Legfrissebb cikksorozatunkban azokat az IT területeket járjuk végig, amikkel hosszú távon piacképesek maradhattok és hosszú távon jövőálló tudásra tehettek szert a munkaerőpiacon. Következő állomásunk a DevOps. A legnagyobb elemző cégek becslése szerint a DevOps eszközök piaca a 2018-as 3,42 milliárdról 2026-ra 15 milliárd dollárra fog nőni, ráadásul ezzel párhuzamosan a piacon is egyre több DevOps szakemberre lesz igény, ezért most ezt a területet fogjuk mélyebben bemutatni.
Az agilis módszertanra épülő DevOps a fejlesztés (Development) és az üzemeltetés (Operations) szavak összeolvadásából adódik. Ha egyszerű, hétköznapi nyelven szeretnénk megfogalmazni, mondhatjuk, hogy egy szervezetben a fejlesztői és az üzemeltetői csapatok a korábbi, elszigetelt működés helyett, összehangoltan működnek együtt annak érdekében, hogy jobb és megbízhatóbb termékeket tudjanak szállítani. Mivel a gyors fejlesztési iterációk miatt nehezebbé válik a felhasználóktól érkező problémák feldolgozása, és a gyors változások megnövekedett terhet rónak a fejlesztői csapatokra, így egyre több szervezet fordul a DevOps irányába.
Ennek köszönhetően az IT csapatok gyorsabban és hatékonyabban tudnak reagálni az ügyféligényekre, növelni tudják az általuk fejlesztett alkalmazások megbízhatóságát, és gyorsabban képesek elérni a vezetőség által kitűzött üzleti célokat. Ennek egyik fő jellemzője, hogy a csapatok elsősorban a végfelhasználói élményre koncentrálnak, és arra, hogy az miként befolyásolja az üzleti igényeket.
A DevOps valójában nem egy új eszközkészlet, sokkal inkább egy új folyamat és kultúra, ami nem kizárólag a szoftverfejlesztésre fókuszál, hanem a szükséges infrastruktúra megteremtésére és a futó szoftver utánkövetésére is.
Elsősorban olyanoknak ajánljuk ezt az irányt, akik nem riadnak vissza a kihívásoktól, szeretnek problémákat megoldani, képesek átlátni komplex rendszereket, analitikus látásmódjuk van és jó a logikai érzékük.
“Olyan embereknek ajánlanám ezt a területet, akiknek nagyon széles az érdeklődési körük és mindig szeretnek új problémákat, új dolgokat tapasztalni. Nagyon-nagyon sokszor történik, hogy egy olyan problémát kell megoldani, amit sose láttál még korábban, és az nagyon fontos, hogy ezt ne frusztrációként éld meg, hanem mint egy szórakoztató kihívást” - Samu, volt hallgatónk, senior DevOps mérnök.
Emellett olyanoknak is való a DevOps, akiket motivál a folyamatos tanulás. A soft skillek is nagyon fontosak ezen a területen, főleg a kommunikáció és alkalmazkodó készség, hisz napi szinten kell kommunikálni, egyeztetni társterületekkel. Elengedhetetlen továbbá egy erős angol nyelvtudás, hiszen egyrészt az IT nyelve az angol és számtalan multinacionális cégnél dolgoznak különböző nemzetiségű szakemberek.
A kód végig követhető: A régi modellben a fejlesztő átadta az elkészült kódot a tesztelőknek (Quality Assurance csapatnak), akik később szintén továbbadták az éles rendszert üzemeltető csapatnak. Így akár az is előfordulhatott, hogy a fejlesztő által megírt kód az élesítésnél már nem is hasonlított a kiindulási állapothoz. A DevOps modell alatt azonban a fejlesztők végig követni tudják a saját kódjukat a megírástól kezdve a tesztelésen át, egészen az élesítésig, ezzel is csökkentve a hiba faktort.
Kevesebb stressz: Mivel a fejlesztők az egész folyamat alatt követni tudják az általuk megírt kódot, és a fejlesztői csapatok szorosan együttműködnek az üzemeltetői csapatokkal, csökken az éles rendszerben a bugok és váratlan hibák száma, amit javítani kellene. Ebben az új kultúrában a csapatok (és ezáltal a szervezet is) már proaktívan fel vannak készülve ezekre a helyzetekre és időben tudnak reagálni a problémákra, elkerülve az eszkalálódásukat.
Több idő a releváns munkára: A DevOps megkönnyíti a zökkenőmentes kommunikációt és együttműködést a fejlesztési és üzemeltetési csapatok között, így több idő jut a valós munkafolyamatok elvégzésére. Ezen felül számos soft skillre is szüksége van a fejlesztőknek ebben az új kultúrában, ami hozzájárul a szakmai fejlődéshez is.
Több tér az innovációknak: A csapatok közötti hatékony együttműködés nem csak megkönnyíti és felgyorsítja az információk megosztását, de ezáltal több idő és kapacitás jut az új ötletek és innovatív módszerek kidolgozására is. Ez pedig inspirálóan hat a csapat tagjaira.
A DevOps folyamata gyorsan fejlődik, és ezáltal új megnevezések, szerepkörök és felelősségi körök jelennek meg. Fontos hangsúlyozni, hogy bár a vállalatok igyekeznek külön-külön felsorolni az egyes szerepköröket, sok átfedés van a felelősségek, a feladatok és a szükségek készségek között.
