solution for such a case is to start a special, corporate course.