2015-ben húszezer informatikus hiányzott Magyarországon, ez a szám azóta minden bizonnyal növekedett. Figyelembe véve a szakma kiemelkedő fizetési szintjét is, nem kérdés, hogy a karrierváltáson gondolkodóknak érdemes belevágniuk a programozóképzésbe. Legújabb, az Academy4MoMs-szal közös képzésünket kifejezetten 1,5-4 éves korú gyermeket nevelő édesanyáknak feljesztettük ki: amíg az anyák programozni tanulnak, a gyermekekre bölcsiben vigyáznak. Majd a képzés elvégzése után az elhelyezkedésben is segítünk.
Az ötlet gazdája, Utasi-Peszlen Rita maga is karrierváltó, HR-esből lett bölcsitulajdonos kisfia születése után. De nem elégedett meg ennyivel, arra gondolt, hogy más anyukáknak is szívesen segítene szülés után visszatérni a munka világába. HR szakemberként pontosan tudja, milyen kihívásokkal néznek szembe a munkaerőpiacra szülés után visszakerülő nők, anyaként pedig azt is megtapasztalta, hogy milyen nehéz megfelelő napközbeni felügyeletet találni a kicsik számára. Ebből jött létre az Academy4MoMs ötlete, ahol az anyák új szakmát tanulhatnak, miközben a gyermekeik a legmodernebb fejlesztő foglalkozásokon vehetnek részt.
Új karrier egy rugalmasabb szakmában
A Green Fox Academy Magyarország első négy hónapos programozó bootcampje. Működésünk közel három éve alatt már több mint 470 hallgató iratkozott be Junior programozó képzésünkre. Végzőseink 90 százaléka sikeresen el is tudott helyezkedni, köszönhetően annak, hogy több mint 50 olyan céggel állunk kapcsolatban, amelyeknek rendszeresen szükségük van képzett és motivált junior programozókra. Mindig is fontos volt számunkra munkánk társadalmi hatása, így már évek óta azon gondolkoztunk, hogy olyanokat is be tudjunk vonni, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy napi 8-10 órát szánjanak egy szuperintenzív szoftverfejlesztő képzésre – mondta Bárdos Kristóf, a Green Fox Academy társalapítója.
Célcsoportként felmerültek a kisgyerekes anyukák, akik sokszor hiába szeretnének dolgozni, nem találnak olyan munkahelyet, ahol elég rugalmasak a körülmények, így nem tudják összeegyeztetni a munkát és a családot. Pedig az IT szektorban működő cégeknél a munka sok esetben éppen ilyen: ezt ismerte fel Utasi-Peszlen Rita, az Academy4MoMs alapítója, amikor megkereste a Green Foxot ötletével.
Bárdos Kristóf és Utasi-Peszlen Rita együtt dolgoztak ki egy képzési tervet kifejezetten a kisgyermekes anyukák igényeire szabva.
Alapelv volt a tanterv kidolgozásakor, hogy fokozatosan készítsük fel az anyákat a tanulással járó új helyzetre, például ne kelljen azt érezniük, hogy a hirtelen jött új kötelezettség a család rovására megy. A tananyag viszont ugyanaz, mint a Green Fox Academy 4 hónapos képzésén, hiszen ez a piacképes tudás biztosítja azt, hogy a képzést követően el tudjanak helyezkedni az anyukák. Előképzettségre nincs szükség, de felvételi van, a motiváció és társas készségek vizsgálata mellett a jelölt digitális írástudását és angol nyelvtudását vizsgáljuk, hiszen az IT szektor nyelve alapvetően az angol. Ez sem kell, hogy bárkit is visszatartson a programozástól, mert a tíz hónapos kurzus első hónapjában felzárkóztató angollal indul, ami jó ráhangolódást is jelent az újbóli tanulásra.
Maga a programozóképzés tehát kilenc hónap, amely három modulból épül fel. Az első modulban heti 3x3 órában a programozás alapjait lehet elsajátítani. A második az úgynevezett orientációs modul, amikor már heti 5x3 órában egy kiválasztott technológiában, programnyelvben mélyedhetnek el jobban a résztvevő anyukák. A képzés utolsó része pedig egy hét hetes projektfeladat, amikor már egy konkrét projekten dolgoznak a programozójelöltek. Ez a legintenzívebb rész, hiszen ekkor mintegy „főállásban”, napi nyolc órában ott kell lenniük a képzésen. A gyerekek szempontjából viszont ez sem jelent gondot, hiszen ugyanazon a helyen, a képzéshez igazítva biztosítják a kicsik bölcsődei ellátást.