Ezeknek a szakembereknek képesnek kell lenniük átlátni a teljes szoftverszállítási életciklust. A DevOps környezetben az ő felelősségi körükbe tartozik a szoftverfejlesztési és -telepítési folyamat tervezése, ütemezése, a folyamat felügyelete és irányítása, valamint hozzájuk tartozik a szoftver tesztelése is a leszállítás előtt.
Ez a szerepkör felel a szoftver magas szintű biztonságáért minden szakaszban. Olyan eszközöket használnak, mint például a konfigurációkezelés és a log management.
A szoftvertesztelők feladata, hogy összehangolják a teszt tervet, a teszt eseteket és a tesztautomatizálást a szervezetben használt DevOps keretrendszerrel. Továbbá ellenőrzik, hogy a kódmódosítások rendeltetésszerűen működnek-e, és arról is gondoskodnak, hogy a változtatások ne törjék meg a termék egészét.
Ezek a szakemberek általában mélyen integrálódnak a fejlesztési folyamatba, felügyelik a kódot, és az automatizáció zökkenőmentességére koncentrálnak. Széleskörű ismeretekkel rendelkeznek a különféle DevOps automatizálási eszközök terén és a folyamatok megvalósításában, és képesnek kell lenniük megosztani a figyelmüket például a kódolás, az integráció és a tesztelés között. Egyfajta hídként működnek a fejlesztői és üzemeltetői csapatok között.
A DevOps architektek produktív DevOps környezetet hoznak létre a megfelelő eszközökkel, módszerekkel és folyamatokkal. Emellett ők felelnek az olyan platformok és architektúrák fejlesztéséért, amelyek lehetővé teszik az alkalmazások és infrastruktúra egységes és automatizált adminisztrációját. Felügyelik és felülvizsgálják az összes műszaki műveletet és a fejlesztői csapatokat.
Ugyan ki akarná vesztegetni az idejét, ha végre úgy dönt, belevág a programozásba és elindul a karrierváltás rögös útján?! Egy teljesen új terület megismerése és egy új szakma készségszintű elsajátítása rengeteg időt és energiát emészt fel. Nincs ez másképp a programozással sem, ezért érdemes körültekintően programozási nyelvet választani, hogy olyan tudásra tegyél szert, amivel tényleg új karrierbe kezdhetsz.
A Green Foxnál mindig is nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy segítsünk a nőknek a karrierváltásban, és jövőbiztos tudást szerezni. Ennek jegyében évente megrendezzük a kifejezetten hölgyeknek szóló, ingyenes eseményünket, a Ladies' Coding Nightot, ahol a résztvevők nemcsak a kódolásban próbálhatják ki magukat, hanem első kézből inspirálódhatnak programozónők személyes történeteiből. Milyen témákat jártunk körbe az idei eseményen? Milyen nőként elindulni az IT területen? Olvassátok el cikkünket, és ismerjétek meg előadóink személyes tapasztalatait!
Hogyan adható nagyobb lendület egyszerre az IT fejlesztéseknek és a HR folyamatoknak, annak ellenére, hogy ez a terület munkaerőhiánnyal küzd? Mivel hidalható át, ha cégspecifikus technológiára felkészült, azonnal projektre állítható szakemberekre van szükség, a lehető leggyorsabban? A szoros vállalati együttműködésben megvalósuló, speciális készségeket biztosító corporate bootcamp ezekre a kihívásokra ad választ.
A rugalmasság mára megkerülhetetlen szerepet kapott a vállalati működésben. Akár növekedés előtt álló üzletágról, akár új technológiai igényről van szó, az időben meghozott döntés hosszú távú versenyelőnyt jelenthet. Ilyen esetre hatékony megoldás egy speciális, vállalati képzés elindítása.
In our latest series of articles, we aim to introduce those IT career paths that allow us to remain marketable and acquire long-term future-proof knowledge on the labor market. Our next stop is DevOps. According to the estimates of the largest analytical companies, the market of DevOps-based tools is growing from 3.42 billion in 2018 to 15 billion dollars by 2026. Simultaneously, there is a growing demand for DevOps specialists in the market as well, that is why we will introduce this career path more in depth.
In technology- similar to our lives recently - the only stability is change, which both organizations and people must learn to adapt to. This is especially important for those whose jobs are threatened by automation or recession. In this series of articles we aim to introduce those IT career paths that let us stay marketable in the job market long term. This time, we dive into Salesforce, for which experts predict a bright future.
Anita Donkó had worked as an art teacher but switched to IT after much consideration. She completed our CRM Specialist course in the summer of 2022 and found a new job within 2 weeks. How did she find the course, what attracted her to Salesforce, and what parallels does she see between this platform and indoor climbing? Read the story of Anita’s career change.
Besides challenges, the changes in the industry brought about by technological trends also present opportunities for companies to increase their revenue streams. However, if they want to stay ahead, organisations must keep pace with evolving technology, and their employees must have the necessary skills.
The lack of IT professionals has been a problem in Hungary for decades now. Péter Bogyó, editor of HRTV and Anita Fachs, the head of the Hungarian operation of Green Fox Academy, sat down for an interview and talked about the current IT market trends and possible solutions to the issues facing it. We have summarized the most important bits of the in conversation below.
How is it possible to give more impetus to IT development and HR processes at the same time, even though this field is understaffed? How can you fill the gap when you need specialists of a company-specific technology who are ready to join a project as quickly as possible? The corporate bootcamp, which provides specific skills in close cooperation with a company, responds to these challenges.