A kurzus végén a Green Fox Academy és az Academy4MoMs csapata az elhelyezkedésben is segíti az édesanyákat, a képzés és az új élethelyzet okozta nehézségeken pedig egy pszichológuscsapat segít átlendülni. Bárdos Kristóf szerint egyre több olyan cég van, ahol kifejezetten 4-6 órás részmunkaidőben keresnek alkalmazottakat, de ha valaki 8 órában szeretne dolgozni, arra is van lehetőség. Nagy előny az anyukák számára, hogy az IT szektorban sokszor van lehetőség otthonról is dolgozni, illetve a munkaidőt is rugalmasan lehet igazítani a családi kötelezettségekhez.
A képzés megálmodói azokra is gondoltak, akik szívesen részt vennének benne, de anyagilag megterhelő lenne számukra a képzés. Emiatt választhatnak a jelentkezők több fizetési konstrukció közül, és lehetőségük van a limitált számban elérhető részösztöndíjak megpályázására is, amelyet a legmotiváltabb és legjobb felvételi eredményt elérő jelentkezők nyerhetnek el.
Az informatikai szektort érintő szakemberhiány a munkaerőpiac egyik legnagyobb kihívásává nőtte ki magát. Ebben a helyzetben egyre nagyobb jelentőséget kapnak a speciálisan vállalatra szabott megoldások. A corporate bootcamp kifejezetten a cég igényei alapján kidolgozott képzés, ami akár azonnal projektre állítható szakembereket biztosít. A gyakorlati működést és előnyöket a Lufthansa Systems Hungáriával kialakított együttműködésünkön keresztül mutatjuk be.
Az informatikai vállalatok esetében tapasztalt növekedési kényszer napjainkra a munkaerőpiacon érezteti hatását. A nők aktív bevonása az IT szektorba nem csupán a szakemberhiány enyhítésében játszhat kiemelkedő szerepet, de hozzájárulhat a sokszínűbb munkahelyi közösség kialakításához, serkentve a csapatmunkát és a produktivitást.
Ma már nem elég, ha egy programozó kiváló kódsorokat ír, egyre fontosabb, milyen személyes készségekkel rendelkezik. Milyen hozzáadott értéke van annak, ha egy pszichológus foglalkozik ezen skillek fejlesztésével? Milyen módszereket érdemes vállalati környezetben is adaptálni? Pszichológusunk, Fejes Fruzsina a Green Fox stratégiájának bemutatásán keresztül adott választ ezekre a kérdésekre.
Barnabás Kádár got into coding as a social scientist because he wanted to find a STEM job. Since then, he has become an experienced Data Engineer and now teaches Python programming himself. What does a Data Engineer do, what skills does he need and who should choose this career path? Learn more about Data Engineering through Barni's story!
Richárd Németh started programming during his second career change. After graduating from Green Fox, he worked as a front-end developer, then recently changed to a full-stack position, and his current job has taken him to the USA. How does he spend a working day and what skills does he need for his job? Discover the world of full-stack development through Ricsi’s story!
As the low-code market grows, so do the rumours associated with it. Many do not understand this phenomenon at all and therefore can easily believe the nonsense. Here are the five biggest mistakes and myths about low-code. Find out where they came from and what is behind them!
How is it possible to give more impetus to IT development and HR processes at the same time, even though this field is understaffed? How can you fill the gap when you need specialists of a company-specific technology who are ready to join a project as quickly as possible? The corporate bootcamp, which provides specific skills in close cooperation with a company, responds to these challenges.
The lack of IT professionals has been a problem in Hungary for decades now. Péter Bogyó, editor of HRTV and Anita Fachs, the head of the Hungarian operation of Green Fox Academy, sat down for an interview and talked about the current IT market trends and possible solutions to the issues facing it. We have summarized the most important bits of the in conversation below.